Anasayfa / GENEL / Başbakan Erdoğan o iddiaya cevap verdi!
erdogan-kurtulmus

Başbakan Erdoğan o iddiaya cevap verdi!

ABD ziyareti sonrası yurda dönen Başbakan Erdoğan Atatürk Havalimanı’nda açıklama yaptı. Erdoğan yeni anayasa çalışmasıyla ilgili, ‘Referandum yolu açılırsa ben milletimizinden ‘evet’ oyu alacağımızı düşünüyorum’ dedi. Erdoğan, Esad benzetmesi için ‘Kılıçdaroğlu’na cevabımı yargı yoluyla vereceğim’ ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan, “Reyhanlı’daki bombalı saldırılara ilişkin yürütülen soruşturmada son aşama nedir? Hatay’a gidecek misiniz? Tarih belli mi?” sorusu üzerine, gözaltına alınan 18 şüpheliden 12’sinin tutuklandığını hatırlattı.

Bunların şu andaki ilk kanaatlere, elde edilen bilgilere göre, olayın failleri olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Şu anda yargı kanaatini açıklamadığı sürece bu konuda ‘şu şudur’ diyemeyiz. Yargı kesin kanaatini açıkladığı zaman ‘fail budur’ diyebiliriz. Bir de bunun kendi itirafları üzerinden hareketle bazı kanaatler oluşmuş durumda… Temennim odur ki, bir an önce bunun diğer bağlantıları da ortaya çıksın. Çünkü bu olayın kesin bağlantıları, arkasındaki uzantıları var. Şu anda bilinenler var, ama bilinmesi gerekli olanlar da var. Bunu da gerek istihbarat gerekse yargıdaki süreç çok daha açık ortaya çıkaracaktır.”

Başbakan Erdoğan, Hatay’a ne zaman gideceği konusunda bir tarih belirlenmediğini kaydederek, “Arkadaşarımızla MKYK ve MYK toplantılarında görüşüp, tarihi belirleyeceğiz” dedi.

“3-8-11 FORMÜLÜ”

Bir gazetecinin “ABD’deki temaslarınız sırasında seçimlerle ilgili açıklamalar oldu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, 3-8-11 formülünün uygulanabileceğini ifade etti. Bu konudaki görüşünüz nedir?” sorusu üzerine Erdoğan, Çelik’in açıklamadaki tarihlerin neye dayalı olduğunu bilemediğini söyledi. Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

“ABD’de yazılı ve görsel medyanın genel yayın yönetmenleriyle yapılan toplantıda, soru üzerine böyle bir tarih tespiti ile değil de önümüzdeki yıl böyle bir şey parlamentoda kabul görürse 3 seçim olabilir noktasından hareketle ortaya çıkan bir şeydi. Bu yeni anayasa ile alakalı olabilir. Bunun yanında Cumhurbaşkanlığı konusu malum gündemde, onun tarihi belli. Burada herhangi bir şey söz konusu değil. Yerel seçim, onun da tarihi zaten şu anda belli. Ama yeni anayasa ile ilgili bir değişiklik söz konusu olması halinde o zaman bir referandum açılabilir. Bununla ilgili de 3. seçim gündeme gelebilir.”

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI
Eğer muhalefet partileri kendilerini kilitlemezse biz tasarıyı parlamentoya sunabiliriz. Referandum yolu açılırsa ben milletimizinden ‘evet’ oyu alacağımızı düşünüyorum.

SURİYE’DE İÇ SAVAŞ
Çalışmalarımız lojistik destek şeklinde olmuştur, bu desteği sürdüreceğiz.

KILIÇDAROĞLU’NUN ESAD BENZETMESİ
Kılıçdaroğlu’na cevabımı yargı yoluyla vereceğim. Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanlığını yürüten bir insana bu ülkenin siyaseti içinde yer alan hiç kimse ‘katil’ sıfatını yakıştıramaz. Abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun. Bu ülkede kimin katillerle işbirliğinde olduğunu yargı ortaya çıkaracaktır.

NUMAN KURTULMUŞ’UN GENEL BAŞKAN OLACAĞI İDDİASI
Bunların hepsi hayali şeyler. Sağır duymaz uydurur kabilinden. Sağır kardeşlerime hakaret olmasın. Partimizin yetkili kurulları var. O kurullar ne tür bir karar verirse o karar uyulur. Partimizin dertleriyle dertlenmeyenlerin açıklamaları suyu bulandırmaktan başka bir şey değildir.

Vakti saati geldiğinde kim nereye aday olur. Partimizde biraz da bu ilkeler vardır. Partimiz de yaptığı değerlendirmeyle hep başarılı olmuştur.

Numan Kurtulmuş’un genel başkan olacağı iddiasını önce Beyaz TV’de cemaatin yazarlarından Hüseyin Gülerce ortaya atarak, Obama ile görüşmede yer alan Kurtulmuş’lu fotoğraf için, “Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanlığına aday olacak, masada oturan AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da AK Parti Genel Başkanı olacak” demişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da “Kurtulmuş veliaht” diyerek bir fitne yaratmaya çalışmıştı.

 

MEDYAGUNDEM

dogan1

Gücün yetmez Aydın Doğan!

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Hürriyet gazetesinin manşeti ile ilgili olarak, “Öyle anlaşılıyor ki birileri Türkiye’de sivil …

numan2

Bazı gazeteciler ayaklarını denk alsınlar

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı hakkında açıklamalarda bulundu ve soruları …

numan1

Ak Parti bir fire bile vermeyecek

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TRT Haber’de canlı yayınlanan özel programda, gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu. Başbakan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir