Anasayfa / GENEL / Almanya ve Hürriyet hükümet devirecek!
karagul

Almanya ve Hürriyet hükümet devirecek!

Yeni Şafak gazetesi genel yayın yönetmeni İbrahim Karagül, bugün çarpıcı bir yazıyla Hürriyet gazetesi ile Almanya arasındaki derin bağlantıyı yazdı. Hürriyet’in Alman ulusal çıkarlarının gazetesi ve Alman nüfuz operasyonunun Türkiye’deki merkezi olduğunun altını çizen Karagül’ün yazısındaki bölüm şöyle:

ALMAN NÜFUZ OPERASYONUNUN TÜRKİYE’DEKİ MERKEZİ HÜRRİYET GAZETESİ

Türk medyasının bir bölümü, özellikle Doğan Grubu’na ait medya kuruluşlarının, toplumsal muhalefet, siyasi muhalefet örtüsü altında Almanya’nın Türkiye politikalarına paralel yayın yapmaları, Türkiye’den çok Almanya’nın Türkiye projelerine angaje olmaları bu açıdan dikkat çekicidir. Doğan grubunun bu ülke ile iş ilişkilerini sorgulayacak değiliz. Ancak grubun konumlanması, Alman nüfuz operasyonunun Türkiye’deki merkezi algısı oluşturmaktadır. En azından bu bir tartışma konusudur ve bence tartışılmalıdır.

Gezi olaylarındaki tavırları da, Soma faciası ile ilgili yürüttükleri yayınlar da bu paralelliği ya da uyumu gözler önüne sermiştir. Faciadan sokak hareketleri çıkarmaya dönük projenin lokomotif gücü oldular, müthiş provokatif yayınlarıyla Gezi dönemlerini aratmadılar.

“CEHENNEME GİT ERDOĞAN” DİYEN DER SPIEGEL’İN SÖZCÜSÜ HÜRRİYET

Erdoğan’ı ve hükümeti yıpratmaya yönelik algı/imaj operasyonlarının tamamı bu merkezden yapılmaktadır. Mesela Hürriyet gazetesi, ‘Cehenneme git Erdoğan’ diyen Der Spiegel dergisinin sözcülüğünü yapmaktadır. Aslında Alman hükümetinin sözcüsü gibi haberler, yorumlar yayınlamakta, bazen Türkiye’de yayın yapan gazete olduğunu unutmaktadır.

Hürriyet gazetesinin hükümete karşı yürüttüğü savaşta kullandığı argümanların onda birini bir Alman gazetesi ya da gazetecisi Almanya’da yapsın bakalım ne oluyor. Yapsın da basın özgürlüğü kavramının ne olduğunu birlikte görelim. Yapmaz, yapamaz.

HİÇBİR ALMAN GAZETECİSİ HÜRRİYET GRUBUNUN YAPTIĞINI YAPMAZ

Hiç bir Alman gazetecisi Hürriyet grubunun Türkiye Başbakanı’na yönelik saldırılarını Alman Başbakanı’na yapmaz. Bir Alman gazeteciyle konuşun, sıra Almanya’ya geldiğinde tek cümle eleştiri yapmayacaktır. En azından size söylemeyecektir. Ama konu Türkiye olunca saatlerce konuşacaktır.

Türkiye’deki gazetecilerden bir kısmı ise, Alman gazetecileri fersah fersah geçecektir, onlar bile Almanya’ya tek cümle eleştiri getirmeyecektir.

ALMAN ULUSAL ÇIKARLARINA YAKIN GAZETE

Hükümete muhalif olmanın ölçüsünü kaçırıp nefret söylemine savrulan bu yayınların, hangi ulusal çıkarlara yakın olduğu ortadadır. Hal böyle iken, birilerinin çıkıp bu gazeteye, ‘logosunun yanında duran Türk bayrağını çıkarıp Almanya bayrağı koymasını önermesi’ şaşırtıcı olmayacaktır. Gazetenin İslamofobik yayınlarını tartışmıyoruz bile.

ALMANYA BU ROLÜN ALTINDA KALIR

Alman medyasının Türkiye’de hükümet değiştirmeye, yeni hükümet kurmaya dönük yayınlar yapması Alman derin devlet refleksidir ve gücünü buradan almaktadır. Peki bu yayınları Türkiye’de pazarlayanlar, servis edenler hangi güçten beslenmektedir?

Türkiye toplumunun, Almanya ile duygusal bağları vardır. Bu ülkeye saygı duyarlar. Tarihi acılar ortak yaşanmıştır. Ancak son bir yıldır Almanya’nın Türkiye içi operasyonları ciddi rahatsızlık uyandırmaktadır. Türkiye’deki ortakların şımarıklığa, pervasızlığa varan tavırları da öyle.

Bu durumu düzeltecek olan Almanya’nın kendisidir. Güven zedelenmesinin önüne geçmeli, her sokak hareketinde, her hükümet karşıtı faaliyette, her toplumsal isyan projesinde yer almaktan, öne çıkmaktan kaçınmalıdır.

Şu anki görüntü şudur: Birileri, Almanya’yı bir dalgakıran olarak Türkiye’nin önüne sürdü. Onlar da bunu içtenlikle kabul etti. Bütün siyasi, ekonomik, diplomatik ve istihbarat gücünü bu yönde seferber etti. Tabii Türkiye’deki ortaklarını da.

Ama unutmasınlar; Türkiye o zayıf dönemlerini geride bıraktı. Batı başkentlerinden birkaç mesajla hükümet devrildiği günler yok artık. Bu tür operasyonlara da oldukça bağışıklıdır. Üstelik Türkiye’nin hızla yükselip güçlendiği dönemlerde Almanya bu rolün altından kalkamaz.

Kaybeder. Tabii Türkiye’deki ortakları da…

KARAGÜL’ÜN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

truk

İşte Türk budur!

İftira atıyorsunuz, dışlıyorsunuz ama bunu yaptığınız Türkler, korkusuzca vahşi saldırganı durdurup onlarca insanın hayata veda …

merkel3

BİLDiğin Hitler kafası!

Başından beri Türkiye’ye düşmanlığından rant devşirme derdine düşen Alman siyasetçilerin şimdiki hedefi eylüldeki seçimler…. Uzun …

merkel

Skandal; camileri FETÖ’ye teslim edecekler!

Darbe girişimi sonrası Diyanet imamlarını casuslukla suçlayan Almanya’nın amacı, bu camileri FETÖ’ye teslim etmek. FETÖ’nün …

1 Yorum yapıldı

  1. Kesinlikle dogru.Köln BB baskani bir aciklama yapmis.Basbakanin mitinginin yapacagi salona ödenen parayi geri cekerek bu mitinge engelleme yapmak istiyor.Bu bir teklif sadece uygulanirmi bilemem.Buna cesaret edeceklerini hic sanmam.Daha dün Basbakan gelmedigi halde 50 bin kisi miting alanina kendiliginden gitmisti.
    Almanlar bir cent icin herseyi yapar.Bir centiniz olmasa size ekmek vermezler.Dünya gemi ticaretinde Almanya 3.cü.Kanal istanbul onlar icin kabus.Frankfurta rakip olacak yeni havaalani ise karasaban hic üzerlerinden Almanlari inanin anlarim,rakip ülke konumunda.Ya icimiz deki namussuzlar,alcaklar.Onlar sanmasin bizim dilimiz yok.Ama bizim aldigimiz terbiye var, onlarda olmayan..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir