Anasayfa / GENEL / Aydın Doğan yatacak yerin yok bu hainleri beslediğin için!
tastekin

Aydın Doğan yatacak yerin yok bu hainleri beslediğin için!

Katil diktatör Beşar Esad’a verdiği destekle tanınan Radikal.com.tr yazarı Fehim Taştekin, şimdi de Rusya’nın yanında saf tuttu. Rus jetlerinin Türk sınırlarını ihlal etmesini konu aldığı köşe yazısında Rusya’nın uygulamalarını haklı bulurken başta Başbakan Davutoğlu olmak üzere Türk yetkililerin açıklamalarını ise hakaret derecesinde eleştirdi. “Rusya şimdi Ortadoğu’daki müttefikini sağlama alıyor yani kendi çıkarlarını koruyor” diyen Taştekin, Türkiye’nin Suriye’ye uyguladığı angajman kurallarını Rus uçaklarına uygulayamadığını söyleyerek Davutoğlu’nun “Uçan kuş bile olsa, kim Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını ihlal ederse, gereken müdahalede bulunulur cümlesini ise gülümsetme butonu olarak masanıza iliştirebilirsiniz” şeklinde değerlendirdi.


Esad destekçisi Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Radikal.com.tr yazarı Fehim Taştekin, Rus jetlerinin sınır ihlali konusunda Rusya’nın yanında saf tuttu.

Şam’da yapılan Esad’a destek toplantılarına katılarak, Şam’ın Esad yönetimine destek veren gazeteci yazar Fehit Taştekin, Suriye sınırında son yaşanan sınır ihlali ve uçak tacizlerinin ardından Rusya’ya yanaştı.

TÜRKİYE’NİN ÇIKIŞLARINI KORKAKCA VE ANLAMSIZCA BULUYOR

Taştekin, Radikal.com.tr’deki köşesinde “Leyleklere selam olsun” başlıklı yazısında Rus jetlerinin sınır ihlali ve tacizlerini değerlendirdi. Taştekin, kullandığı cümlelerde Rusya’nın yaptıklarını haklı ve yerinde bulurken Türkiye’nin açıklamalarını, çıkışlarını ise korkakca ve anlamsızca bulduğunu savunuyor.

TÜRKİYE DÜŞMANLIĞINA DA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Taştekin’in ülkesine karşı bu çirkin ve hakaret boyutuna varan cümleler kullanması okurların da tepkisini çekti. Ancak Taştekin’in bu yazılarına okurlar pek de yabancı değil. Taştekin, daha önce de 4 günlük Şam izlenimlerini Hürriyet’teki yazı dizisiyle anlatmıştı. Şam’da hayatın ne kadar güzel ve olağan aktığını anlatmaya çalışan Taştekin, sık sık kentteki Türkiye düşmanlığına da dikkat çekti.

İşte Taştekin’in çirkin ifadelerle dolu köşeyazısından bir bölüm:

(***)

Şimdi afallamış halde soruyorlar: “Rusya’nın niyeti ne?”

Önce ‘Sadece IŞİD’i değil Fetih Ordusu’nu da vuruyor’ diye ters köşe oldular. Rusya ardı ardına Türkiye’nin hava sahasına girince de “Hava sahamızı ihlal ediyor, tehlikeli bir oyun oynuyor” diye NATO’nun kapısını çalıyorlar.

RUSYA NE Mİ YAPIYOR?
Rusya sadece hava sahasını ihlal etmiyor, uçaklarındaki radar kilitlerini ve karadaki füze savunma sistemini devreye sokarak Suriye hava sahasınını tekeline alıyor. Yani senin 4 yıldır müttefiklerine hadi gelin oluşturalım diye bastırdığın uçuşa yasak bölgeyi fiilen kendi inşa ediyor. Senin binlerce TIR silahla tahkim ettiğin silahlı gruplar için istediğin güvenli bölge uygulamasını Rusya bu grupları temizlemek için yapıyor.

ULUSLARARASI HUKUK RUSYA’DAN YANA
Sen yabancı bir ülkede silahlı milislerle hukuk dışı bir vekalet savaşı verirken Rusya bütün bunları uluslararası hukuk açısından meşru bir güç olarak yani Suriye’yi BM’de temsil eden Şam yönetiminin izniyle yapıyor. Burada uluslararası hukuk Rusya’dan yana.

Ha hava sahasıan girilmesi ve F-16’ların radar kilidiyle tacizi! Evet egemenlik haklarının ihlali. Lakin uluslararası dostlarımıza bu konuyu açtığımızda gülümsüyorlar: “Siz her gün Irak hava sahasını ihlal etmiyor musunuz?”

Sakın “Bizim gerekçemiz sağlam, biz terörle mücadele ediyoruz” demeyin, zira Rusya da aynı argümanı kullanıyor.

RUSYA BAŞKA NE YAPIYOR?
Suriye’deki vekalet savaşı aynı zamanda Rusya’nın Ortadoğu’daki çıkarlarına karşı açılmış bir cepheydi. Rusya şimdi Ortadoğu’daki müttefikini sağlama alıyor yani kendi çıkarlarını koruyor. “Birimiz hepimiz hepimiz birimiz için” sloganı Kuzey Atlantik şövalyelerinin tekelinde değil ya. Rusya ile Suriye arasındaki ortak savunma anlaşmalarının nakaratı da bundan gayri değil.

TÜRKİYE, SURİYE’YE UYGULADIĞI ANGAJMAN KURALLARINI RUS UÇAKLARINA UYGULAYAMADI
Rusya ne yaptı? Türkiye’nin 2012’de düşürülen Türk jetine misilleme olarak Suriye ordusunun sınır bölgelerinde operasyon yapmasını engelleyecek şekilde ilan ettiği angajman kurallarıyla oluşturduğu koruma rejimini yıkmış oldu. Sonuçta Türkiye daha önce Suriye’ye ait bir uçak, bir helikopter ve bir insansız hava aracını düşürerek ciddiyetini gösterdiği angajman kurallarını Rus uçaklarına uygulayamadı. Angajmanın ciddiyeti kalmadı. Artık geçmiş olsun, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Uçan kuş bile olsa, kim Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını ihlal ederse, gereken müdahalede bulunulur” cümlesini bir ‘gülümsetme butonu’ olarak masanıza iliştirebilirsiniz. Sınır aşan leyleklere de selam olsun!

(***)

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

afrin

Rus askerleri TSK için mi çekiliyor?

Türkiye’nin operasyon yapması beklenen Afrin’de bulunan Rus askerlerinin üsleri boşaltmaya başladığı iddia edildi. TSK’nın, terör …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir