Anasayfa / GENEL / Başkanlık sistemi için büyük hamle
basbakan

Başkanlık sistemi için büyük hamle

Partisinin il başkanları toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, başkanlık sistemine ilişkin teklifi yakında Meclis’e sunacaklarını dile getirdi.


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin genel merkezinde, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’na konuştu.

Yıldırım’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
“Bu sabah saatlerinde yol arkadaşımız Kemal Unakıtan beyefendinin vefatını derin bir tessür ile öğrenmiş bulunuyoruz. AK Parti davasının yılmaz bir neferiydi. Ülkemize ve partimize çok büyük hizmetleri oldu. Bugün iftihar ettiğimiz Maliye Bakanlığımızın çalışmasında ve sisteminde Kemal ağabeyin büyük emeği vardır.
Muhaliflerin bile sevgisini kazanmış değerli bir yol arkadaşımızdı, Allah mekanını cennet eylesin. Kemal Bey’in Süleymaniye Camii’nde kılınacak öğen namazını müteakip toprağa verilecektir. Kemal Ağabey’in benim üzerimde farklı bir hatırası var. Yıllar öncesinden tanışmışlığımız ve birçok hatıramız var.
Siyasetin millete hizmet için önemli bir araç olduğunun bilincinde olarak, siyasi hayatımıza altın sayfalar yazan bu muhteşem kadroyu, siz yol arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Millet ve vatan için çalışan bütün kardeşlerime ayrı ayrı selamlarımı iletiyorum.
PKK tarafından şehit edilen Aydın Muştu ve Aydın Aktert’e Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Van ve Diyarbakır teşkilatlarımıza başsağlığı diliyorum. Hain terör örgütü yol arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi alçakça, kalleşçe şehit etti. Hem de çoluk çocuğunun, eşinin gözü önünde bu alçaklığı yaptılar. Burada, milletimin, sizlerin huzurunda söz veriyorum ki dökülen her damla kanın hesabını tek tek soracağım. Teröristleri, onların destekçilerini ülkemizde nefes alamayacak hale getireceğim. Siyasi uzantılarının da maskelerini düşüreceğiz. Gece gündüz enselerindeyiz. O hainlere kaçacak delik yaşayacak alan bırakmayacağız.
Türkiye’nin bütün kutsal değerlerine inananlar için ölüm bir son ve yok oluş değildir. Bu ülkenin bütün şehitlerine bu vesileyle Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum. Mevlam mekanlarını cennet etsin. Türkiye’nin geleceğe yürüyüşünü durdurmak için istikrarımıza kast eden sadece FETÖ değil. Üstümüze eş zamanlı olarak saldırıyorlar. FETÖ bu milleti esir almak istediler ama ağır şamar yediler.
FETÖ’cü hainler birer birer hukuk önünde hesap veriyor. Bu sinsi örgüte karşı verdiğimiz mücadeleyi kararlılıkla sürdürüyoruz. İtirazlar için komisyonlar oluşturduk. Başvuruları değerlendireceğiz. Yanlış varsa mutlaka düzelecek. Biz adaletten şaşmadık, şaşmayacağız. Kim suçluysa adalete teslim etmek boynumuzun borcu. FETÖ’nün kökü kazınıncaya kadar bu mücadele sürecek. Çocuklarımızın geleceğine kast edenlerin artık hiçbir şansı yok.
Başta anamuhalefet partisi olmak üzere, FETÖ gerçeğini anlamamakta direnen bir küçük kesim olduğunu görüyoruz. Hiç kusura bakmasınlar, bu yaptıkları bu asil millete en hafifinden haksızlıktır, siyaseten abesle iştigaldir. CHP’nin ‘mağduriyet edebiyatı’ üzerinden sürdürdüğü söylemin ne kadar sıkıntılı olduğu açıktır. Bu söylem, FETÖ’nün yeni bir oyunudur, CHP’nin bu oyuna alet olması üzüntü verici. Şu bilinmelidir ki 15 Temmuz kahramanları bunu asla hoş karşılamayacak. Terörle mücadele edilirken yapılacak en küçük yalpalama, bu millete maliyeti yüksek bir fatura olarak dönecektir. Yanlışlık varsa araştırılır, gereği yapılır.

BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN GÜCÜ KIRILDI
BTÖ ile mücadele de tüm hızıyla devam ediyor. Kırsalda büyük oranda gücü kırıldı. Cami terör örgütü bölge insanının en büyük düşmanı. Bölgenin menfaati için bu mücadeleyi yaptıklarını söylerler. Yapmamız gereken bu sorunu kökünden halletmektir. Yapmamız gereken terör örgütünü milletle devlet arasından çıkarmaktır. Bu kardeşlik bağını bırakın koparmayı bu hareketler daha da sağlamlaştırıyor. Bölge halkı vatanının milletinin yanında. Pazar günü aşiretler terör örgütüne karşı duruşlarını ortaya koydular. Bölgedeki vatandaşlarımız canını ortaya koyuyor, mücadele ediyor.

“BİRLİK RUHUNU KAYBETMEYECEĞİZ”
15 Temmuz’da herkes bayraklarla sokağa çıktı. Terör operasyonlarına karşı vatandaşlarımız her zaman devlet-millet el ele bu mücadeleyi verdi. Bu kandan beslenen hainleri rahatsız etti. Hırçınlaşmalarının sebebi budur. Ne kadar cana kıyan örgüt varsa onlardan çok daha büyük Türkiye ve Türk milleti var. Birlik ve beraberlik ruhunu hiç kaybetmeyeceğiz. İnşallah bu sıkıntıların tamamını el birliğiyle aşacağız, buna eminim. Terör örgütü de destekçisi de bu topraklardan tamamen çıkacak. Bundan şüphe edenin aklından şüphe ederim.

“HEDEFLERDE SAPMA YOK”
Projeler ve kalkınma hedeflerinde en ufak bir sapma yok. Yatırım ve teşvik paketini açıkladı, uygulamak için çalışmalara süratle başladık. İş dünyamızla yoğun bir temas içerisindeyiz. Uluslararası yatırımcılarla iş dünyasıyla çok önemli kararlar alıyoruz. Rusya ile İsrail ile dostlukları artırıp düşmanlıkları azaltma politikamız çerçevesinde ilişkilerimizi düzelttik. Rusya ile ilişkilerde kriz öncesinin ilerisi seviyesine ulaşmak için kapsamlı bir işbirliğine gidiyoruz. Mavi Akım’dan sonra bildiğiniz gibi dünya enerji güvenliği açısından büyük önem ifade edecen TANAP projesi süratle devam ediyor.

“KILIÇDAROĞLU BU YANLIŞTAN DÖNMELİ”
Anamuhalefet partisi bize cevap veriyor, ‘Ben mağdur edebiyatına bakmam, bunların haklarını savunmaya devam edeceğim.’ diyor. Et kardeşim. FETÖ’cülerle senin muhabbetin iyiyse bana ne. Ben millete, milletin hakkına bakarım. Alçakların, bu milletin geleceğini karartmaya çalışanların hakkıyla, hukukuyla bizim işimiz olmaz.

“BAŞKANLIK TEKLİFİNİ KISA SÜREDE MECLİS’E GETİRECEĞİZ”
Sayın Kılıçdaroğlu’dan bu yanlıştan dönmesini istiyoruz. Yenikapı ruhuna bağlı kalmasını ve verdiği sözleri tutmasını bekliyoruz. Devletten ve milletten yana tavır koyan Devlet Bahçeli’ye ise teşekkür ediyorum. Ülke ve gelecek için örnek bir davranış sergiliyor. Dün yaptığı açıklama Türkiye’nin geleceğini inşa etmeye yönelik umut verici bir açıklama. Türkiye fiili durumu hukuku durum haline dönüştürmek mecburiyetindedir. Sayın Bahçeli’nin bu konudaki yol açıcı beyanatları cesaret vericidir. AK Parti olarak biz hazırız ve adımları atacağız. Kısa sürede Meclis’e teklimizi getireceğiz. Meclis ister 330 isterse 367 oyla kabul etsin her halukarda millete gideceğiz. Son sözü millet söyleyecek.”

MEDYAGUNDEM

kabine

İşte yeni kabine

Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı görüşme sonrası, Bakanlar Kurulu’nda yapılan değişiklikleri açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip …

bsbakan

Seninki gaflet yürüyüşü KK!

Başbakan Binali Yıldırım TEM Kurtköy bağlantı yolu gişe sahasındaki Kuzey Marmara Otoyolu Paşaköy-TEM Kurtköy bağlantı …

basbakan

Ramazan günü hızlı trenle gitseydin Kılıçdaroğlu

Başbakan Binali Yıldırım Cuma namazı sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı. Yıldırım, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Güven …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir