Anasayfa / GENEL / Aydın Doğan’la FETÖ’nün yeni tezgahı; “iç savaş”
akyol

Aydın Doğan’la FETÖ’nün yeni tezgahı; “iç savaş”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı devirmek için Fetocu terör örgütü, PKK gibi terör örgütleriyle iş tutan Aydın Doğan şimdi de “iç savaş” kışkırtıcılığına mı soyunuyor? Zaman gazetesine röportaj veren Aydın Doğan’ın iş takipçisi Taha Akyol, bir iç savaşın çıkabileceğini söyledi.


Hürriyet gazetesinde yöneticilik yaptığı dönemlerde patronu Aydın Doğan’ın iş takipçiliğini yaptığı bilinen Taha Akyol, paralel yapının yayın organı Zaman gazetesine bir röportaj verdi.

Röportajda Zaman muhabirinin özellikle iç savaşla ilgili ardı ardına gelen yönlendirme soruları dikkat çekti. Hürriyet yazarı Taha Akyol da bu sorular karşısında ‘Söylemeye dilim varmıyor ama, evet bir iç savaş endişem var’ şeklinde konuştu.

AK Parti’nin anketlere göre tek başına iktidar olma ihtimalinin bulunduğu söyleyen Akyol, ancak tek başına gelse bile Türkiye’yi zor yöneteceğini de söyledi.

Akyol’un sözleri 1 Kasım’da Ak Parti’nin tek başına iktidara gelmesi durumunda FETÖ’nün ve Aydın Doğan’ın “iç savaş” oyununa kalkışacaklarını gösterdi.

İşte Akyol’un röportajındaki öne çıkan bölümler:

(***)

1 Kasım’da sandıktan bir tek başına iktidar tablosu çıkar mı?
Anketlere göre böyle bir ihtimal var. Ama tek parti iktidarı tablosu çıksa da Türkiye’yi eskisi gibi rahat yönetemezler. İki nedeni var. Kanun çıkarmak için muhalefetle işbirliğine ihtiyaçları olacak. En azından ‘antagonize’ etmemeye, cepheleştirmemeye çalışmak zorundalar. İkincisi toplumu o kadar gerdiler ki, muhalif kesimlere saygı duygusu vermeleri bir hayli zor olacak. AKP tek başına iktidara gelirse, toplumsal tansiyonu düşürmezse otoriterleşmeden vazgeçmezse Türkiye’yi çok zor yönetir.

Bir süredir farklı siyasî partilerden çok sağduyulu isimler bile iç savaş tehlikesine dikkat çekiyor. Siz böyle bir endişe taşıyor musunuz?

Telaffuz etmekten bile içtinap ederim ama ben de o endişeyi taşıyorum. Çok vahim olur. Allah korusun Türkiye, Suriye’den kötü olur.

İnanılmaz. Siz bile bir iç savaş endişesi taşıyorsunuz…

Uzun süre böyle devam ederse nereye gider bu?.. Ben 2010’a kadar destekledim AKP’yi. Sonra otoriter kutuplaştırıcı ve çatışmacı bir dil kullandığı için eleştirdim. Bu toplum kutuplaşa kutuplaşa nereye gider? Allah korusun çok kötü bir yere gider… Dilin, kime hitap ediyorsak onu öfkelendirmeden, düşünmesine sağlayacak bir makuliyette olması gerekir.

Siz 80 öncesi sağ-sol çatışmasını yakından yaşadınız. Allah korusun bir savaş tehlikesi belirirse çatışma hatları fay hatları ne olur?

Türkiye’nin en büyük problemi Kürt meselesidir. Çözülmesi en zor olan da odur. İktidarın otoriterleşme endişesi ortadan kalkarsa kutuplaşma kolayca zayi olabilir. Çünkü AK Parti’nin otoriterleşmesi Erdoğan’ın tercihlerinin siyasî mizacının sonucudur. Yoksa AKP’nin otoriterleşmesinin nedeni muhafazakâr olması değildir. Bu nedenle diyorum ki evet iç savaş endişem var. Ama bunu dillendirirken bile tüylerim diken diken oluyor.

(***)

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir