Anasayfa / ANALİZ / Altaylı’nın gazetesi işte böyle sallar!
fatihcamii-ht2

Altaylı’nın gazetesi işte böyle sallar!

MEDYAGÜNDEM- Fatih Camii’nin bahçesinde kesilen ağaçlar, medyada da “yalan haber üretim katsayısı”nı artırdı.

“Pes” dedirten iddia ise dün Fatih Altaylı’nın başında olduğu Gazete Habertürk’ten geldi. Habertürk, “Ağaç kesiminin ardında otopark planı olduğunu” iddia etti.

Bugün Radikal’de yer alan haber, ağaçların neden kesilmesi gerektiğini net biçimde ortaya koyuyordu. Radikal’in haberinde, “Ağaçlar Fatih Camii’nin havalandırmasını bozuyordu” denilerek ayrıntıları şu şekilde aktarıldı:

“Restorasyon sırasında Fatih Camii’nin bahçesinde 15 ağacı söken belediye, ‘Ağaçlar tarihi caminin havalandırmasını bozarak zarar veriyordu’ dedi.

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1470 yılında yaptırılan tarihi Fatih Camii’nin bahçesi, 1/5 bin ölçekli koruma amaçlı nâzım imar planı çerçevesinde, Fatih Belediyesi tarafından yeniden düzenlenmeye başlandı. 24 Kasım Cumartesi akşamı, bahçede bulunan 5-8 yaşlarındaki 15 ağaç, belediye ekipleri tarafından söküldü. Sökülen ağaçların ‘başka parklara dikileceği’ belirtilirken, 3 tarihi çınar ise yine belediye tarafından ‘koruma altına alındı’.

Restorasyon sırasında bahçedeki 2 tarihi çınarın kesilmesi tepki çekmişti. Yeni ağaç sökümleri de tartışma yaratırken Fatih Belediyesi bunun ‘yapının korunması için gerekli olduğunu’ açıkladı. Restorasyon sırasında tarihi caminin temellerinde havalandırma için yapılan kanalların yıllar içinde ağaç kökleriyle tahrip olduğu, caminin temelinde nemlenme olduğu ve bunun da statik yapıyı bozduğu belirlenmiş, bu restorasyon raporuna da yansımıştı. Radikal , raporda belirtilen fotoğrafları buldu. Fotoğraflarda ağaçların köklerinin drenaj sistemine girdiği görülüyor.”

HABERTÜRK’TEN DESTEKSİZ ATIŞ

Altaylı’nın gazetesi Habertürk’ün her zamanki gibi desteksiz atışı, haberciliği mesnetsiz spekülasyonlarla yapması bir kez daha kayda geçti.

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

ozkok-fatih

“Türkiye’nin yüzde 99’u Müslüman değil” diye göbek atıyorlar!

Fatih Altaylı ve Ertuğrul Özkök 2 gün arayla, Türkiye’de insanların dinden ne kadar uzak yaşadığına …

fatih

Palavracı Altaylı’ya hesap sorun!

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, FETÖ soruşturmalarını yürüten bir savcının ‘Halen görevde olan 12 …

fatih

O iddiası yalansa Altaylı’ya soruşturma açılsın

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Habertürk yazarı Fatih Altaylı’nın bir savcının beyanına dayandığırdığı “12 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir