Anasayfa / GENEL / Almanya hangi medya kuruluşlarına ambargo uyguladı?
almanya-nazi

Almanya hangi medya kuruluşlarına ambargo uyguladı?

Almanya’da neo-nazi terör örgütü NSU tarafından 8’i Türk 10 kişinin öldürüldüğü davanın duruşmasını izlemek isteyen Türk basınının başvurusu reddedildi.

Almanya’da 2000-2007 yılları arasına aşırı sağcı ”Nasyonalsosyalist Yeraltı” (NSU) terör örgütü tarafından öldürülen 8’i Türk 10 kişinin davasının görüleceği Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi duruşmayı izlemek isteyen Türk medya kuruluşlarının başvurusunu reddetti.

Davayı takip etmek üzere duruşma salonuna alınacak 50 medya kuruluşu arasında hiç bir Türk bulunmazken, buna karşılık ülkede adı duyulmamış “Mandoga” adlı bir ajans ve ”Radio Arabella” gibi yerel yayın yapan bir radyonun akredite yapılması dikkati çekti.

Öte yandan mahkeme salonundaki 5 koltuk Alman birinci televizyon kanalı ARD bünyesindeki medya kuruluşlarına ayrılırken, salona birkaç serbest gazetecinin girmesine de olanak tanındı. Yabancı basın olarak Hollanda’dan iki medya kurumu ile Reuters’e yer verildi.

Almanlar yerini vermek istedi mahkeme karşı çıktı

Davayı takip etmek için başvuran bazı Alman basın kuruluşları, kendilerine ayrılan yerleri Türk basın mensuplarıyla paylaşabileceklerini ifade etmesine karşın, mahkeme basın sözcüsü buna izin verilmeyeceğini belirtti.

Mahkeme, bu uygulamayı duruşma salonunun küçük olması nedeniyle yaptığını ileri sürerken, sıralamanın akreditasyon başvurusuna göre yapıldığını iddia etti.

Uluslararası medyaya da yer yok

Münih’te görülecek davayı takip için başvuran uluslararası basın kuruluşlarından New York Times, International Herald Tribüne, BBC, El Cezire’nin adı da Türk medya kuruluşlarının yer aldığı ”yedek” listeye eklendi.

Alman kamuoyunda bu uygulamanın nedeni olarak davanın uluslararası bir boyut kazandırılmaması amacının güdüldüğü yorumları yapılıyor.

STK’lar ve Alman siyasetçilerden tepki

Mahkemenin kararını değerlendiren Alman siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşları ile gazeteci birlikleri mahkemeye sert tepki gösterdi.

Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat, bu uygulamanın bir şeyler saklandığı imajı verdiğini belirterek, bunu ”kepazelik ve skandal” olarak gördüğünü ifade etti.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, bu konuya gerekli duyarlılık ve esneklik gösterilerek yabancı medyanın da davadan ilk elden haber yapmaları gerektiğini vurguladı.

Alman hükümeti ile mağdur aileler arasına ombudsmanlık görevinde bulunan Barbara John da, davanın sadece Türkiye’de değil, Almanya’da yaşayan Türkler tarafından da dikkatle takip edildiğini ifade etti.

Almanya Gazetecileri Birliği (DJU) Genel Müdürü Carnelia Hass, Almanya’daki ırkçı saldırılarla ilgili kritik davada Türk medyasına salonda sabit yer verilmemesini eleştirerek,NSU davasında yapılan soruşturmalardaki hatalardan sonra Almanya’nın bir kez daha rezil olmaması ve 17 Nisan’da başlayacak davada özgür şekilde haber yapılması için yolun açılması gerektiğini kaydetti.

Mahkeme, duruşmaların başka bir salona, görüntülü bir şekilde aktarılmasının da yasal olmadığını savundu.

Mahkemeye başvurduğu halde listeye giremeyen Türk ve bazı uluslararası medya kuruluşları şöyle:

1) Anadolu Ajansı

2) Cihan Haber Ajansı

3) Agence France–Press (AFP)

4) Hürriyet

5) Sabah Gazetesi

6) Al Jazeera

7) British Broadcasting Corporation (BBC)

8) New York Times

9) Zaman Gazetesi

10) Bloomberg News

11) NTV Türkiye

12) International Herald Tribune

13) Associated Press (AP)

14) Daily Telegraph

15) İhlas Haber Ajansı

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nin açıkladığı akreditasyon listesi şöyle:

1) Die Tageszeitung (taz)

2) Süddeutsche Zeitung (SZ)

3) Bayerischer Rundfunk Hörfunk und Fernsehen (BR)

4) Norddeutscher Rundfunk (NDR)

5) Deutsche Presse Agentur (dpa)

6) Tagesspiegel

7) Südwestrundfunk (SWR)

8) Bild

9) Bayerische Lokal – Radioprogramme (BLR)

10) Mitteldeutscher Rundfunk (MDR)

11) RTL

12) Nürnberger Zeitung

13) Deutschlandfunk

14) Pressebüro Karlsruhe (Stuberger, Savelia)

15) Westdeutsche Rundfunk (WDR)

16) Thomson Reuters

17) Ramm, Wiebke (freie Journalistin)

18) Spiegel und Spiegel Online

19) Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ)

20) Preuss, Oliver (freier Journalist)

21) Nürnberger Nachrichten

22) Niederlande Dagblad und De Telegraaf

23) dapd (Nachrichtenagentur)

24) Mandoga

25) Zeitenspiegel

26) RTL Niederlande

27) Fuchs, Christian (freier Journalist)

28) Völkerling, Jörg (freier Journalist)

29) Stuttgarter Zeitung (Poolführer im Pool mit Berliner Zeitung, Rheinpfalz, Kölner

Stadtanzeiger u. Mitteldeutsche Zeitung)

30) Sat 1

31) Le Jeune, Martin (freier Journalist)

32) Eumann, Jens (Freie Presse / freier Journalist)

33) Independent Berlin

34) Münchner Pressebüro (Dr. Stumberger, Rudolf)

35) Die Zeit und Zeit Online

36) Thüringer Allgemeine

37) Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF)

38) Die Welt und Die Welt am Sonntag

39) Neues Deutschland

40) Radio Arabella

41) Mainpost

42) Abendzeitung (Az)

43) Münchner Merkur

44) Focus und Focus Online

45) Augsburger Allgemeine

46) Stern

47) Vorwärts

48) Burschel, Friedrich (freier Journalist)

49) Kontext (Moser, Thomas)

50) Sächsische Zeitung

AA GENEL MÜDÜRÜ MEKTUP YAZDI

AA Genel Müdürü Öztürk, NSU terör örgütü davasını takip edecek medya kuruluşları arasında AA’nın yer almaması üzerine mahkeme başkanlığına mektup yazdı.

Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının takibi için akreditesi uygun görülen medya kuruluşları arasında AA’nın yer almaması üzerine Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi Başkanlığına mektup yazdı.

Mektubunda, Münih’te 17 Nisan 2013 Çarşamba günü başlayacak NSU terör örgütü davasının, Türkiye kamuoyu için öncelikli konulardan biri olduğunu belirten Öztürk, NSU’nun 2000-2007 yılları arasında öldürdüğü 10 kişiden 8’inin Türk olduğunu hatırlattı.

NSU’nun sağ kalan tek üyesi Beate Zschaepe’nin, yargılanacağı davanın, Türkiye’de medyanın ana gündem maddesi olacağına işaret eden Öztürk, Türkiye’de bin 500’e yakın medya kuruluşunun abone olduğu AA’nın, bu duruşmanın haberini mevcut abonelerine iletmekle önemli bir sorumluluğunu yerine getirmiş olacağını ifade etti. Öztürk, mektubunda şunları kaydetti:

”Daha önce, akreditasyon için belirtilen tarihlerde Yüksek Mahkemenize yaptığımız başvurularımıza rağmen, akreditesi uygun görülen medya kuruluşları arasında AA’nın bulunmadığı görülmüştür.

Maktullerden 8’inin Türk kökenli olması sebebiyle Türkiye’de halkın yakından izleyeceği bu duruşmada AA mensubu bir muhabirin yer alması ve haberlerin AA’ndan medyaya ulaştırılması, Türkiye’nin milli ajansı olduğumuz dikkate alındığında, Türkiye kamuoyunu rahatlatacaktır.

Yüksek Mahkemenizden, Anadolu Ajansı adına duruşma için akreditasyon işlemi yapılmasını ve duruşmalar süresince akreditasyon işleminin geçerli olmasını rica ederiz.”

MEDYAGUNDEM

truk

İşte Türk budur!

İftira atıyorsunuz, dışlıyorsunuz ama bunu yaptığınız Türkler, korkusuzca vahşi saldırganı durdurup onlarca insanın hayata veda …

merkel3

BİLDiğin Hitler kafası!

Başından beri Türkiye’ye düşmanlığından rant devşirme derdine düşen Alman siyasetçilerin şimdiki hedefi eylüldeki seçimler…. Uzun …

merkel

Skandal; camileri FETÖ’ye teslim edecekler!

Darbe girişimi sonrası Diyanet imamlarını casuslukla suçlayan Almanya’nın amacı, bu camileri FETÖ’ye teslim etmek. FETÖ’nün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir