Anasayfa / GENEL / Ana akım medyanın Musul sonrası andavallığını anlatan yazı!
isid-medya

Ana akım medyanın Musul sonrası andavallığını anlatan yazı!

Star gazetesi yazarı Taha Özhan bugün köşesinde Türk medyasında andavallığı ve cehaletini IŞİD örneğiyle çarpıcı biçimde anlattı. “IŞİD yazısı nazıl yazılır?” başlıklı yazısında IŞİD konusunda medyanın büyük büyük kalemlerinin zırvalarına değinen Özhan, zeka düzeyinin düşüklüğüne dikkat çekti.

Yazısı şöyle:

“TÜRKİYE İRAN OLMAYACAK” ZEKA DÜZEYİYLE KARŞI KARŞIYA DEĞİLİZ

Yukarıdaki sorunun hiçbir orijinal tarafı olmadığı ortada. Zira iki gündür gazetelerde onlarcasını okuma fırsatını bulduk. Hemen hepsi oldukça tutarlı, bilgi veren, analiz yapan ve ufku olan yazılardı. Bu kadar çok farklı kalemin Irak’a ve IŞİD’e dair yazmasına rağmen yazıların neredeyse birbirinin aynısı olmasının medyadaki özgürlük tartışmalarıyla bir alakası yok! Bu durumu Irak meselesindeki icma olarak görmek gerekiyor.

Neler mi yazmışlar Irak konusunda? Hemen hepsi Afganistan demiş. Afganistan meselesine ciddi kafa yorduklarını anlıyoruz. Bu konudaki titizlikleri gerçekten takdire şayan. ‘Türkiye İran olmayacak, Malezya olmayacak’ zeka düzeyiyle karşı karşıya değiliz. Zira bu sefer ‘olduk’ diyorlar! Komşuyu Afganistan yapıp, Türkiye’ye de Pakistan payesi kondurmak, dürüst olalım kolay akla gelmezdi. Hele Akdeniz’i de işe karıştırıp Braudel’in kemiklerini sızlatmak zaten ihtimal dışıydı.

SORUMSUZ, CİDDİYETSİZ IŞİD İDDİASI

IŞİD’i Türkiye’nin besleyip büyüttüğü şeklinde çok önemli bir istihbarat bilgisini bizimle paylaşıyorlar. Bir delil göstermemişler. Muhtemelen ellerindeki muhkem bilgilerin ve delillerin tamamını Türk rehinelerin can güvenliği için yazmamışlardır. Aksi takdirde bu denli sorumsuz ve ciddiyetsiz bir iddiayı dile getirmeleri düşünülemez. Aynı şekilde Suriye’deki IŞİD ile Irak versiyonu arasındaki farkları yakinen bildiklerinden olsa gerek, asıl meselenin PYD olduğunu söylüyorlar. Özellikle Suriye muhalefetinin neredeyse tamamının Esed rejimi ile mücadelede PYD ile aynı fonksiyonu ifa ettiğini söylediği İŞİD’i, yazarlarımız daha yakından tanımamızı sağlıyorlar.

İNGİLİZ MEDYASI NASIL PYD DETAYINI ATLADI?

Bu konuda sadece Suriye muhalefetinden de değil, İngilizce medyadan da ayrı düşüyorlar. Türkiye’nin PYD ile kuracağı ilişkinin, IŞİD sorunundaki hayati önemine dikkat çekiyorlar. Muhtemelen Batı medyası, köşe yazarlarımızın Irak ve IŞİD yazılarındaki bu önemli detayı anlamadığı için alıntılarında kullanmamış. Yoksa Türkçe gazetelerden kaç gündür bütün bilgileri intihal edip, sayfa sayfa yayınlayan Batı medyası, hayati PYD analizlerini atlamalarını açıklamak imkansız.

AHMET HAKAN’LA ERTUĞRUL ÖZKÖK’EN GÖNDERME YAPTI

Bir de, IŞİD uzmanları, Musul krizinden dolayı Ahmet Davutoğlu’nu hedefe koymuş. Dışişleri bakanını, 2003’te Türkiye, Afganistan ilan ettikleri Irak’a ABD ile birlikte girsin diye her türlü rezaleti yapanların; bugün pespaye bir oryantalist ağızla ‘Ortadoğu bataklığı’ dedikleri yere ‘sokmakla’ itham ediyorlar. IŞİD meselesini ‘Şii ittifakı’ (ne demekse) ile çözmeyi öneren, zamanında Barzani ile meseleleri ‘tepesinden uçak uçurup camlarını kırmakla’ halleden bir zeka ve ahlak düzeyinin, Davutoğlu’yla her anlamda ünsiyet kuramaması normal. 28 Şubat dönemi spikeri ile 1990’lardaki Kemalist tefessühün simgesi yayın yönetmenini buluşturan dünyanın; ne maddi bilgi düzeyinde ne de ahlaki olarak Türkiye’ye veya bölgemize dair ‘laf sokmaların’ ötesinde söyleyeceği fazlaca bir şey bulunmuyor.

ANA AKIM GAZETELER EM MARJİNAL FANATİK ULUSALCI-SOL GAZETELERİN DİPNOTLARI GİBİ

İşte bu yüzden Musul sonrası ‘ana akım’ gazeteler en marjinal fanatik ulusalcı-sol gazetelerin dipnotları şeklinde çıktılar. Hasılı kelam, ‘merkez’ medyada bir IŞİD yazısı için, en az ihtiyaç duyacağınız şey Irak malumatıdır. Biraz dragomanlık biraz spekülasyon az da her meselenin ilacı jenerik cümlelerin rehberliğinde mantıksal yürütmeler yaptınız mı, yazınız hazır demektir.

Son tahlilde ‘Kardak medyası’ gibi göz ardı edilemeyecek bir tecrübe ve ahlakın içerisinde ‘rezil olma ihtimali yok edildiğinden’ endişelenmeniz için bir sebep de yok demektir. Sykes-Picot düzeninden mütevellit olanların, mezkur düzenin çöküş sancılarıyla travma yaşamaları normal. Davutoğlu’na başka başkentler adına sorgu memuru tadında, ellerine tutuşturulan, akıllarına sokulan tercüme soruları sormaları tam da bunu göstermiyor mu?

ÖZHAN’IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

musul4

İslam alimlerinden Türkiye’ye ‘Musul’ desteği

İslam dünyasının çeşitli ülkelerinden gelen kanaat önderleri, İstanbul’da düzenledikleri “Musul’un Sesi Konferansı” sonuç bildirisinde, Türkiye’nin …

tapu6

Musul ve Kerkük bizimdir; işte tapusu

Türklerin Musul ve Kerkük’te 169 yıl öncesine dayanan varlığının izleri olan 77 bin 63 tapu …

raif

Musul gerçeğini karartan cinayet

Araştırmacı Raif Karadağ, 43 yıl önce Türkiye’nin Musul’daki haklarına ilişkin belgeleri sunmak için gittiği Ankara’da …

1 Yorum yapıldı

  1. Bu gezi zekalilar,milli bir sirun ile karsi karsiya oldugumuzun bilincinde bile degiller,dilleri desede.hic bir fikir sahibi olmadan konusuyorlar.Yada sahip olduklari fikir,kendilerine ezberletilen cümleler.Bunlarin disinda konusamazlar.Duragan,sinirli-kisitl tek düze,anlamsiz ve sacma kurallarla kurulan cümleleri cekilmez hal aliyor.Dün aksam adini vererek söyleyecegim adi “objektif”olan program vardi.Adina yakismaz bir hal almisti.Baris Yarkadas halk tv den baska kapisi olmayan,Gürkan Hacir diye ne dedigini kendisi bile anlamayan,süslü cümleler kuran bu insanlarin hala konusturulmasi düsündürücü.Bu tipleri konusturan,gazetelerde ve tv lerde yer bulmasini saglayanda bizleriz.Her yazdiklarini önemseyip yorumlamak nekadarda yanlis.Bence birakalim kendileri calip kendileri oynasin.Bunlara kalem oynatmak kaleme hakaret oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir