Anasayfa / GENEL / Bir Hürriyet çarpıtması!
zeugma-hurriyet2

Bir Hürriyet çarpıtması!

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in, Zeugma Antik Kenti’ni tanıttığı sırada mozaiklere basması üzerinden algı oluşturulmaya çalışıldı, ancak gerçek daha farklıydı..

Zeugma Antik Kenti kazılarında çıkarılan mozaikler, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katıldığı bir toplantı ile kazı başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay tarafından basına tanıtıldı.

zeugma

ALGI HABERLERİ YAPTILAR AMA GERÇEK FARKLI

Fatma Şahin’in burada tanıtım yapılırken mozaiklerin üzerine topuklu ayakkabıyla basması Hürriyet ve Radikal gibi gazetelerde “tepki topladı” şeklinde haberler yapılmasına neden oldu.

zeugma-hurriyet1

 

Gerçek ise daha farklıydı..

zeugma1

ARKEOLOGLAR ŞAHİN’İ YÖNLENDİRDİ

Ayrıca mozaiklere basmak Fatma Şahin’in tercihi değil, arleologların kendisini yönlendirmesiyle yaptığı bir hareket. Kazı başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay, basına yansıyan haberler üzerine bir açıklama yaptı. Buna göre Fatma Şahin’in mozaiklere topuklu ayakkabı ile basmasında anormal bir durum yok.

“MOZAİKLERİN ÜZERİNDE YÜRÜNEBİLİR”

Mozaiklerin oldukça sağlam blokajlara sahip olduğunu vurgulayan Görkay, kısa zaman dilimleri içinde üzerinde yürünmesinin mozaikler için herhangi bir problem oluşturmadığını söyledi.

ALAN ÖNCEDEN BELİRLENDİ

Kutalmış Görkay ayrıca, lansman sırasında yürünen alanların uzmanlarca önceden belirlenen bölgeler olduğunun altını çizdi.

“BEN DE MUHALİFİM AMA, FATMA ŞAHİN’E LAF SÖYLENEMEZ”

Zeugma Antik Kenti’nin tanıtımına katılan “littleiv” takma isimli bir ekşi sözlük yazarı da çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Kendisini AK Parti’yi sınırsız eleştiren biri olarak tanıtan Ekşi Sözlük yazarı Fatma Şahin lansman alanına gelmeden önce hocaların mozaikler üzerinde yürüdüğünü ifade etti. Zeminin 2300 yıl önce üzerinde yürümek için tasarlandığını anlatan yazar, “Ben de AKP’yi sınırsız eleştiren biriyim ama kusura bakmayın, Fatma Şahin’e burada laf atmak yanlış olur, kadın ayrıca aşırı kibardı” gibi ifadeler de kullandı.

zeugma2

(ensonhaber)

MEDYAGUNDEM

Cinayet azmettiricisi Hürriyet!

Hürriyet gazetesi ve Doğan Haber Ajansı’nın günlerdir Suriyeli mültecileri hedef gösteren yayınları, barbarca bir cinayetle …

hur2

Hürriyet’in Suriyeliler provokasyonu vahşeti getirdi

Türkiye bugün Sakarya’da yaşanan bir vahşete uyandı. Suriyeli hamile kadın, tecavüze uğradıktan sonra 10 aylık …

dogan

Vahşetin ortağı Doğan medyası

Sakarya’da 20 yaşındaki 9 aylık hamile Emani Al Rahmun’u kaçırıp tecavüz ettikten sonra vahşice katleden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir