Anasayfa / GENEL / Akın İpek Takvim’den kaçtı!
takvim-ipek1

Akın İpek Takvim’den kaçtı!

TAKVİM; İpek ve Doğan’ın gazetelerinde doları yükseltecek haberler yayımlayıp kasalarını doldurduğunu yazdı. Akın İpek, ‘Muhasebeciye sordum. Paramızın bir kısmı dolardaymış, altında ise kaybettik’ dedi. Biz anlatalım: Bugün yayımladığınız HSBC haberi bile her şeyi anlatıyor. Altından da son üç ayda yüzde 14 kazandınız.


Muhasebeciniz manşete baksın Türkiye’de bir ekonomik kriz algısı oluşturmak isteyen yerli-yabancı aktörler, son dönemde dolar kuru üzerinden saldırıya geçti. Faiz lobisi dolar alımlarıyla kuru artırırken, yerli ve yabancı gazeteler de onlara yayınlarıyla destek oldu. Bu destek en çok da Aydın Doğan ile Akın İpek’in gazeteleri tarafından verildi. İki patronun da KAP’a yaptığı açıklamalardan derlenen rakamlara baktığınızda, dolar portföylerinin hayli yüksek olduğu ve kurdaki her 1 kuruşluk artışın Aydın Doğan’a 4 milyon lira, Akın İpek’e ise 2 milyon lira kazandırdığı ortaya çıktı. TAKVİM dün bu gerçeği manşetine taşıyınca, Akın İpek bir yazılı açıklama yaptı. İpek, muhasebecilerine ve şirketlerine sorduğunu, ellerinde döviz bulunduğunu öğrendiğini belirterek, “Doların yükseleceğini bilsek tamamını dolar yapardık dediler. Maden bölümü ise altın yerlerde sürünüyor öyle olsa biz altının fiyatını yükseltirdik dediler. Doları biz yükseltmiyoruz” ifadelerini kullandı. Muhasebecilerinin anlatmadıklarını biz Akın İpek’e anlatalım istedik… Haberimizde “Yayımlarınızla doların yükselişini körüklüyorsunuz. Artan kur kasanızı dolduruyor” dedik, rakamlarla ispat ettik.

takvim-ipek

HEMEN GÖSTERELİM

Daha önceki kriz pompalaması yaptığınız yayımlar bir tarafa, dünkü Bugün gazetesinin sürmanşetindeki haber bile bu gerçeği ortaya koydu. Gazete, tamamen masa başından yapıldığı belli olan ve hiçbir kaynağa dayanmayan haberi ile HSBC’nin Türkiye’den çıkacağını duyurdu. Böylece yabancı sermaye kaçıyor algısı yayarak, yine kur üzerinde baskı yapmaya çalıştı. Hiçbir resmi açıklama olmamasına rağmen yapılan bu haber bile asıl amacın ne olduğunu ortaya koydu.

ALTIN DA DOĞRU DEĞİL

Muhasebecilerin “Altın yerlerde sürünüyor” sözü de patronları Akın İpek’i yanıltmaya yönelik. Biz onu da anlatalım. Rakamları Anadolu Ajansı’nın TÜİK verilerinden derlediği dünkü haberinden verelim. Buna göre, aylık bazda en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3.08 getiri sağladı. Külçe altın son 3 ayda Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 14.01, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 13.33 ile yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu. Yani sizin son bir ayda dolardan kazancınız ortada. Son üç aylık rakamlara göre ise altın kazancınız yüzde 14.01’i buluyor. Muhasebecilerinize bir daha incelettirin.

CEVAPSIZ ÇAĞRI

Takvim’in haberinden sonra Akın İpek yaptığı açıklamada ‘Beni arayın, rüşvetçi memurları açıklayayım’ diyerek hedef şaşırtmaya kalktı. Dolar haberlerini nasıl yaptırdığını anlatmak yerine, konuyu başka bir mecraya taşımaya kalktı. Ama TAKVİM’in dün tüm aramaları, mesajları cevapsız kaldı! Haber Müdürümüz Mevlüt Yüksel, defalarca Akın İpek’i aradı, mesaj yolladı. Ama Pensilvanya’nın Prensi’nden hiçbir sesseda çıkmadı. Bu açıklamayı yaptığı gün gazetesinde çıkan HSBC haberi de zaten gerçek maksatlarını ele vermişti..

AĞABEYİ ‘HER PARTİYE EŞİTİM’ DEDİ

Akın İpek’in “Ülkemizin saygın bir gazete patronu, bir ağabeyimiz” dediği Aydın Doğan ise dolardan elde ettiği kazançla ilgili bir açıklama yapmadı. Gazetelerindeki doları körükleyen, ‘kriz’ algısı vermeye çalışan manşetlere değinmedi. Bütün bu haberler ortada dururken, ‘objektif gazetecilik yaptıklarını ve bütün partilere eşit mesafede olduklarını’ söyledi. Doğan, şu ifadeleri kullandı: “Bazı medya kuruluşları bizi suçlayarak bir kavganın içine çekmeye çalışıyorlar. Biz bu gayretlere prim vermeden doğru bildiğimiz yolda objektif yayıncılığımızı sürdürme gayreti içindeyiz.”

(TAKVİM)

MEDYAGUNDEM

ipek

“Tüm malım feda olsun”dan “Gülen terörist”e!

FETÖ/PDY örgütü içinde kadın kollarında aktif olarak görev yapan ve FETÖ mensuplarının “Melek Anne” olarak …

ipek-fe

Başhırsız Feto altın madenlerimizi boşaltmış!

Koza-İpek iddianamesiden: Gümüşhane’deki Mastra Altın Madeni’nde dökümü yapılan her 5 altın külçesinden biri kayıtlarda gösterilmeyerek …

kozaipek1

Ankara’da CIA ile sır toplantı yapan medya patronu kim?

Takvim gazetesinde Ergün Diler’in “Ankara’daki sır zirve” başlıklı yazısı şöyle: Büyük dengeden bugün de devam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir