Anasayfa / ANALİZ / Anket manipülasyonu mevsimi erken başladı!
ht-konsensus1

Anket manipülasyonu mevsimi erken başladı!

MEDYAGÜNDEM- Anketlerle siyaseti dizayn etme operasyonu tam gaz devam ediyor. Bugün Gazete Habertürk’te Konsensus araştırma şirketinin yaptığı anket sonuçları açıklandı. Ama ortaya çıkan sonuç kafaları karıştırdı.

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin, HABERTÜRK için yaptığı “Türkiye Gündemi Aralık 2012 – 2012’ye Girerken Türkiye Görünümü” başlıklı araştırmanın sonuçlarına göre, kararsız oylar dağıtıldıktan sonra oy oranı Eylül ayına göre 3 puan düşen AK Parti yüzde 50.7 ile zirvedekini yerini korudu. Oylarını 3.9 puan artıran CHP yüzde 27.7 ile ikinci, binde 3 puanlık bir düşüş yaşayan MHP ise 12.8’lik oy oranıyla üçüncü sırada yer aldı.

Konsensus’un araştırmasında en beğenilen liderler listesinde, yüzde 47.4 ile yine Recep Tayyip Erdoğan yer aldı. İkincilik kürsüsüne yüzde 30 ile Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, üçüncülük kürsüsüne ise yüzde 25.4 ile Kemal Kılıçdaroğlu oturdu.

Tam da derin masalarda Mustafa Sarıgül operasyonunun yapıldığı dönemde Konsensus’un araştırması ekmeğe yağ sürecek cinsten. İlginçtir kayınpederi Hüsamettin Özkan’ın kankası Sarıgül’ün Turgay Ciner’in gazetesinde parlatılması da not düşülmeli.

sarıgül-koç

Ama ortada tuhaf olan bir durum var.

KONDA şirketine dayandırılan bir araştırmayla Ak Parti’nin oyunun yüzde 7 düştüğü iddia edilmişti. Habertürk’ün sürmanşetindeki Konsensus araştırmasında da Eylül ayı verilerine göre Ak Parti’nin oyu yüzde 3 düşmüş, CHP’nin oyu yüzde 4 yükselmiş gösterildi. Konda ve Konsensus şirketleri, seçmen eğilimlerinde yüzde 7’lik bir değişiklik gösteriyor.

Peki Eylül ayından bu yana 2 ayda ne değişti de yüzde 7’lik bir seçmen değişikliği oldu. Daha önemlisi 2 ayda ne değişti de CHP yüzde 4’lük bir artış yakaladı.

Anketlerle siyasi manipülasyon mevsimi anlaşılan erken açıldı.

ANKETLER CHP GENEL MERKEZİ’NDE Mİ HAZIRLANIYOR?

Konsensus’un araştırmasında “tuhaf hareketler” basbas bağırıyor.

CHP’nin oyu yüzde 3,9 artarken, BDP’nin ki de yüzde 1,8 artmış. Bu sonuca göre Türk seömeni açlık grevi yapınca BDP’lilere koşmuş oy vermş!

CHP ile BDP’nin aldığı oy oranı yüzde 34,1 ediyor. (27,7+6,4 = 34,1)

Mustafa Sarıgül CHP Genel Başkanı olursa cemaatin de oyu eklenir buna; anlayacağınız CHP iktidara yürüyor!!!

Anlaşılan anketler CHP Genel Merkezi’nde hazırlanıyor.

Demek ki Sarıgül, 31 Ekim 2012 günü “Açlık grevi yapanları da anlayalım” açıklamasını boşuna yapmamış.

Bir de Konda şirketi sahibi Tarhan Erdem’in “CHP ile BDP ittifak yapsın” açıklamasını düşününce, Ak Parti’ye karşı ittifakın fotoğrafı ortaya çıkıyor.

YOKSA KONSENSUS’UN ANKETLERİ SARIGÜL’ÜN OFİSİNDE Mİ HAZIRLANIYOR?

Konsensus’un anketine göre Mustafa Sarıgül’ün de  yüzdesi 6,2’lik bir yükseliş gösteriyor. Kemal Kılıçdaroğlu ise 4,8 oranında azalmış. İşin ilginç yanı 2 yıl önce yine Konsensus şirketinin Habertürk’te bir anketi yayınlanmış, Mayıs-2010 araştırmasında CHP’nin henüz yeni genel başkanı olduğu dönemde Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 42.9 ile Türkiye’nin en beğenilen siyasi lideri gösterilmişti. Ama bugün bakıldığında  Kılıçdaroğlu Konsensus araştırmasında yüzde 25,4’e gerilemiş görünüyor.

Anlaşılan Konsensus’un anketleri de Sarıgül’ün ofisinde hazırlanıyor.

CHP 6 AY SONRA TEK BAŞINA İKTİDARA GELİYOR!!!

Konsensus’un araştırmasına bakılırsa, 3 ayda AK Parti ve CHP arasındaki 30 puanlık makas 23 puana düştü, fark 7 puan kapandı! Bu trend devam ederse 6 ay sonra CHP, AK Partiyi geçecek ve tek başına iktidara gelecek…

Aralık 2012                            Eylül 2012

AK Parti %50.7                      %53.7

CHP%27.7                             %23.8

Manipülasyonun da, çelişkinin de ancak bu kadarı…

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

izmir

CHP’nin inadı İzmir’i felç etti

Büyükşehir Belediyesi, ‘Bunlar uzun yol gemisi’ uyarılarını hiçe sayıp körfez için 15 gemi aldı. Büyük …

chp9

Bu bir dramdır; CHP’nin milyon yalanı elinde patladı

CHP mitingine 61 ilden 38 bin kişinin taşındığını belgeleyen liste ortaya çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerçekleştirdiği …

chp8

Bir CHP rezilliği

CHP’li vekiller sözde adalet yürüyüşü sonrası CHP’nin Maltepe’de yaptığı mitingin fotoğrafları yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kazlıçeşme …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir