Anasayfa / GENEL / Başbakan hızlı trende gazetecilere o anı anlattı
basbakan-tren

Başbakan hızlı trende gazetecilere o anı anlattı

İsrail Başbakanı Netenyahu, Başbakan Erdoğan ile telefon görüşmesinde Türkiye’den özür diledi. Şu ana kadar Netenyahu’nun telefonla Başbakan Erdoğan’ı aradığı, özür dilediği ve o esnada İsrail Başbakanı’nın yanında ABD Başkanı Obama’nın da olduğu biliniyordu. Ama Başbakan bugün Eskişehir’de yaptığı açıklamada telefonla arayanın Obama olduğunu ve bir süre sonra telefonu Netenyahu’ya verdiğini söyledi. Başbakan, İsrail’in metninde üzüntü değil ‘apology’ yani özür ifadesinin geçmesinin önemli olduğunu vurguladıklarını anlattı.

Başbakan, Eskişehir’e giderken Yüksek Hızlı Tren’de yaptığı açıklamada Nisan’da Gazze’ye, Mayıs’ta da ABD’ye gideceğini söyledi.

Gazetecilere açıklama yapan Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

* Bu ay içerisinde, nisan ayı içerisinde benim bir Gazze ziyaretim olabilir. Temennim odur ki bu sürece aklıselim hakim olsun

* Süreç içerisindeki uygulamaları görelim. Uygulamalar sağlıklı yürüdükten sonra biz de bu uygulamalara olumlu katkı sağlarız.

* Özür beyanı bizim istediğimiz şekliyle gerçekleşti.

* Bu süreçte ambargoyla ilgili yasak da kalktı.

* Ben Netanyahu ile konuşurken Obama da yanındaydı.

* Tazminatın içeriğin, yetkili kişiler belirleyecek.

* Dikleşmeye gitmeden bu süreci sonlandırdık.

* Uygulama sağlıklı yürürse hızla yol alırız. Yeni büyükelçi ataması hemen olmayabilir.

* Niyet hayırlı olunca akibet de hayırlı oluyor.

* İsrail’in metninde ‘üzüntü’ değil ‘özür’ ifadesinin geçmesi çok önemli

BAŞBAKAN GÖRÜŞMEYİ ANLATTI

Dün İsrail Başbakanı Netenyahu’nun Türkiye’den özür dilediğini Beyaz Saray yaptığı bir açıklamayla duyurmuştu. Şu ana kadar da Başbakan’ı özür dilemek için Netenyahu’nun aradığı ve yanında Obama’nın da olduğu biliniyordu. Başbakan bugün Eskişehir-Konya Yüksek Hızlı Treni hattının hizmete açılması töreninde görüşmeyi anlatırken İsrail’i ziyaret eden ABD Başkanı Obama’nın kendisini aradığını, selamlaşmanın ardından yanında bulunan Netenyahu’ya telefonu verdiğini söyledi.

Başbakan Eskişehir’deki törende görüşmeyi şöyle anlattı:

“Dün İsrail’i ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama ile telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Beni İsrail’den aradı. Yanında Netenyahu da vardı. Obama selamlamadan sonra telefonu Netenyahu’ya verdi. 9 kardeşimizi şehit verdiğimiz olayla ilgili olarak İsrail’den 3 başlıkta talebimiz vardı. Kesin özür dilenmesini istiyorduk. Üzüntü değil özür diyorduk. Bu arada çok şeyler oldu. Gidildi, gelindi, konuşuldu falan. Şehitlerin ailesine tazminat ödenmesini istiyorduk. Filistin’e uygulanan ablukanın kaldırılmasını istiyorduk. Netenyahu telefonda özür dilediğini iletti. Ben de şehitlerimiz ve halkım adına bu özrü kabul ettiğimizi ilettim. Netenyahu şehitlerimizin yakınlarına tazminat verilmesi talimatı verdiğini iletti. Ben de konunun takibi için talimat verdiğimi ifade ettim. Filistin’e ablukanın kaldırılacağı sözünü de Netenyahu bu görüşmemizde ifade etti. Ayrıca Filistin topraklarındaki insani durumun ilerletilmesi içinde işbirliği yapılması için İsrail’den söz aldık.”

MEDYAGUNDEM

karadavi

Kudüs ümmetin davasıdır

İsrail’in Kudüs’te yaptığı, terör olayları sırasında 3 Filistinli şehit oldu, İslam coğrafyası bu zulme son …

israil

İşgalci İsrail’den alçak müdahale

Kudüs’te cuma namazı sonrası yaşanan olaylarda hayatını kaybeden Filistinli sayısı üçe çıktı. İsrail güçlerinin, işgal …

tepki

Türkiye Mescid-i Aksa için ayakta

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasına yurt genelinde gösteriler ve basın açıklamalarıyla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir