Anasayfa / GENEL / Anlat bakalım şu Dışbank satışını Aydın Doğan!
yigit-dogan

Anlat bakalım şu Dışbank satışını Aydın Doğan!

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, CHP’nin ortağı olduğu İş Bankası’yla ilgili canlı yayında çarpıcı sorular sordu, suç duyurusunda bulundu.


Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, A Haber’de Banu El’e konuk oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun son günlerdeki “altın klozet” yalanlarına tepki gösteren Bulut, İş Bankası’yla ilgili skandal verileri canlı yayında açıkladı.

İş Bankası’nın Doğan Grubu’na Dışbank’ı 50 milyon dolara sattığını, Doğan Grubu’nun da yine aynı bankayı Belçikalılara 1 milyar Euro’nun üzerinde bir rakama devrettiğini açıklayan Yiğit Bulut, Petrol Ofisi satışında da benzer skandalın yaşandığını ifade etti.

Yiğit Bulut konuyla ilgili şöyle konuştu:

Altın klozet meselesinden çok önemli bir yere geleceğim. Bunu söylemeyecektim ama böyle bir iftira böyle bir yalan Cumhurbaşkanına hakaret, halka hakaret noktasında bunu söylemem lazım. CHP’nin hisse sahibi olduğu bir banka var İş Bankası.

DIŞ BANK’I İŞ BANKASI’NDAN 50 MİLYON DOLARA ALAN DOĞAN HOLDİNG, BU BANKAYI BELÇİKALILARA NASIL 1 MİLYAR EURO’YA SATTI?

İş Bankası Dış Bank’ı 50 milyon dolara Doğan Holding’e sattı. Doğan Holding 50 Milyon dolara aldığı Dış Bank’ı 1 milyar EURO’nun üzerinde Belçikalılara sattı. Şimdi ben İş Bankası’nın yönetiminde bulunan CHP’lilere ve o dönemdeki CHP’ye ve bu dönemdeki CHP’ye soruyorum. Saraydaki altın klozet yalanından geçtik reel bir şey var. 50 milyon Dolara satılan bir banka ki, İş Bankası’nın hisseleri halka açık yani halkın da orada payı var. Nasıl oldu da 1 miyar euro üzerinde çok kısa bir süre sonra Belçikalılara sattı. Siz 50 milyon dolara satıyorsunuz alan nasıl 1 milyar euronun üzerinde satıyor. Bundan kim komisyon aldı?

650 MİLYON DOLARA DOĞAN HOLDİNG’E DEVREDİLEN PETROL OFİSİNİ, DOĞAN HOLDİNG AVUSTURYALILARA 6.5 MİLYAR DOLARA NASIL SATTI?

Çok açık soruyorum bunun altında kimin imzaları var. CHP bunların hesabını vermek zorundadır. Altın klozet hikayesi tutmaz ama bu tutar çünkü bu gerçek. Hisse senetlerinin kayıtları var her şeyi var. İş Bankası’nın işlem gören hisselerinin borsadan alan yatırımcıların da o bankada payı var satılan bankada yani siz de ortaksınız ben de ortağım eğer hissemiz varsa. Bizim de ortak olduğumuz bankayı 50 milyon dolara satıyor alan ne hikmetse 1 milyar euroya satıyor. Daha önemlisi 650 milyon doların altında yine aynı Doğan Holding’e devrettiğin petrol ofisini ne çıktı da Doğan Holding 6.5 Milyar dolara Avusturyalılara sattı. 10 katı fiyatına. Bundan kim komisyon aldı? Bu satışları kim onayladı? 650 milyon dolarlık mal nasıl 6.5 milyar dolar çıktı? 6.5 milyar dolarlık malı sen niye 650 milyon doların altında devrettin? Hangi genel müdür imzaladı? Hangi yönetim kurulu imzaladı? CHP’nin bunun bilgisi var mıydı? Genel başkanın bilgisi var mıydı? Yönetim kurulunun bilgisi var mıydı? Ben bu isimleri biliyorum ama buradan söyleyemem açık seçik kamuoyuna soruyorum. Altın klozet var mı diye soruyorlar ya ben reel bir şey koyuyorum altın klozet bir sindirella masalı.

BUNUN HESABINI VERMEYEN CHP SEÇİME DAHİ GİREMEZ

Ortada 5 milyar doların üzerinde kazanç var bu söylediğim iki işlemde. Bu 5 milyar doları kim paylaştı arasında. Bunun hesabını vermeyen bir CHP seçime dahi giremez. Girer ama yüzünün akıyla giremez. Çok açık söylüyorum bu bir dosyadır kamuoyunun önüne koyuyorum.

BU BİR SUÇ DUYURUSUDUR

Bu bir suç duyurusudur savcılara da suç duyurusudur, SPK’ya da suç duyurusudur IMKB’ye de suç duyurusudur.

Kamuoyunun önüne koyuyorum altın klozet bulamadılar ama ben buldum 2 tane çok net şirket şöyle bir baktım geçmişe 50 milyon dolara satıyorsunuz. Yine aynı banka 200 milyon doların üzerinde zeytin ağacı kredisi verdi birine. Kime verdi? Aynı bankanın Almanya şubelerinden hangi medya patronlarına kredi verildi? Bakın bu eski Türkiye koalisyonu böyle oluştu bunun finansmanı buradan sağlandı..

Bir şey daha söylüyorum bunun CHP’nin ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı çıkmış: “Halk Bank’ı gerçek rolüne döndüreceğiz” diyor. Halk Bank’ı bırakın da siz İş Bankası’na bakın. İş Bankası’nın kasasından medya patronu fonlanmasın. İş Bankası’nın kasasından kimse zenginleşmesin..

BU NASIL BİR TİCARİ DEHADIR(!)

Bu satışların hepsi 1990 yıllarla 2001 krizi gerçekleşti. 1994’den sonra gerçekleşti bunların hepsi. Şimdi baktığınız zaman bu nasıl bir ticari dehadır 50 milyon dolara bankayı alıyorsun 1 milyar euronun üstünde satıyorsun. O bankayı satan nasıl bir kördür, nasıl bir bilgisizdir ki o bankanın fiyatının 1 milyar euronun edebileceğini düşünmüyor veya bir petrol şirketini nasıl bi maharettir ki 10 katına çıkartıp satıyor ve 10 katı değeri varsa nasıl oluyor da onda bir fiyatına sen kendi yüzde ellilik payını öbürüne devrediyorsun?

5 MİLYAR DOLAR NEREDE?

Sermaye Piyasası kanunu açısından küçük yatırımcıların hakkı korunmadığı için bu bir suçtur. Altın klozet yok ama altın tepside birilerine paylaştırılmış 5 milyar dolar var. Bu iki işlemdeki toplam kar 5 milyar doların üzerinde. Nerde bu 5 milyar dolar?

Sayın cumhurbaşkanına bütün gün meydanlarda hakaret edenlere soruyorum sayın Kılıçdaroğlu’na soruyorum yetimin hakkını yedirmem diyorsun bu 5 miyar doların hakkını çıkar kimlerin altında imzası var açıkla ben de senin peşinden geleceğim..

SARAY’IN TAMAMINI ALTIN KLOZETLE DOLDURSANIZ 5 MİLYAR DOLAR ETMEZ

Sarayın tamamını altın klozetle doldursanız 5 milyar dolar etmez. Onun için bu ülkenin gerçeklerinin bu insanlar bilmeli. Şimdi bana neden saldırıyorlar anlamıştır insanlar çünkü bunun gibi yüzlerce işlem var altın klozet bir masal. Bir partinin genel başkanı diyo ki 1000 liralık bardaktan su içiyorlar cumhurbaşkanının su içtiği bardak 1.5 liradan fazlaysa gel o bardağı kafamda kır. Sayın cumhurbaşkanı hayatında lüksü yaşamamış bir insandır.

MEDYAGUNDEM

izmir

CHP’nin inadı İzmir’i felç etti

Büyükşehir Belediyesi, ‘Bunlar uzun yol gemisi’ uyarılarını hiçe sayıp körfez için 15 gemi aldı. Büyük …

chp9

Bu bir dramdır; CHP’nin milyon yalanı elinde patladı

CHP mitingine 61 ilden 38 bin kişinin taşındığını belgeleyen liste ortaya çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerçekleştirdiği …

chp8

Bir CHP rezilliği

CHP’li vekiller sözde adalet yürüyüşü sonrası CHP’nin Maltepe’de yaptığı mitingin fotoğrafları yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kazlıçeşme …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir