Anasayfa / GENEL / Bass şekilden şekile girdi!
erdogan5

Bass şekilden şekile girdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde devlet kurma girişimlerine izin verilmeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Atlantik Konseyi Zirvesi’ne katıldı.

Burada kameralar karşısına geçen Erdoğan, gündemi değerlendirdi. ABD Başkanı Trump ile yapacağı görüşmeyi hatırlatan Erdoğan, ikili görüşmede hassas başlıkların ele alınacağını ifade etti.

BÜYÜKELÇİ HEPSİNİ YAZDI
Zirveye katılan ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini tek tek not aldı.

bass

“ORTAKLIK RUHU ZEDELENİYOR”

Erdoğan bu sırada, ABD’yi; terör örgütünü ziyaret eden Amerikalı komutanlar ve FETO’nun ABD’de bulunması nedeniyle eleştiriyordu.

Suriye’de yeni bir devletin kurulmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika’nın Suriye’de YPG ile hareket etmesi, ona somut destek vermesi, ortaklık ruhunu zedeliyor.” diye konuştu.

Erdoğan’ın ABD’ye yönelik terör örgütleri FETÖ ve PKK mesajları şöyleydi:

DÜŞMAN BELLİ TÜRKİYE GEREĞİ NEYSE ONU YAPACAK

Terör örgütlerinin iyisi, kötüsü olabilir mi? Bu mantıkla bir yere varamayız. Terör örgütünün hepsi kötüdür. Bu terör örgütlerine karşı mücadelemizi müşterek danışma işiyle sürdürmemiz lazım. Sırf DEAŞ’la mücadele ediyor diye PKK, YPG gibi yapıların etnik temizlik faaliyetlerine, bölgede işlediği cinayetlere sessiz kalmak yeni şeylere kapı aralır. YPG’yi biz iyi biliriz. Bunlar PKK’nın düşük çocuklarıdır. Terör örgütleri akrep gibidir. Bir gün kendini besleyen eli de ısırır. Biz ülke olarak terör örgütleri arasından ayrım yapmadan mücadelemizi sürdüreceğiz. Şu anda iki gündür Suriye tarafından ciddi manada havan toplarıyla atışlar yapılıyor. Düşman belli biz bunları karşılıksız bırakabilir miyiz? Gereği neyse bunu yaparız.

KUZEY SURİYE’DE İLLEGAL BİR DEVLET KURULMASINA İZİN VERMEYİZ

Kuzey suriye’de devlet kurmak isteyen malum cahiller var. Cahil cesareti vardır. Kendi kendilerine bakanlar kurulu kuruyorlar. Kuzey Suriye’de böyle bir devlet kurulmasına kesinlikle karşıyız. Suriye’de terör koridoruna asla izin vermeyeceğiz. Bu konuda tüm dost ve müttefiklerimizden dayanışma bekliorum.

FETÖ’NÜN TÜRKİYE’YE İADESİ ABD’DEN BEKLENTİMİZDİR

Sayın Trump ile Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni bir sayfa açacağına inanıyorum. Sayın Trum’tan daha kararlı bir duruş sergileyeceğinin işaretlerini alıyoruz. Esed rejimi masum insanları katledilmesine sessiz kalınmayacağını görmüştür. Sayın Trump’la görüşmemizde ikili ilişkiler, bölgedeki sorunları ele alacağız. ABD’li dostlarımızdan beklentimiz Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı tehditleri iyi anlamalarıdır. ABD’nin Suriye’de YPG ve PYD ile hareket etmesi ortaklık ruhunu zorluyor. 15 Temmuz darbe girişiminin ele başının hala Pensilvanya’da terör faaliyetlerine devam etmesi milletimizi rahatsız ediyor. Terörist başının ABD’den 170 ülkeyi yönetiyor olması bizlire rahatsız ediyor. Bu cani örgütün bırakın ABD’yi dünyanın hiçbir yerinde hayat bulmaması gerekiyor. FETÖ elebaşının Türkiye’ye iadesi ABD’den temel beklentimizdir.

TÜRKİYE İLE ABD ARASINDA İŞBİRLİĞİ POTANSİYELİ BÜYÜK

Ülke olarak 2023’de dünyanın en güçlü ekonomilerin arasına girmek istiyoruz. Burada en büyük faktör tartışmasız enerjidir. Enerji barışı tesis edecek önemli bir unsurdur. Enerjiyi paylaşmaya dayalı bir anlayışla bölgesel ve ikili ilişkilerimizde etkin kullanmaya çalışıyoruz. Türkiye enerji meselesine tek taraflı yaklaşımla hareket etmemiştir, etmeyecektir. ABD ile Türkiye’nin enerji alanında çok büyük bir işbirliği potansiyeli olduğunu biliyorum.

MEDYAGUNDEM

bass

Artık kesin; FETÖ’nün de KK’nın da ipini tutan ABD!

MİT TIR’ları iddianamesi hazırlandı. İhanet kumpasının talimatının bizzat FETÖ elebaşı Gülen tarafından verildiği ortaya çıktı. …

erdogan-merkel

Almanya’yı Erdoğan korkusu sardı

G-20 Zirvesi için 7-8 Temmuz’da Almanya’ya gidecek olan Erdoğan’ın Türk halkıyla buluşmak için düzenlenecek etkinlik …

erdogan

Kredi kuruluşları Türkiye’ye kumpas yapıyor

TİM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanayi üretimindeki tırmanışın devam etmesi büyümenin üretime dayalı olduğunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir