Anasayfa / ANALİZ / Bu bir komplo değil, senaryo hiç değil; Soma sabotajı!
soma1

Bu bir komplo değil, senaryo hiç değil; Soma sabotajı!

MEDYAGUNDEM.COM- Doğalgaza geçmeden önce kullandığımız kömür sobalarının yanma, yakılma şeklini unutmamışızdır inşallah!

Kış gelince evlerde yaşanan kömür facialarından veya karbonmonoksit facialarından hala yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği gerçeğini maden sahasına uyguladığımızda konu biraz daha aydınlanacaktır.

Evlerde yaktığımız sobanın kontrolü uyuyana kadar elimizde mi?

Elimizde!

Oksijenle istediğimiz gibi kızıştırabilir miyiz?

Kızıştırabiliriz!

Oksijeni kesip tahliye borusunu kapattığımızda istediğimiz kadar karbonmonoksit gazına maruz kalır mıyız, bırakabilir miyiz?

Maruz kalabilir, maruz bırakabiliriz.

İşte kısa, herkesin anlayacağı bir model!

Bu model maden ocağına uygulanırsa ne olur?

Tek farkla bugünkü Soma SABOTAJI olur.

Tek fark nedir?

Karbonmonoksit sensorlarını olaydan kısa bir zaman önce yok edilmesidir.

Bugün evlerimizde kullanılan hermetik kombilerde yanma için kullanılan hava bir fan yardımıyla dış ortamdan alınıp yanma sonrasında açığa çıkan atık gaz aynı sistemle dış ortama atılmaktadır.

Maden ocağında ise temiz hava bir fan yardımı ile dışarıdan alınırken, atık gazlar diğer fanlar yardımıyla dışarı atılır.

Alınan temiz hava (oksijen) kızışmayı da hızlandırıcı, yükseltici özelliğinden dolayı kızışmayı istenen miktara getirip yanma hızlandırılabilinir, artırılabilir.

Havayı kesip, tahliye fanlarının borularını kapatırsak ne olur?

Veya soba örneğinde olduğu gibi; sobanın baca-tahliye borusunun klepesi kapatılırsa o göz gözü görmeyen duman ve karbon monoksit içerisinde kalır mıyız, kalmadık mı?

Gerisini bilim adamlarına, zamanında soba yakmış hafızalara ve en önemlisi vicdansız vicdanlara bırakalım.

Karbonmonoksit gazı sensorlarının kısa bir süre önce yok edilmesi tesadüf değildi, kısa bir süre önce ayarsızların, bir türlü ayar tutturamayanların  Başbakan Erdoğan’a ayar verme girişimlerinin hiçbiri tesadüf değildi, organize işlerdi.

Bu gün ülkemiz kömürün kendi YAPISINDAN-DOĞASINDAN-TABİATINDAN faydalanılarak, kolay, basit bir akıl, organizasyonla, tek kişinin temiz hava giriş-çıkışını ve başka unsurları kullanarak yaptığı SUİKAST-SABOTAJ girişimiyle baş başadır.

Bu SUİKAST-SABOTAJ girişiminin akıldanelerini, tetikçilerini, müsebbiplerini ve bu olayı bahane ederek sokakları terörize edenlerin en kısa zamanda adalete teslim edileceğinden şüphemiz yoktur.

Soba örneklerinde olduğu gibi ciğerlerimizi yaktılar, ciğerleri yanasıcalar!

MEDYAGUNDEM

maden2

İşçi dolandıran FETÖ vampiri!

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde “Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması”na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında örgüte finansal destek …

cerattepe-star

Cerattepe’de Alman oyunu… Çevreci değil Alman devşirmesi çıktılar!

Artvin Cerattepe’de halkı tahrik ederek ikinci Gezi’ye dönüştürmeye çalışanların gerçek yüzünü ortaya koyan belge niteliğindeki …

cerat1

PKK’nın bile kışkırttığı Cerattepe oyununa gelme; 4 dakikanı ver bu gerçekleri öğren!

Gezi Parkı üzerinden ülkeyi karıştırmaya çalışan karanlık lobi yine sahneye çıktı ve Artvin Cerattepe’de yapılması …

2 Yorumlar

  1. Kömürün Fıtratından Yararlanmak İşte Budur

    Ardında delil bırakmadan veya minimum delil bırakılarak, SABOTAJ iddialarını gündeme getirilmesini önlemeyi amaçlayarak, kömür madenin gereği-alın yazısı olduğunu, denetimlerden hükümeti suçlayacak yegane yöntem budur. Kömürün fıtratından yararlanılarak hükümetin üzerine atılabilecek yegane çamur-iftira budur. Burada hangi devletlerin, kimin parmağı var bunlar çok ince detaylı bir şekilde araştırılmaya muhtaç çok önemli bir konu olduğu kesindir.

  2. Solcular sabotaj denildimi deliriyor. Küfür ediyorlar. Neden acaba.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir