Anasayfa / GENEL / Aydın Doğan’ı hapse sokacak soygunun şok detayları
dogan-poas

Aydın Doğan’ı hapse sokacak soygunun şok detayları

Petrol Ofisi’nde örgütlü kaçakçılık davasının iddianamesinde şok suçlamalar yer alıyor.


İddianamede, Petrol Ofisi’nin 2000 yılında “İş-Doğan” ortaklığına geçtikten sonra Ukrayna ve Rusya gibi AB üyesi olmayan ülkelerden akaryakıt aldığı, eksik ithalat vergisi ödemek üzere İngiltere’de faaliyet gösteren Lysa isimli bir şirket alıp adını Point olarak değiştirdiği, akaryakıtı bu şirket üzerinden alındı gibi göstermek suretiyle Avrupa Birliği ülkelerinden alınan mamullerdeki Gümrük vergisi muafiyetinden yararlanıldığı, maliyeti de düşük göstermek suretiyle vergi kaybına yol açıldığı kaydedildi. Ukrayna ve Rusya’dan yola çıkan akaryakıt dolu geminin  resmi evraklarında yolda bulunduğu sırada değişiklik yapıldı, vergi muafiyetinden yararlanılmak üzere sanki İngiltere’deki Point şirketinden mal alınıyormuş gibi sahte evrak tanzim edildiği anlatılan iddianamede ayrıca Point şirketinin maliyet rakamlarının  kasıtlı olarak aşağı çekerek eksik ithalat beyannamesi verilmesi sağlandığı, incelenen 64 sevkiyat işleminde 6,3 milyon dolarlık liralık vergi kaybının söz konusu olduğu anlatıldı. Aydın Doğan ve Ersin Özince’nin,  Petrol Ofisi’nin “İş-Doğan” ortaklığı tarafından satın alınması ardından kurumun faaliyetlerini denetleyip çeşitli talimat verdikleri, bu talimatların yöneticileri bağlayıcı nitelikte olduğu, 2001-2007 yılları arasında eksik beyanda bulunmak suretiyle işlenen suçtan kaynaklanan ekonomik kazancı kendi uhdelerine aktarmak suretiyle haksız kazanç elde ettikleri, ilkinin örgüt liderleri oldukları ve örgütün üyeleri arasında hiyerarşik ilişki bulunduğu belirtildi.

Aydın Doğan ve kızı Hanzade Doğan Boyner’in de aralarında bulunduğu 47 şüpheli hakkında düzenlenen örgütlü akaryakıt kaçakçılığı iddianamesinin detayları ortaya çıktı. Petrol Ofisi’nde örgütlü kaçakçılık davasının iddianamesinde şok suçlamalar yer alıyor.
İddianamede, uzun süre Özelleştirme İdaresi bünyesinde kalan Petrol Ofisi’nin 2000 yılında “İş-Doğan” konsorsiyumu tarafından 1,260 milyar dolar bedelle satın alındığı, satış işlemi ardından şirketin yeniden yapılandırıldığı, özelleştirme anına kadar TÜPRAŞ’tan mal alan şirketin bu andan sonra yurt dışından da petrol ithal etmeye başladığı kaydedildi.
Petrol ithalatında kullanılmak üzere merkezi Bahama adaları olan Lysa isimli bir şirket satın alındığı kaydedilen iddianamede bu şirketin faaliyetlerinin İngiltere’de olduğu, adının da Petrol Ofisi’ni çağrıştırması amacıyla sonradan Point’e dönüştürüldüğü, Petrol Ofisi ile Point’in yönetim bağlantısı bulunduğu belirtildi. Petrol Ofisi’nin petrol ithalatını bu şirket üzerinden gerçekleştirmeye başladığı kaydedilen iddianamede, soruşturmaya konu usulsüzlük iddialarının Kocaeli Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi’ne 23 Ekim 2008 günü yapılan bir ihbar ile başlandığı anlatıldı.
AYDIN DOĞANI YAKAN İHBAR
İhbarda, Petrol Ofisi’nin 2001yılından 2007 yılı sonuna kadar yurt dışından ülkemize yapmış olduğu akaryakıt ithalatında Gümrük Birliği olmayan ülkelerden yapılan ithalatın Birlik üyesi olan İngiltere’den yapılmış gibi gösterilerek Gümrüklerimize sahte belge ibraz dilmek suretiyle vergi muafiyeti sağlanmak suretiyle vergi kaçırıldığı, devletin Petrol Ofisi tarafından zarar uğratıldığı iddia edildi. Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmanın Petrol Ofisi şirketinin merkezinin Şişli’de bulunması sebebiyle Şişli Savcılığı’na gönderildiği kaydedilen iddianamede adliyelerin birleştirilmesi ardından dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na intikal ettiği, şirketin limanın bulunduğu diğer illerde başlatılan soruşturmalarında İstanbul’da toplandığı anlatıldı.
3 AYRI RAPOR’DA SUÇ TESPİTİ
Soruşturmayı devralan Terör ve Örgütlü Suçlar Savcısı Adem Meral, Sermaye Piyasası Kurulu ve Gümrük Bakanlığı’ndan iddialarla ilgili rapor talep etti. SPK, gümrük mevzuatına aykırılık söz konusu olduğunu tespit ederken Gümrük Müfettişlerinin raporlarında, eksik ve yanıltıcı beyanname verilmek suretiyle gümrük kaçakçılığı suçunun işlendiği kaydedildi. Ayrıca belge ve bilgileri incelemek üzere görevlendirilen bilirkişi de aynı yönde rapor tanzim etti. Söz konusu 3 rapor da usulsüzlükleri detayları ile anlattı.
RUS PETROLÜNÜ AB DİYE GÖSTERDİ
İddianamede, Petrol Ofisi’nin 2000 yılında “İş-Doğan”ortaklığına geçmesi ardından Ukrayna ve Rusya gibi AB üyesi olmayan ülkelerden akaryakıt aldığı, eksik ithalat vergisi ödemek üzere merkezi Bahamalar’da olan fakat İngiltere’de faaliyet gösteren Point isimli bir şirket kurduğu, akaryakıtı bu şirket üzerinden alındı gibi göstermek suretiyle Avrupa Birliği ülkelerinden alınan mamullerdeki vergi muafiyetinden yararlanıldığı böylece vergi kaybına yol açıldığı kaydedildi.
 SAHTE EVRAKLA PETROL GİRİŞİ YAPILDI
Ukrayna ve Rusya’dan yola çıkan akaryakıt dolu sevkiyat gemilerinin  koşimento ve manifesto gibi resmi evraklarında yolda bulunduğu sırada değişiklik yapıldı, AB ülkelerinin faydalandığı gümrük vergi muafiyetinden yararlanılmak üzere sanki İngiltere’deki Point şirketinden mal alınıyormuş gibi sahte evrak tanzim edildiği  anlatılan iddianamede ayrıca Point şirketinin maliyet rakamlarının  kasıtlı olarak aşağı çekerek Petrol Ofisi’nin eksik ithalat beyannamesi verilmesi sağlandığı, 64 sevkiyat işleminde 6,3 milyon dolarlık liralık vergi kaybının söz konusu olduğu anlatıldı. Petrol Ofisi’ne bu akaryakıt kaçaklığı faaliyetinde Solmaz Gümrük Müşavirliği ve Catoni Deniz İşleri firmasının yardımcı olduğu kaydedilirken bu firmaların yöneticileri hakkında da işlem yapıldı.
DOĞAN VE ÖZİNCE HER ŞEYDEN HABERDAR
Aydın Doğan ve Ersin Özince’nin,  Petrol Ofisi’nin “İş-Doğan” ortaklığı tarafından satın alınması ardından kurumun faaliyetlerini denetleyip çeşitli talimat verdikleri, bu talimatların yöneticileri bağlayıcı nitelikte olduğu, 2001-2007 yılları arasında eksik beyanda bulunmak suretiyle işlenen suçtan kaynaklanan ekonomik kazancı kendi uhdelerine aktarmak suretiyle haksız kazanç elde ettikleri, ilkinin örgüt liderleri oldukları ve örgütün üyeleri arasında hiyerarşik ilişki bulunduğu belirtildi. Doğan ve Özince’nin verecekleri talimatların Petrol Ofisi yöneticilerini bağlayıcı nitelikte olduğu kaydedilen iddianamede, suç yapılanmasının en tepesinde oldukları, 2001-2007 yılları arasında devam eden eksik beyan yönetimini bilmedikleri şeklindeki anlatımlarının hayatın olağan akışına aykırı olduğu kaydedildi.
ÖRGÜTLÜ KAÇAKÇILIK
İddianamede Aydın Doğan, Ersin Özince ve Hanzade Doğan Boyner’in de aralarında bulunduğu 47 şüpheli hakkında ”kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefet”, ”resmi belgede sahtecilik”, ”suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” ve ”örgüte üye olmak” suçlarından hapis cezası istendi.Doğan ve Özince hakkında ”suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefet” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarından 23 yıla kadar ayrı ayrı hapis cezası istenen iddianamede, diğer 45 şüphelinin ise ”örgüte üye olmak” ile diğer suçlardan hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi.
İŞTE SANIKLAR
İddianame şüpheli olan isimler sırasıyla şunlar: Hakkı Ersin Özince, Aydın Doğan, Dr. Gerhar Roiss, Mahmut Magemizoğlu, Ali Erdal Aral, Hanzade Vasfiye Doğan Boyner, Yurdaer Üge, İmre Barmanbek, Adnan Balı, Cevdet Bayram, Özgün Çınar, Mevlüt Tufan Darbaz, Ali İhsan Karacan, Ali Rıza Temuroğlu, Yahya Üzdiyen,Yener Şenok, Jan Nahum, Hakan Mumcu, Nesrin Karaman, Kemal Meço, Ertuğrul Tuncer, İshak Şengül, Caner Çimenbiçer, Şrif İsmail Tokaç, Ahmet İzzet Karacahisarlı, Vural Akışık, İrfan Taşköprü, David Davies, Manfred Mag Madi, Klaus Schneider, Serdar Ayırtman, Asım Barlın, Ali Tuzla, Hüseyin Kılınç, Ömer Lütfi İskefyeli, Gökhan Küçükgirgin, Zeynep Hansu Uçar, Murat Erdoğan, Murat Bekler, Sibel Bircan,Reha Talu, Sibel Fatma Elekdağ, Tamer Özdamar, Cezmi Ölekli,Azmi Ölekli,Fahri Kayhan Söyler ve Ali Ertan Çakır
(STAR)

MEDYAGUNDEM

murat

Aydın Doğan’dan KK’nın FETÖ yürüyüşüne “yazar” hizmeti!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasına PKK, DHKP-C gibi terör örgütlerini alarak FETÖ için yaptığı …

arman6

Ayşe Arman’ı da kov Aydın Doğan!

İrfan Değirmenci’yi siyasi pozisyon aldığı için kovan Aydın Doğan aynı kural ihlali yapan Ayşe Arman’ı …

chp1

Aydın Doğan ve tetikçileri bu habere itibar etmedi!

Star gazetesinde Ahmet Kekeç’in “FETÖ’nün CHP imamı Enis olamaz” başlıklı yazısı şöyle… Şimdi neden sustuğunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir