Anasayfa / GENEL / Akşener’in gazcı avukatı FETÖ’den tutuklandı
aksener3

Akşener’in gazcı avukatı FETÖ’den tutuklandı

Meral Akşener’in avukatı Nuri Polat’ın FETÖ soruşturmasında tutuklandığı bildirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Hasan Yılmaz tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Akşener’in avukatı Nuri Polat, Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu ve hakkında FETÖ’den dava açılan eski emniyet müdürlerinin avukatlığını yapan Nazif Aktaş ile Seyfettin Dayan’ın da aralarında bulunduğu 38 kişinin ifadeleri alındı.

30 FETÖ’CÜ AVUKAT TUTUKLANDI
Savcılık, şüpheli avukatlardan 31’ini tutuklanmaları, 7’sini de adli kontrol talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti. Nöbetçi hakimlikçe sorguları yapılan Nuri Polat, Erdoğan Soruklu, Nazif Aktaş ve Seyfettin Dayan’ın da aralarında bulunduğu 30 avukat tutuklanırken, 8 avukat da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

BYLOCK KULLANIMI

Soruşturma kapsamında 25 avukatın örgütün şifreli haberleşme programı “ByLock” kullanıcısı olduğu, diğer şüphelilerin ise “ByLock” kullanan başka şahıslarla telefon irtibatı bulunduğu tespit edildi.

BANK ASYA’YA PARA YATIRDILAR
Savcılığın sevk yazısında, “şüphelilerin avukatlık mesleğini yapıyor görünümü altında FETÖ/PDY’nin amaçlarını gerçekleştirmek için eylem ve işlemlerde bulunduğu, kriptolojik iletişim programı ByLock’u kullanarak örgütsel birliktelik ve tavır sergiledikleri, o dönem itibarıyla örgüt finansmanını sağlayan Bank Asya’ya örgüt talimatlarına uyarak mevduat yatırıp veya mevduat artışı yaptıkları, örgütün amaç ve stratejisi doğrultusunda algı oluşturmak suretiyle FETÖ/PDY’ye üye olma suçunu” işledikleri belirtildi.

Operasyon kapsamında 42 avukat gözaltına alınmış, 3’ü emniyetten serbest bırakılmıştı. Avukatlardan 1 kişi de adli kontrol hükümleri uygulanarak salıverilmişti.

Meral Akşener’in avukatlığını yapan Nuri Polat’ın gözaltında olduğu haberini Sabah gazetesinden Nazif Karaman gündeme getirmişti.

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir