Anasayfa / GENEL / Bir paralel “kafes”leme hikayesi!
ciner

Bir paralel “kafes”leme hikayesi!

Paralel örgütün TSK’ya kurduğu kumpası Habertürk gazetesi haberleştirdi. Zaman, evlere ateş salan bir yazı yayınlayarak “Alo Turgay” demeye kalmadan saatler içerisinde haberi kaldırttı.


Hilal Kaplan, Yeni Şafak’ta yayınlanan bugünkü “Özgür basın nasıl susturuldu?*” başlıklı yazısında paralel örgütün Hava Kuvvetleri’nde yürüttüğü operasyon sonrası Habertürk’ün başına gelenleri kaleme aldı.

HAVA KUVVETLERİ OLACAK İSME OPERASYON

4 Mart 2009 günü, Astsubaylar Ali Balta, Orhan Güleç ve İsmail Dağ, Askeri Bilişim Sistemlerine üretilmiş Word belgeleri yükledikleri iddiasıyla Kayseri’de gözaltına alınıyorlar. Önce suçlamaları reddediyorlar. Gözaltının üçüncü günü ise suçüstü yakalandıklarından olsa gerek, Tümgeneral Rıdvan Ulugüler’in, 31 Aralık 2008 tarihinde yayımladığı kişiye özel belgede açıkça tahrifat yaptıklarını kabul ediyorlar. (Hatırlatalım, Rıdvan Güler’in ismi sonradan Balyoz davasına ekleniyor. Güler, Balyoz’dan yargılandığı için tasfiye edilmemiş olsaydı, Hava Kuvvetleri Komutanı olması beklenen isimlerden biriydi.)

SUÇLARINI İTİRAF ETTİLER

Suçlamayı kabul eden astsubay Ali Balta, ‘tedbir’i elden bırakarak, Denizli’de kaldığı “ışık evi”ndeki ‘ağbi’sinin kendisiyle Kayseri’ye geçtiğinde temas kurulacağını belirttiğini, Tarık isimli kişinin bu teması kurduğunu ve kendisine Orhan Güleç ve İsmail Dağ ile aynı evde oturmalarını telkin edip evin “ağbisi” olduğunu, ev ağbisi Tarık’ın onları kendisinden daha yüksek bir konumda bulunan Yusuf isimli kişiyle tanıştırdığını ayrıntısıyla anlatıyor. Bu Yusuf isimli ‘ağbi’, 28 Şubat 2009’da eve geliyor ve Ali Balta’ya bir flash bellek veriyor. Kendisinden bu bellek içindeki word dosyasıyla Doküman Yönetim Sistemi’ne girerek ara numarası almasını ve belgeyi sistemden herhangi bir adrese göndermesini istiyor. Ali Balta, Yusuf ‘ağbi’nin, askerî belgelerde iftira amacıyla tahrifat yapılmasını “kötülerin başına taş atılacak, orduda temizlik yapılacak” şeklinde tanımladığını da ekliyor.(…)

TAHRİFAT YAPAN DEĞİL SORUŞTURAN TUTUKLANDI

Askerî belgede tahrifat yapmakla suçlanan ve Gülenci olduğu düşünülen bu üç astsubayla ilgili soruşturmayı yürüten dönemin Hava Kuvvetleri Askeri Savcısı Zeki Üçok ve astsubayların ifadesini alan Yarbay Gürol Doğan, mezkûr ifadeyi ‘hipnoz yoluyla işkence altında’ aldırmakla suçlanıyorlar. Doğru duydunuz. Suçu kabul eden astsubay dâhil bu üç kişinin üzerinde herhangi bir fizikî işkence izi olmadığı için, ifadeyi açığa düşürmek amacıyla, hipnoz yoluyla etki altına alındıkları ve zihnî işkence yaptıkları suçlamasıyla tutuklanıyorlar. İşe bakın ki Adlî Tıp raporu da bu subaylara hipnoz yapıldığını ve bunun izlerinin hâlen görünür (?) olduğunu belirten bir raporu mahkemeye gönderiyor. (…) Halk Askerî belgede tahrifat yaparken yakalandığı söylenenler serbest kalırken, onları sorgulayıp soruşturanlar 7 ile 9 yıl arası hapse mahkum ediliyor.

HABERTÜRK O HABERİ NASIL KALDIRDI?

Bunun basın özgürlüğüyle alakası ise şöyle: Habertürk Gazetesi, 20 Mart 2009 tarihinde, Sibel Hürkuş imzalı, “F Tipi’ astsubayın fişleme itirafları” haberini manşete çekiyor. Haberin alt başlığı da şöyle: “Işık Evi operasyonunda gözaltına alınan Ali Balta: Askerler fişlendi. Tümgeneralin adına sahte emirler yazıldı.” Yani haberde, Astsubay Ali Balta’nın Gülenci olduğunu ve tahrifatı da Gülenci bir ağbisinin yaptırdığını itiraf ettiği ifadesine yer veriliyor.

ZAMAN’DAN EVLERE ATEŞ SALAN METİN

Manşetin çıktığı sabah, Zaman Gazetesi’nin internet sitesinde, Habertürk’ün haberine yönelik ‘evlere ateşler salan’ bir metin yayınlanıyor. Metnin başlığı, ‘F tipi’ astsubayların mağduriyetinden emin, Habertürk’ü suçluyor: “Habertürk’te operasyonel haberler başladı: İşkence altında alınan ifadeleri yayınladı”. (http://www.zaman.com.tr/gundem_haberturkte-operasyonel-haberler-basladi-iskence-altinda-alinan-ifadeleri-yayinladi_827828.html)

HABERTÜRK’E ABA ALTINDAN SOPA

İfadenin hipnoz değil, ilaç değil, işkence (!) altında alındığı hükmünü başlıktan veren metnin son cümlesine dikkat: “Medyaya yeni adım atan Habertürk gazetesinin daha şimdiden bu tür operasyonal girişimlere çanak tutması (Mustafa) Balbay günlüklerinde yer alan darbeci paşaların “Paşam Ciner bizden yana. Biz kuşatmayı yardık” iddialarını akla getiriyor.” Yani, Habertürk’ün sahibi Turgay Ciner’e aba altından Ergenekon sopası gösteriliyor.

Peki “Gücü özgürlüğünde” olan Habertürk ne yapıyor? Anında, manşeti internet sitelerinden kaldırıp, yerine “Medyada editoryal hastalıklar” başlığıyla imzasız bir metin koyup manşetleri hakkında özür dileyip nedamet getiriyor. (http://www.haberturk.com/medya/haber/135612-medyada-editoryal-hastaliklar)

ALO FATİH’İ BIRAK ALO TURGAY’A BAK!

‘Alo Fatih’lerle KJ bile değiştirtemeyen Erdoğan’ın ‘diktatörleşmesinden’ tam 6 yıl önce, ‘Alo Turgay’ demelerine gerek bile kalmadan birkaç saat içerisinde Habertürk’e kendi manşetlerini yalatıp yutturuyorlar, üzerine de özür diletiyorlar. Habertürk’ün, “Hocaefendi aleyhinde söz söylenemeyen” bir ‘hizmet müessesesi’ olma yolundaki tuğlaları işte böyle döşeniyor.

ht-zaman

İLGİNÇTİR O MUHABİR PARALEL YAZARLA EVLENİYOR

İlginçtir, bu önemli habere imza atan Sibel Hürtaş, yine sonradan üretildiği kanıtlanan Kafes Eylem Planı çerçevesinde, Türkiye’de işlenen gayrimüslim cinayetlerini anlatan “Kafesteki Türkiye” adlı bir kitap yazıyor. Muhtemelen o dönem Zirve Yayınevi Cinayeti davası sırasında tanıştığı avukat-yazar Orhan Kemâl Cengiz’le de evleniyor. Kendisine, ‘F Tipi’ Bugün Gazetesi’nde ‘basın özgürlüğü’ hakkında yazan eşinin de yazılarını paylaştığı twitter sayfasından ulaştım. Görüşmek istediğimi bildirdim. Telefon numarasını verdiği ve ‘görüşmek üzere’ diye bitirdiği bir mesaj aldım. Bütün gün kapalı anonsu veren telefondan nihayet dün gece dönüş aldım. Haberin iptal ediliş sürecine ilişkin hiçbir bilgisi olmadığını söyleyen Sibel Hanım, manşetteki ‘F Tipi’ ifadesinden rahatsız olduğunu eklemeyi de ihmal etmedi. Bu ayrıntıyı da dikkatinize sunuyorum.

MEDYAGUNDEM

kemal-feto1

KK’nın FETÖ aşkına bakın!

FETÖ’nün en önemli yayın organlarının başında gelen Zaman ve Bugün’e kayyum atanması üzerine CHP Genel …

ht3

Habertürk’ün ByLock haberi uydurma çıktı

Emniyet Genel Müdürlüğünce, “215 bin kişilik ByLock listesinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına iletildiği”ne dair haberin, genel …

evet

Gizli hayırcılar deşifre oldu

Sabah gazetesinde Hilal Kaplan’ın “Referandum dersleri” başlıklı yazısı şöyle… Gerçekten topu birden geldi. Hakikaten Cumhurbaşkanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir