Anasayfa / GENEL / Azaptan kurtulmak için fırsat gecesi
cami1

Azaptan kurtulmak için fırsat gecesi

Bugün Allah’ın bin aydan daha hayırlı olarak müjdelediği Kadir Gecesi. Kadir gecesi hangi dualar okunur, nasıl ibadet edilir?


“Bin aydan daha hayırlı” kabul edilen Kadir Gecesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da İslam alemi tarafından idrak edilecek.

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, “sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece” olarak biliniyor.

2016’DA KADİR GECESİ NE ZAMAN? 

Ramazan ayının 27. günü kutlanan Kadir Gecesi, bu sene 1 Temmuz Cuma gününe, yani bügüne denk geliyor.

CAMİLER SABAHA KADAR AÇIK KALACAK

Alınan bilgiye göre, Türkiye genelindeki 23 bin 391 cami, bu gecede sabaha kadar açık kalacak. Geceyi ibadet ederek geçirmek isteyenler, bu camilere gidebilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca da İstanbul Sultan Ahmet Camisi’nde bir program gerçekleştirilecek.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in de katılması ve vaaz etmesi planlanan program, teravih namazının ardından başlayacak.

KADİR GECESİ KUR’AN’DA NASIL GEÇİYOR?

Maddi ve manevi pek çok hikmet ve rahmeti, bereket ve mağfireti bünyesinde barındıran Ramazan ayında yer alan, Yüce Yaratan’ın insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kur’an’ın indirilmeye başlandığı, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece…Leyle-i Kadir…Kadrü kıymet bilme, Rabbimizin bizlere sunduğu sayısız nimetlerin farkında olma zamanı…

“Gerçek biz onu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl-u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Rûh, Rablerinin izni ile, herbir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selamdır”. (Kadir, 97/1-5)

KADİR GECESİ HANGİ DUA OKUNUR?

Peygamber Efendimiz “faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan umarak Kadir gecesini güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı” (Buhârî, İman, 25, 27, 28; Müslim, Müsafi rîn, 173-176) müjdesini vermekte ve bu gecede “Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle” (Tirmizi, Deavat, 84; İbn Mâce, Dua, 5) diyerek dua etmemizi tavsiye etmekte…

MEDYAGUNDEM

ezan

Ayasofya’da ezan Yunan’ı bir başka titretti!

Dün gece idrak ettiğimiz Kadir Gecesi’nin sabah namazında Ayasofya Camii’nde okunan sabah ezanı yürekleri titretti. …

kadir4

Kadir Gecesi okumanız gereken dua

Peygamber Efendimiz’in bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesinde okumamızı istediği dua… Âişe radıyallahu anhâ …

kadir

Peygamber Efendimizin bu gece için tavsiye ettiği dua

‘Bin aydan daha hayırlı gece’ olarak nitelendirilen Kadir Gecesi’nde Peygamber Efendimizin de tavsiye ettiği bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir