Anasayfa / GENEL / Bir FETÖ ile Aydın Doğan gazetesi kurgusu kuyruklu yalan!
hakim-yalan2

Bir FETÖ ile Aydın Doğan gazetesi kurgusu kuyruklu yalan!

Hürriyet ve Paralel medyanın “Sosyalist hâkime de Paralelci diye el çektirdiler” haberi yalan çıktı. Reddi hâkim kararı hâkim Tamer Akgökçe’nin sanık ile arasında oluşan tartışmaya dayanıyor.


Hürriyet’in “Sosyalist hâkime Paralel cezası” haberi gerçek dışı çıktı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) İstanbul Anadolu 31. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Tamer Akgökçe’ye Paralel Yapı ile ilişkili olduğu için hiçbir işlem yapmadığı, hâkimin duruşmada sanığa kırıcı ve incitici şekilde davranması sonucu oluşan husumet gerekçesiyle reddedildiği ortaya çıktı.

SANIK İLE TARTIŞTI…

Hürriyet gazetesi İstanbul’da dolandırıcılıktan yargılanan Hakan Şimşek’in Hâkim Tamer Akgökçe’ye, “Siz Pensilvanya’nın hâkimisiniz. Başbakan sizin hakkınızdan gelecek” dediğini ve ardından HSYK’ya şikâyette bulunduğunu, HSYK’nın da ön inceleme başlattığını ve Hâkim Akgökçe’nin dosyadan el çektirildiğini iddia etti. Paralel yapılanmanın yayın organları ise bu haberi sayfa ve ekranlarına “Sosyalist hâkime Paralel deyip el çektirdiler” şeklinde duyurdu. Hatta CNN Türk ekranlarına çıkan Hâkim Tamer Akgökçe dosyadan el çektirilmesini canlı yayında HSYK’ya bağlayıp eleştiriler sıraladı. Tüm bu gelişmeler, kamuoyunda, Hâkim Tamer Akgökçe’nin “paralelci” diye şikâyet edildiği için dosyadan el çektirildiği algısına sebep oldu. HSYK kaynakları ise haberin gerçekleri yansıtmadığını bildirdi. Tamer Akgökçe ile ilgili Paralel Yapı mensubu olduğu iddiasıyla kesinlikle bir soruşturma bulunmadığı bildirilirken söz konusu hâkimin reddedilmesine sebep olan olay ise çok başka gerekçelere dayanıyor. Hâkim Tamer Akgökçe hakkında sadece 29 Nisan 2014 tarihli duruşmada vatandaşa incitici davrandığı iddiasıyla 30 Aralık 2014’te inceleme izni verilen olaysa iddiaya göre şöyle gelişti: İstanbul Anadolu 31. Asliye Ceza Mahkemesi olan Tamer Akgökçe, sanık Hakan Şimşek suçlama ile ilgili bilgi isteyince, iddiaya göre, “Ne bilgi vereceğim, sen bilmiyor musun lan” diye bağırdı. İddianame okunduğu sırada mağduru tanımadığını söyleyen Şimşek’e sinkaflı küfürler ettiği iddia edilen Hâkim Akgökçe, “Bak seni döverim” diyerek jandarmaya “Alın bunu karşımdan” şeklinde talimat verdi. Şikâyetçi olacağını söyleyen Şimşek’e iyice sinirlenen Akgökçe’nin, “Git lan başbakana şikayet et zaten herkesi Pensilvanya hâkimi diye fişliyor. Beni de mi Pensilvanya hâkimi diye şikâyet edeceksin, et” dediği ileri sürüldü.

ASIL SEBEP: HUSUMET

Şikâyet üzerine İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Selçuk soruşturmacı tayin edildi. 22 Nisan 2015 günü raporunu hazırlayan Selçuk söz konusu iddialar ile ilgili soruşturma izni verilmemesini teklif etti. Böylece dosya HSYK nezdinde kapandı. Bu arada Şimşek’in ilgili hâkimle aralarında şikâyet sebebiyle husumet oluştuğu gerekçesiyle reddi hâkim talebinde bulunması üzerine nöbetçi İstanbul 2. Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi de ret talebinin kabulüne karar verdi.

HUKUKÇULAR: KUYRUKLU YALAN

Hürriyet’in haberi; hâkim, savcı ve avukatlardan oluşan 5000 kişilik ‘Hukuk Medeniyeti’ sitesinde ve Facebook grubunda da tartışıldı. Olayın gerçek yüzü de İstanbul Hâkimi Taner Erdoğan’ın olayı savunan meslektaşlarına sorduğu kritik sorularla aydınlandı. Sitede olayı değerlendiren Avukat Mahmut Asrağ ise şunları söyledi:

“Tamamen sıradan bir olay ancak olayın taraflarından hâkim bey sıradan olmayınca mesele çarpıtılarak kullanılmaktadır. En basit mesele bile kullanılarak ‘kendisini sosyalist olarak tanımlayan bir hâkim bile paralelci diye görevden alınıyor’ algısı yaratılmaya çalışılıyor. Böylece yargının içindeki devasa yapılanmanın önüne muhteşem bir sol referanslı perde çekilmek isteniyor. Son günlerde bir kısım basın nerdeyse seferberlik ilan etmiş, işi rayından çıkartmaya yarar ne bulursa çarpıtıp, süsleyip servise koyma derdinde. ‘Sosyalist hâkime paralel cezası’ kuyruklu bir yalandır.”

(Sabah)

MEDYAGUNDEM

Cinayet azmettiricisi Hürriyet!

Hürriyet gazetesi ve Doğan Haber Ajansı’nın günlerdir Suriyeli mültecileri hedef gösteren yayınları, barbarca bir cinayetle …

hur2

Hürriyet’in Suriyeliler provokasyonu vahşeti getirdi

Türkiye bugün Sakarya’da yaşanan bir vahşete uyandı. Suriyeli hamile kadın, tecavüze uğradıktan sonra 10 aylık …

dogan

Vahşetin ortağı Doğan medyası

Sakarya’da 20 yaşındaki 9 aylık hamile Emani Al Rahmun’u kaçırıp tecavüz ettikten sonra vahşice katleden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir