Anasayfa / GENEL / Askeri istihbarat iki ismi savcıyla paylaştı
opcin-baransu

Askeri istihbarat iki ismi savcıyla paylaştı

İki subayın soruşturma dosyasında şüpheli olan FETÖ militanı isimler Mehmet Baransu ve Tuncay Opçin ile de irtibatlı olup olmadığı araştırılıyor.

Askeri istihbarat, Balyoz davasında askerlere kumpas kurulduğu iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Balyoz belgeleri ile irtibatı olduğu şüphesi üzerinde durulan iki subayın ismi soruşturma savcısıyla da paylaştı.

İki subayın soruşturma dosyasında şüpheli olan Cemaatçi isimler Mehmet Baransu ve Tuncay Opçin ile de irtibatlı olup olmadığı araştırılıyor.

Aljazeera Türk’ün haberine göre; terör ve örgütlü suçlar soruşturma bürosu savcılığı, Balyoz davasında askerlere kumpas kurulduğu iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmayı derinleştirdi. Soruşturmanın iki ayağı var. Birinci bölüm 1. Ordu Komutanlığı’nda yapılan seminere ilişkin gerçek belgelerin ve ses kayıtlarının komutanlık dışına nasıl çıkarıldığı ile ilgili. İkinci bölüm ise, seminer ile ilgili gerçek belgelere ‘kimlerin ve nasıl eklemeler’ yaptığı ile ilgili. Askeri istihbarat bu iki olayda rol aldığından şüphelendiği iki subayın ismini soruşturmayı yürüten savcıyla paylaştı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ “Darbeye teşebbüs” iddiası ile açılan davalarla ilgili olarak önceki gün “İçimizdeki hain subaylar olmasaydı bu komploların bu kadar başarılı olması mümkün değildi. İçimizde hala hainler var” açıklamasında bulunmuştu. Başbuğ da daha sonra Ergenekon davası ile birleştirilen İnternet Andıcı davasında yargılanmış, hapis cezası almış, tutuklu kalmış ve daha sonra beraat etmişti.

ASKERİ İSTİHBARAT BAŞKANI İLE SAVCILIK GÖRÜŞTÜ

Savcılık, soruşturma kapsamında Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı ile koordineli çalışıyor. Bu koordinasyon kapsamında son Yüksek Askeri Şura öncesi Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı ile soruşturmayı yürüten savcılık ile yaklaşık 4 ay önce Çağlayan Adliyesi’nde bir görüşmede gerçekleştirdi.

Bu görüşmede ‘Balyoz belgelerinin ordu komutanlığından nasıl ve kimler tarafından çıkarıldığının tespiti için izlenecek yol haritası’ belirlendi. Savcılık ile Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı arasında bu konularla ilgili resmi yazışmalar yapıldı.

ASKERİ İSTİHBARAT İKİ SUBAY ÜZERİNDE YOĞUNLAŞTI

Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı, Balyoz belgelerinin yayınlandığı döneme ilişkin savcılık talimatı ile incelemeler başlattı. O dönemde görev yapan iki subay, çalışmaların sonucunda şüpheli olarak ön plana çıktı. Askeri istihbarat, söz konusu iki subay ile ilgili bilgileri soruşturma savcılığına iletti.

YETKİLERİ, İLETİŞİM BİLGİLERİ VE BANKA HESAPLARI ARAŞTIRILIYOR

Şu anda delil toplama aşamasında olan savcılık, askeri istihbarattan iki subayın o dönemdeki görevlerini, hangi evraklara, hangi birimlere ve hangi odalara ulaşma yetkileri olduğunun tespitini istedi. Ayrıca iki subayın iletişim (telefon, e-mail, posta) kayıtları da geçmişten günümüze incelemeye alındı.

Sosyal çevreleri de inceleme kapsamına alınan iki subayın banka hesaplarına da bakılıyor.

İki subayın soruşturma dosyasında şüpheli olan FETÖ militanı isimler Mehmet Baransu ve Tuncay Opçin ile de irtibatlı olup olmadığı araştırılıyor.

BALYOZ DAVASI BERAAT İLE SONUÇLANDI

Balyoz davası, 1. Ordu Komutanlığı’nda emekli Orgeneral Çetin Doğan liderliğindeki bir grup askerin hükümeti devirmek için darbe planı yaptığı iddiasıyla açıldı. Taraf Gazetesi’nde Balyoz haberlerinin yayınlanmasının ardından 2010 yılında emekli ve muvazzaf askerlerden oluşan 365 kişiye dava açıldı. 36 kişinin de beraat ettiği davada diğer sanıklar da 16 yılla 20 yıl arasında hapis cezalarına çaptırıldı. Yargıtay’da mahkemenin verdiği kararları büyük oranda onayladı. Ancak sanıklar yargılama esnasında Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu ve hak ihlali olduğunu savundu. Yüksek mahkeme sanıkların haklarının ihlal edildiğini tespit etti. Bu karar üzerine sanıklar hakkında yeniden yargılama kararı verildi. Yeniden yargılanan sanıklar beraat etti.

MEDYAGUNDEM

topcin2

Opçin iti FETÖ’nün pezevengi çıktı!

İzmir’de, “askeri casusluk soruşturması”ndaki usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin iddianamede, FETÖ’nün, TSK içindeki mensuplarının …

opcin

İnleye inleye hesap vereceksin FETÖ’nün iti!

ABD’ye kaçan FETÖ’cü gazeteci Tuncay Opçin, trafik kazasında ölen Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’e hakaret …

uslu-opcin

Erdoğan’a suikastten haberleri vardı!

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi öncesi darbeyi önceden bildikleri iddia edilen 17 kişi hakkında hazırlanan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir