Anasayfa / GENEL / Boşuna FETÖ paçavrası denmiyor; işte ByLock trafiği
cumhuriyetg2

Boşuna FETÖ paçavrası denmiyor; işte ByLock trafiği

Cumhuriyet Gazetesi’nin yöneticileri hakkında yürütülen soruşturmada, şüphelilerin FETÖ’nün kripto haberleşme programı ByLock kullanıcılarıyla irtibatlı olduğu belirlendi. Gazetenin danışmanı Kadri Gürsel’in 92 ByLock kullanıcısı ile irtibatı tespit edildi. Can Dündar’ın da, Önder Aytaç, Ekrem Dumanlı, Muammer Akkaş ve Hüseyin Avni Mutlu ile iletişim kaydı bulunuyor.

İstanbul Başsavcılığı’nın Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri hakkında yürüttüğü soruşturma dosyasına, şüphelilerin HTS ve FETÖ’nün kripto haberleşme programı ByLock analiz raporları girdi. Raporlara göre, birçok gazete yöneticisinin ByLock kullanan FETÖ şüphelileri ile irtibatı belirlendi.

92 KİŞİYLE KAYDI ÇIKTI

Rapora göre, yazar Kadri Gürsel’in; 92 ByLock kullanıcısı ile iletişim kaydı bulunuyor. Gürsel’in, hakkında FETÖ soruşturması olan 21 kişiyle de kaydı olduğu belirlendi. Yazar Orhan Erinç’in aralarında FETÖ’ nün istişare heyeti üyesi Halit Esendir’in de bulunduğu 3 ByLock kullanıcısı ve hakkında FETÖ’den soruşturma olan 8 kişiyle iletişim kaydı tespit edildi.

FİRARİLERLE BAĞLANTILI

Firari Can Dündar’ın, FETÖ’nün polis akademisi imamı Önder Aytaç, FETÖ’nün basın yayın yapılanması sorumlusu Ekrem Dumanlı, FETÖ’cü firari eski savcı Muammer Akkaş, FETÖ’den tutuklanan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu iletişim kaydının olduğu ortaya çıktı. Dündar’ın ayrıca 10 ByLock kullanıcısı ve hakkında FETÖ soruşturması bulunan 10 kişiyle iletişim kaydı belirlendi.

TOKAK’LA İLETİŞİM KURDU

Yazar Aydın Engin’in de FETÖ’nün istişare heyeti üyesi Harun Tokak ile irtibatı belirlendi. Engin’in 13 ByLock kullanıcısı ve haklarında FETÖ’den soruşturma bulunan 13 kişiyle iletişim kaydı saptandı. Gazete İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın, 5 ByLock kullanıcısı ve haklarında soruşturma bulunan 6 kişiyle iletişim kaydı bulundu.

SABUNCU’NUN BYLOCK İRTİBATI

Tutuklu Mehmet Murat Sabuncu’nun, 13 ByLock kullanıcısı ve haklarında FETÖ soruşturması bulunan 10 kişiyle iletişim kaydı bulunduğu anlaşıldı. Bülent Utku’nun, 7 ByLock kullanıcısı ve haklarında FETÖ soruşturması bulunan 6 kişiyle iletişim kaydı belirlendi. Musa Kart’ın ise 2 ByLock kullanıcısı şüpheli ve haklarında FETÖ’den soruşturma bulunan 4 kişiyle iletişim kaydı tespit edildi.

Tesadüf olamaz

Raporda, “Her ne kadar günün sosyal ve ekonomik koşulları ile iletişim olanaklarındaki yaygınlık dikkate alındığında insanların birbirleriyle irtibat kurması normal görülebilecek ise de, farklı meslek grupları ve sosyal çevrelerden olan FETÖ nedeniyle haklarında soruşturma yapılan tutuklu ya da firari öğretmen, polis, asker ve diğer kamu görevlileriyle sıklıkla görüşülmesinin hayatın olağan akışına uygun olmadığı gibi tesadüfi de görülemeyeceği açıktır” denildi.

Hepsi irtibatlı

Soruşturmanın diğer şüphelilerin irtibatları ise şöyle:

Günseli Özaltay: 6 ByLock kullanıcısı ve hakkında FETÖ’den soruşturma olan 1 kişiyle iletişim kaydı var.

Hikmet Çetinkaya: 3 ByLock kullanıcısı ve haklarında FETÖ’den soruşturma bulunan 4 kişiyle iletişim kaydı var.

Hakan Karasinir: 2 ByLock kullanıcısı ve haklarında FETÖ’den soruşturma bulunan 2 kişiyle iletişim kaydı bulunduğu belirlendi.

Bülent Yener: 3 ByLock kullanıcısı ve haklarında FETÖ’den soruşturma bulunan 1 kişiyle iletişim kaydı var.

Mustafa Kemal Güngör: 4 ByLock kullanıcısı ve haklarında FETÖ’den soruşturma bulunan 1 kişiyle iletişim kaydı saptandı.

Önder Çelik: 3 ByLock kullanıcısı ve haklarında FETÖ’den soruşturma bulunan 2 kişiyle iletişim kaydı tespit edildi.

Ahmet Kemal Aydoğdu: “Başkentcii” rumuzlu twitter kullanıcısı ve FETÖ’den tutuklu Ömer Şahin ile irtibatı var. 52 ByLock kullanıcısı ve haklarında FETÖ’den soruşturma bulunan 40 kişiyle kaydı bulunduğu tespit edildi.

-YENİ ŞAFAK-

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir