Anasayfa / GENEL / Anlaşıldı; Suriye’de düşmanımız artık ABD
toner2

Anlaşıldı; Suriye’de düşmanımız artık ABD

ABD, Türkiye’nin tepkilerine rağmen terör örgütü PKK/PYD’yi desteklemeye devam edeceğini açıkladı. Dışişleri Sözcüsü Toner tarafından yapılan açıklamada, “PKK ile PYD arasındaki bağlantıyı kabul etmiyoruz” denildi. Türkiye, PYD ile PKK’nın aynı örgüt olduğu konusunda defalarca uyarılarda bulunarak ABD’yi ikaz etmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Mark Toner, ABD’nin terör örgütü YPG’yi desteklemeyi sürdüreceğini söyledi. Toner, terör örgütü PKK ile PYD/YPG arasında bağlantı olduğu görüşüne ‘saygıyla’ karşı olduklarını savundu.

Belek zirvesi açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Toner, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında, Suriye’deki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı. Mark Toner, bir soru üzerine Türkiye, Rusya ve ABD Genelkurmay başkanlarının Antalya’da yaptıkları görüşmede, daha etkin bir operasyon için yeni olanak ve olasılıkları değerlendirdiklerini belirterek, “Görüşmede IŞİD’e karşı daha geniş bir savaş kapsamında Münbiç’teki durum da görüşüldü. Ayrıca PKK, El Kaide El Nusra Cephesi de dahil olmak üzere bölgedeki terör örgütleri ele alındı” dedi.

“PKK ile YPG’nin bağlantısı olduğuna karşı çıkıyoruz”

Toner, ABD’nin terör örgütü PYD/YPG’ye destek vermeyi sürdüreceğini söyledi. Türkiye’nin terör örgütü PKK/PYD ilişkisine dair ortaya koyduğu kanıtlara rağmen iki terör örgütünün birbiriyle ilişkisini reddetmeye devam eden Toner, ” Biz açıkçası YPG ile ilgili Türkiye’nin kaygılarını anlıyoruz. Ancak PKK ile YPG arasında bağlantı olduğu görüşüne saygıyla karşı çıkıyoruz” dedi.
NATO’ya bağlı Teröre Karşı Savunma Mükemmeliyet Merkezi’nin yıllık dergisi yayınladığı bir makalede ABD’nin PKK ile PYD arasındaki ilişkiyi net bir biçimde bildiklerini açıkça ortaya koyuyor. Makalede, PYD’nin tamamen PKK’ya bağlı bir terör örgütü olduğu verilerle açıklanıyor.

PKK, Sincar’dan çıkmalı

Mark Toner, bir başka soru üzerine de ABD’nin terör örgütü PKK’nın Sincar’daki varlığına karşı olduklarını ve orada olmamaları gerektiğini düşündüklerini söyledi.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

kk2

KK ile PKK aynı yalanı söylüyor

PKK elebaşısı Mustafa Karasu ile Kılıçdaroğlu aynı ağızdan konuşarak 15 Temmuz’u değil, OHAL’in ilan edildiği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir