Anasayfa / GENEL / Ankara’dan Biden’a 24 Ağustos resti
biden

Ankara’dan Biden’a 24 Ağustos resti

ABD Başkan Yardımcısı Biden, 24 Ağustos’taki Türkiye ziyaretini Bağdat ve İncirlik nedeniyle 2 gün ertelemek istedi. Ancak Ankara, “Görüşme 24 Ağustos’ta yapılacak” dedi ve konuyu kapattı.


ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, 24 Ağustos tarihinde Türkiye’ye gelecek ve 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle bozulan ilişkileri onarmaya çalışacağı bir gerçek… Ancak Biden’ın Türkiye’ye geliş tarihi 2 gün sonraya ertelemek istediği, Bağdat’ın ardından İncirlik ve 26 Ağustos tarihinde resmi ziyareti Ankara’ya gerçekleştirmek için harekete geçildiği öğrenildi. Beyaz Saray, bu konuda Türk yetkililerle irtibata geçtiği iddia edildi. Ancak Türkiye, ABD’ye, “26 Ağustos tarihinde program çok yoğun. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışı ve diğer görüşmeler nedeniyle, o tarihte Cumhurbaşkanı uygun değil” dediği ifade edildi. Beyaz Saray da, Biden’ın programını tekrar ilk haline yani 24 Ağustos’a göre ayarladı.

BİDEN’DAN ÖNEMLİ ZİYARET
Biden’ın Türkiye ziyaretinde, en önemli konunun teröristbaşı Fetullah Gülen’in iadesi olacağı belirtildi. Biden’ın bu konuda Ankara’nın taleplerine karşı koyamayacağı Amerikan medyasına da yansıdı. Öyle ki, Politico dergisi geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili bir analiz yayınladı. O analizde, “ABD Başkanı Obama, barışmak için Türkiye’ye Joe Biden’i gönderiyor. Biden, Washington ile Ankara arasında tırmanan gerilimi yumuşatmaya çalışacak. Türkiye önemli bir ortak olmaya devam ediyor, özellikle ABD’ye, DAEŞ cihatçılarına karşı baskınlar için topraklarındaki askeri üssünü kullanma iznini verdiği düşünülürse, Biden’ın ziyareti çok önemli” denildi.

TAKVİM

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

feto-abd

ABD kararını verdi; game over Feto!

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ABD Dışişleri Bakanlığının yayınladığı Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nun Türkiye bölümünde ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir