Anasayfa / GENEL / Biz de ABD’ye aynısını yapalım!
ucak1

Biz de ABD’ye aynısını yapalım!

Yemen’den gelen bir istihbaratı bahane eden ABD, yıllardır zarar eden havayolu şirketlerini kurtarmak için ilginç bir yasağa imza attı. Aralarında İstanbul’un da olduğu 10 ayrı kentten ABD’ye yapılacak uçuşlarda yolcuların cep telefonu haricinde elektronik cihaz taşıması yasaklandı. Kararın ardından İngiltere de benzeri bir yasağı uygulayacağını duyurdu.

ABD, 8 ülkeden yapılacak uçuşlarda yolcuların uçağın içine -cep telefonları ve tıbbi cihazlar hariç- elektronik cihazlarla girişini yasakladı. Trump yönetiminin aldığı bu karara İstanbul’dan kalkacak uçakları da dahil etmesi tartışmalara yol açtı. Geçtiğimiz pazartesi günü ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi (TSA) yönetimince verilen karar, ‘gizli’ uyarılı bir e-postayla ilgili ülke havayollarına dağıtıldı. Mesajın gittiği yerlerden biri olan Ürdün Havayolları, konuya ilişkin yolcularını bilgilendirince kamuoyu da ABD merkezli yasaktan haberdar oldu. İsmini vermek istemeyen bir ABD’li yetkili, sözkonusu yasağın, dünya genelindeki 10 kentten ABD’ye yapılan direkt uçuşları kapsadığını belirtti. Buna göre Trump yönetiminin, ‘doğrudan ABD’ye yönelik uçuşlarda uygulanmak üzere’ elektronik cihaz yasağı uyguladığı 10 şehir şu şekilde: Kahire (Mısır), Amman (Ürdün), Kazablanka (Fas), Doha (Katar), Riyad ve Cidde (Suudi Arabistan), Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Kuveyt (Kuveyt) ve İstanbul (Türkiye).

IPAD VE DİZÜSTÜLER BAVULA
ABD yönetimince konulan ve bu ülkeye yönelik uçuşlarda uygulanacak yasağa göre yolcular, ABD’ye giden uçakların kabinine cep telefonu haricinde hiçbir elektronik cihaz sokamayacak. Buna Ipad, Kindle, her çeşit kitap okuyucu, dizüstü bilgisayar ve mobil telefon haricindeki her tür kamera. Uygulamaya yönelik bir açıklama yapan Türk Hava Yolları, “Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edecek yolcularımızın dikkatine. ABD varışlı seferlerimizde geçerli olmak üzere, cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların kabin içinde taşınmaması konusunda ilgili otoritelerce karar alınmıştır. Medikal cihazların hariç tutulduğu uygulama kapsamında elektronik eşyalar uçak altı kargo bölümünde taşınabilmektedir” ifadelerini kullandı. THY ayrıca, uygulamanın 4 gün sonra başlayacağını duyurdu.
CİHAZLA SALDIRI İDDİASI
Tartışmalara yol açan yasağın El-Kaide’ye yönelik önlemler kapsamında getirildiği öğrenildi. ABD askerlerinin Yemen’deki bir operasyon sırasında elde ettikleri istihbaratın, ‘terör örgütünün elektronik cihazın içine konulan bombalarla saldıracağı’ şeklinde olduğu iddia ediliyor. İçinde İstanbul’un da bulunduğu listedeki kentlerden ABD’ye seyahat eden yolcular bundan sonra dizüstü ya da tablet bilgisayarlarını ve kamera-DVD oynatıcı gibi elektronik cihazlarını kabin yerine bagaja koyacak. Bu cihazları yolcular ancak bavulun içinde götürebilecek.

Bizi başkasıyla karıştırmayın!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ABD’nin uçaklarda elektronik cihaz yasağına tepki gösterdi. Listeye İstanbul’un da eklenmiş olmasını, “İstanbul Atatürk Havalimanı’nı başka ülkelerdeki havalimanlarıyla karıştırmamaları gerektiğini özellikle vurguluyoruz. Yılda 80 milyonun üzerinde uçuşun gerçekleştiği İstanbul’u başka yerlerle karıştırmasınlar. Bu, doğru bir uygulama değil” sözleriyle değerlendiren Arslan, getirilen yasağın uçuş konforunu düşüreceğini belirtti. Arslan şunları söyledi:
GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR
“Seyahat süresinde yolcuların yapmaları gereken çalışmaları yapabilmeleri adına bu tip cihazların yanlarında olmasının çok daha verimli ve sağlıklı olacağını düşünüyorum. Arkadaşlar dünden beri muhatapları ile bu konu üzerinde çalışıyorlar. Önümüzdeki günlerde bunu sonuçlandırmış olacağız. Herhangi bir uygulama olduğunda muhataplar uygulamanın nasıl olacağını konuşurlar. Bu konuda olumlu sonuç alır ve yolcularımızın çok daha rahat yolculuk yapmalarını sağlarız. Bizim derdimiz uygulamanın nasıl olacağı konusu değil. Bu uygulama yolcunun konforunu da sayısını da düşürebilir. Bunun yolcuların faydasına olmadığını özellikle vurgulayacağız. Bundan geri adım atmalarını veya bunun hafifletilmesi gerektiğini konuşuyoruz.”
Aynısını yapalım
Kamuoyu, Türkiye’nin ABD’nin yasağına aynı şekilde karşılık vererek Amerikan havayolu şirketlerine yaptırım uygulamasını bekliyor. Trump’ın sözkonusu yasağının, Amerikan havayolu şirketlerinin “Rekabetten dolayı zarar ediyoruz, pazarımızı kaybediyoruz” raporu sonrası gelmesi dikkat çekiyor. Son yıllarda birçok ABD havayolu şirketi, rekabete dayanamayarak Türkiye’nin yanısıra Körfez bölgesinden çekilmek veya seferlerini azaltmak zorunda kalmıştı. Başta Türk Hava Yolları, Emirates ve Qatar Havayolları olmak üzere çeşitli havayolu şirketleri bu pazardan ciddi pay almaya başlamıştı. Uzmanlar bu yasaktan THY ve Körfez bölgesindeki havayollarının olumsuz etkilenebileceğine işaret ediyor.
Hırsızlık artacak
Yolcuların artık yanında taşıyamayıp bavula koyacağı elektronik cihazlar, hırsızlığın artışını da beraberinde getirecek. Özellikle ABD’de bavul hırsızlığı oranlarının yüksek olması, bu konuda ekstra önlemler alınmasını zorunlu kılıyor. Benzer bir yasak, 2006’da İngiltere tarafından uygulandığında havalimanlarındaki hırsızlık olaylarında ciddi bir artış yaşanmıştı.

-YENİ ŞAFAK-

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

avrupa

AB’den küstah açıklama

Suriyeli sığınmacıları her seferinde siyaset malzemesi haline getiren AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Türkiye …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir