Anasayfa / GENEL / Beki ‘Emniyet İstihbarat’taki büyük paniği yazdı
beki-emniyet

Beki ‘Emniyet İstihbarat’taki büyük paniği yazdı

MEDYAGÜNDEM- Akif Beki bugün Radikal’de çarpıcı bir yazıyla Reyhanlı üzerinden yaşanan “istihbarat savaşı”nın Emniyet istihbarat cephesindeki büyük paniğini yazdı.

Beki, “Eninde sonunda kimin ne yapıp ne yapmadığı açığa çıkacak. Er veya geç, Reyhanlı saldırısını önce kimin haber alıp kime haber verdiği belli olacak. MİT mi, emniyet mi istihbarat analizinde hata yaptı; öğrenilecek nasıl olsa. Altı üstü, en fazla 3 aya bakar. Duymayan, bilmeyen kalmayacak. Ama Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunu bekleyemeyecek kadar sabırsızlananlar var.” dedi.

Peki kim o sabırsızlananlar?

Beki’den okuyalım:

“Belge sızdırıyorlar, emniyet istihbaratın MİT ve jandarma dahil herkesi önceden uyardığı hakkında. Polisten iyi haber almakla şöhret bulmuş gazeteciler yazıyor, polis tam harekete geçecekken MİT durdurdu diye. Laf uçuruyorlar patlamaya çeyrek kala polisin saldırıyı önlemek üzere olduğuna ilişkin. Çok hem de çok yaklaşmışken MİT’in devreye girip polise ‘Siz çekilin, konu bizim takibimizde’ dediğine dair rivayetler. Belki öyle, belki de değil. Doğru da olabilir okuduklarımız, yanlış da çıkabilir. Sağlam bilgilerle sıhhati şüpheli söylentiler birbirine karışıyor. Geçici bir sis bulutu oluşturuyorlar. Görüş sahamız kararıyor bir süreliğine. Zaman kazanmak, kimin ne işine yarayacak peki? Ya da şöyle: Kimin zaman kazanmaya ihtiyacı olur böyle durumlarda? Bir süre sonra sis bulutu dağılacak ve kabak gibi meydana çıkmayacak mı her şey?”

Beki’nin “Öyleyse ne bu aculluk, bu telaş niye?” sorusuna paralel, “Emniyet teşkilatı sanki savunmaya geçmiş gibi bir hava yaratmaktan başka bir şeye hizmet etmiyor medyaya üfürülenler. Kamuoyunu lehte manipüle etmek amaçlanıyorsa beyhude. Kokusu 3 güne çıkacak bir manipülasyon, eli mahkûm ters tepecektir. Ahlaki açıdansa neresinden baksanız meşruiyet taşımıyor. Yok yere itham edilen mi var, gerçekleri saklamaya çalışan mı?” satırları ise dikkat çekici.

Beki’nin yazısındaki şu son bölümse manidar:

“Bekleyememenin ise sakıncaları çok. En ürkütücü yanına gelelim. Polis kendini manipülatif ve yönlendirici haberlerle önleyici atak doktrinleriyle savunma derdine düşerse başka saldırganların ve yeni saldırı hazırlıklarının peşine kim düşecek?”

BEKİ’NİN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

feto-abla

“FETÖ ablası”nın görüştüğü MİT’çi!

FETÖ’nün “abla yapılanması” iddianamesinde, Çiğdem A.’nın 15 Temmuz sonrası bir MİT’çiyle görüştüğü belirlendi. İstanbul Terör …

bylock2

Kripto FETÖ’cüleri köşeye sıkıştıracak yeni liste

MİT’in, FETÖ’nün haberleşme programı ByLock’u kullandığı tespit edilen 105 bin kişilik listeyi savcılıklara vermesinin ardından …

darbe

İşte MİT’e darbeyi haber veren binbaşının ifadesi

15 Temmuz darbe girişimini MİT’e haber veren binbaşının ifadesine Yeni Şafak ulaştı: Pilot Binbaşı Deniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir