Anasayfa / ANALİZ / Altaylı kıskançlıktan çatladı!
fatih-zana1

Altaylı kıskançlıktan çatladı!

MEDYAGÜNDEM- Dün Hürriyet’te Enis Berberoğlu ile Metehan Demir’in Leyla Zana ile yaptıkları röportaj gündemi sarstı, medya dünyasında büyük kıskançlık krizi yarattı.

Zana’nın ezber bozan sözleri ve Kürt sorunun çözümü konusunda Başbakan Erdoğan’a yönelik olumlu ifadeleri özellikle BDP cephesinde büyük rahatsızlığa da neden oldu.

Ancak Gazete Habertürk  Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı bugünkü yazısıyla hem “Hürriyet kompleksi”ni açık etti, hem de mevkidaşı Berberoğlu’nu fena halde kıskandı.

Daha geçen gün Muhsin Yazıcıoğlu’nun yaşamını yitirdiği helikopter kazasıyla ilgili yazısıyla büyük çuvallayan Altaylı, Berberoğlu ve Hürriyet’i fena halde kıskandığını ve deyim yerindeyse “çatladığını” belli eden bir yazı yazdı.

Gündemdeki “Zana bombası”na bir yerinden dahil olmayı amaçladığı belli olan yazısında, Altaylı Zana’nın niye konuştuğu  ve ilişkilerine dair bir “fitne” de ortaya attı.

İşte kıskançlık krizinin Altaylı cephesinde nelere yol açtığını gösteren yazısı:

***

Zana

DÜN gazetelerde gözüme çarpan haberler arasında bana göre en önemlisi Hürriyet’in manşetindeki Leyla Zana röportajıydı.

Hürriyet’in Genel Yayın Yönetmeni Sevgili Enis Berberoğlu papyonu takmış Ankara Temsilcisi Metehan Demir lacileri çekmiş ve Zana ile röportaja gitmişti.

Zana “etnik Kürt siyaseti” yapan ve BDP çatısı altında bulunan hiçbir Kürt siyasetçinin söylemediği laflar ediyordu.

Kürt meselesini güçlü liderliğiyle Erdoğan‘ın çözebileceğini söylüyor, herkesin bu sorunun çözümünde Başbakan’a yardımcı olması gerektiğini, yanında olduğunu ona hissettirmesi gerektiğini açıklıyordu.

Doğru ama duyulmadık sözlerdi. Başbakan’ın Ankara’da medya temsilcileriyle yapmış olduğu toplantıdan bu yana, gazetelerimizin ve gazetecilerimizin büyük bölümü BDP’li ve BDP’ye yakın siyasetçilerden uzak duruyordu.

Bırakın bu düzeyde bir röportajı, muhabirler bile Kürt siyasetçilerin pek yanına yaklaşmıyor, ekranlar bile genelde bu tip siyasetçilere kapalı tutuluyordu.

Ama her ne olmuşsa olmuş, Hürriyet’in iki önemli isminin giyinip kuşanıp Leyla Zana ile röportaj yapası gelmişti. Enis dostum yanlış anlamasın, bu sözlerimde bir eleştiri yok.

Yaptıkları işi küçümsemiyor veya yanlış bulmuyorum.

Ama şunu görüyorum.

Kürt sorununun çözümünde yeni bir irade devreye giriyor besbelli.

Zana bu yeni iradenin öndeki ismi olmaya soyunmuş.

Bu iradenin izlerini zaten son dönemde görüyorduk.

Irak’taki ve Kuzey Irak’taki gelişmeler, ABD’nin tavrı, Kürt sorununda bir dönemece gelindiğinin işaretiydi.

Talabani, Barzani devredeydi.

Ve Leyla Zana tam bu aşamada bir röportaj vermek istedi ve bu röportaj Hürriyet’e verildi.

Leyla Zana‘nın bu sözlerini önemsiyorum.

Çünkü geçmişi, çektikleriyle kazandığı saygınlık, yaşadıklarıyla elde ettiği tecrübe, birikim ve Kürt milliyetçileri üzerindeki etkisi Zana‘yı önemli kılıyor.

Zana‘nın “makul sesi” umarım yeterince duyulur diyorum ve BDP’li bir milletvekilinin birkaç ay önce söylediklerini aktarmak için yandaki yazıya geçmenizi öneriyorum.

***

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

enis

Kızı da vatan haini babasının izinde

CHP’li Enis Berberoğlu, MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili dava kapsamında tutuklanmıştı. Casusluğu tescillenen Berberoğlu’nun kızı Dilara …

kk

KK Berberoğlu konuşmasın diye mi yürüyor?

Sabah gazetesi yazarı Salih Tuna’nın “Kılıçdaroğlu’nun ‘adaleti’ Zübük’ün ‘namazı'” başlıklı yazısı şöyle: Kılıçdaroğlu adına “adalet” …

ekrem2

O masada CHP ile FETÖ arasında bir kurye var!

Siyasiler bayramı memleketlerinde geçiriyor. O siyasilerden biri de eski TBMM Meclisi Başkanı ve AK Parti …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir