Anasayfa / GÜNDEM / Basın Bayramı Marmara Kıraathanesi’nde başladı
basin-bayrami

Basın Bayramı Marmara Kıraathanesi’nde başladı

Basın İlan Kurumu’nun, ”Bab-ı Ali Yaşıyor, Bayramını Kutluyor” sloganıyla gelenekselleşen ve 3 gün sürecek 24 Temmuz Basın Bayramı etkinlikleri, bu akşam Sultanahmet Meydanı’nda başladı.

Kutlama etkinlikleri Türk basın ve fikir hayatının müdavimlerini ağırlayan ve bu akşam Sultanahmet’te temsili olarak canlandırılan Marmara Kıraathanesi’nde verilen iftarda konuşan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, burada basından sansürün kaldırılışının 104. yıl dönümünü kutladıklarını hatırlattı.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay’ın konuşması sırasında “Yazıyooor! Yazıyooor” diye bağırarak kıraathaneye giren gazeteci çocuk bir dönemin nostaljisini canlandırdı.

Atalay, ”Kurum olarak dedik ki basınımız eskiden Cağaloğlu’ndaydı. Bugün artık hiç kimse kalmadı. Herkes buraya yeniden gelmeli derken, bizde ne yazık ki Basın İlan Kurumu olarak burayı terk ettik. Ama geçici tabii ki. Binamız tadilatta, işleri bitince geri döneceğiz. Anadolu Ajansı da ayrıldı, ama o da geri gelecek. Biz istiyoruz ki basınımız Cağaloğlu’na yeniden geri gelsin” diye konuştu.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun da bu görüşlerine destek verdiğini belirten Atalay, şöyle devam etti:

”Kentsel dönüşüm projesiyle, ‘fırsat bu fırsat’ dedik ve yeniden bir Cağaloğlu’nu küresel bir kültür ve basın merkezi haline dönüştürelim dedik. Çünkü artık matris sorunu yok, gazeteyi havaalanına yetiştirme, diğer baskı merkezlerine yetiştirme gibi dertleri yok. Artık bir düğmeyle istedikleri bilgiyi, belgeyi anında istedikleri yere geçebiliyorlar. Bazı medya patronlarımız, ‘memnuniyetle döneriz’ dediler. Basın buraya dönünceye kadar en azından bayramını burada kutlamak istedik”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun da, günümüzde basının son derece karmaşıklaşmış ve çeşitlenmiş bir vaziyette olduğunu ifade etti.

”Basının tarihi ve gelişimi ülkenin siyasal geçmişi ve demokrasisi ile yakından ilgili bir husustur. Onun için basındaki olumlu gelişmeler aynı zamanda ülkemizin demokratikleşmesi ve halka daha sağlıklı hizmetler üretmesi açısından da önemlidir” diyen Dursun, RTÜK’ün sansür uyguladığı yönündeki eleştirilere yönelik de şunları söyledi:

”Şunu söylemek istiyorum, sınırı aşan özellik çok önemli. Sansürün kalkmasını ülkemizin gelişmişliği adına önemli buluyorum ancak bir yanlışlığı tasfiye etmek istiyorum. ‘Efendim RTÜK sansür yapıyor’ diye bir söylem var. Biz sansür yapmıyoruz. Çünkü biz, hiçbir zaman, yayınlama hazırlığında hiçbir kontrol yapmıyoruz. Yayınlandığında yasalara uygunluğunu denetliyoruz. Dolayısıyla özgürlüğe, sansürsüz basına evet, sansürsüz ve sorumlu basına evet.”

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, Bab-ı Ali’nin İstanbul’un tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu, Bab-ı Ali’nin gücün, adaletin medeniyetin ve insanlığın merkezi olageldiğini söyledi.

Mutlu, ”Basını nereye taşırsanız taşıyın basının ruhu ve kalbi buradadır, başka yere taşımaya da kimsenin gücü yetmez. Ama bu gücü bir kez daha buraya taşımak mümkün müdür diye tarihçiler ve öteki ilgililerle görüştük, değerlendirdik. İnanıyorum ki bu atılan adımlar, önümüzdeki yıllarda daha çok hissedilecek ve Bab-ı Ali,  önümüzdeki yıllarda, tekrar kendi maddi varlığıyla buraya dönecek” diye konuştu.

Basın İlan Kurumu’nun 24 Temmuz Basın Bayramı etkinlikleri 3 gün boyunca iftardan sahura kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek.

MEDYAGUNDEM

bik2

Basın İlan Kurumu eşcinsellere mi çalışıyor?

Yeni Akit gazetesinde Ali İhsan Karahasanoğlu’nun ““Kırmızı Şemsiye” şikayet etti, Basın İlan savunma istedi” başlıklı …

cumhuriyet2

İşe yarayın da o terör gazetelerine ilanı kesin!

Gazete ve dergilerin yayın hayatlarını sürdürebilmeleri için ekonomik destek sağlayan resmi ilan ve reklamlarla ilgili …

can-aym

18 günlük ceza ne FETÖ-PKK gazetesine hiç ilan vermeyin!

Terör örgütü propagandası yapan ve devlet karşıtı yayınlarıyla gündemden düşmeyen Cumhuriyet Gazetesi’nin toplumsal ve manevi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir