Anasayfa / GENEL / Ak Parti’den başkanlık hamlesi; Haziran’da partili Cumhurbaşkanı
erdogan19

Ak Parti’den başkanlık hamlesi; Haziran’da partili Cumhurbaşkanı

AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, yeni Anayasa çalışmalarının bekletileceğini belirterek “Daha dar kapsamlı değişiklik içeren 4-5 maddelik bir anayasa değişiklik teklifini getirmeyi düşünüyoruz. Mevcut sistem, yarı başkanlık sisteminin yüzde 70-80 özelliğini taşıyor. Bizim getireceğimiz sistem partili başkanlık” dedi. Öte yandan Reuters’a konuşan üst düzey bir AK PARTİ’li yetkili Partili Başkanlık için Anayasa değişikliğinin Haziran ayının ortasında Meclis’e sunulacağını söyledi.


AK PARTİ Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, yeni Anayasa çalışmalarında toplumsal mutabakatın ortaya çıkmayacağının anlaşıldığını belirterek, “Partili Başkanlık sistemi için daha dar kapsamlı 4-5 maddelik anayasa değişikliği teklifi getirmeyi düşünüyoruz” dedi.

AK Parti kuruluşundan beri sivil iradenin yeni anayasa yapması gerektiğini söylediklerini ve sürekli gündemlerinde tuttuklarını anımsatan Canikli, “CHP masadan kalktı, geniş bir toplumsal mutabakat ortaya çıkmayacağı anlaşıldı. Kararlılığımız ortada. Nasıl bir sivil anayasa istediğimizi, çalışmalar tamamlandıktan sonra kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

SIKINTIMIZ MEVCUT SİSTEM

Yeni ve sivil bir anayasanın hazırlık çalışmalarını sürdürdüklerini, yazımı tamamlandıktan sonra kamuoyu ile paylaşacaklarını belirten Canikli, şunları kaydetti:

“Bizim sıkıntımız, mevcut uygulanan sistemle. Cumhurbaşkanlarıyla başbakanlar arasında sürekli çatışma potansiyeli var. Bir yetki hem Başbakan hem Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılıyor. Bunun örneklerini gördük, geçmişte de yaşadık. Bu sistem böyle gitmez. Çatışmayı körükleyen bir anayasayla gitmez. Sistem bu kilidi açamıyor. Hele ileride sonraki dönemlerde farklı siyasi partilerden başbakan ve cumhurbaşkanı geldiğini düşündüğünüzde tam anlamıyla sistem krizine dönüşür. Bunu netleştirmemiz gerekir.”

 YARI BAŞKANLIK SİSTEMİYLE AYNI

Dünyada uygulanan başkanlık ve yarı başkanlık sistemleri örnekleri bulunduğuna dikkati çeken Canikli, hiçbir ülke sisteminin diğer bir ülke sistemiyle aynı olmadığını, kendilerine göre farklılıkları bulunduğunu anlattı.

Şu andaki 1982 Anayasası ile dizayn edilen sistemin yarı başkanlığa yakın bir sistem olduğunu belirten Canikli, “Şimdiki sistemimiz, yüzde 70-80 oranında yarı başkanlık sisteminin özelliğini taşıyor. Parlamenter sistemlerde verilen yetkiler semboliktir. Mevcut sistem yarı başkanlık sisteminin özelliğini taşıyor” dedi.

YENİ ANAYASA İMKANSIZ GÖRÜNÜYOR

Canikli, şunları kaydetti:

“Yeni bir anayasanın kabulü hemen hemen imkansız görünüyor. Bunu bile bile teklifin sunulmasının bir anlamı yok. Kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışmalar tamamlandıktan sonra bizim nasıl bir sivil anayasa istediğimizi topluma anlatacağız. Fakat daha dar kapsamlı madde içeren 4-5 maddelik bir anayasa değişiklik teklifini getirmeyi düşünüyoruz. Partili başkanlık sistemini sağlayacak bir değişiklik. Başkanlık sistemi ve seçildikten sonra partiyle bağı  kesilir gibi maddelerde değişiklik yapabiliriz. Bununla bağlantılı birkaç maddeyle başkanlık sisteminin önü açılabilir. Büyük oranda sorun çözülüyor. Sonraki dönemlerde toplumsal uzlaşma denilen sivil anayasa hayata geçirilebilir. Bu ülke için geleceğimiz için halledilmesi lazım.”

Canikli, başkanlık sistemini getirecek olan anayasa değişiklik teklifi için “En kısa zamanda TBMM Genel Kuruluna getirilecek. Böyle bir değişikliğin yapılacağını tahmin ediyoruz, umuyoruz” dedi.

MHP İLE TEMASIMIZ YOK

Anayasa değişikliği konusunda MHP ile hiçbir görüşme veya temaslarının olmadığını belirten Canikli, “Temas gereği de duymuyoruz. Görüşmemiz olmadı. Biz özellikle Türkiye’nin geleceği konusunda AK Parti’nin dışında birçok milletvekilinin de isteyeceğini düşünüyoruz” dedi..

AKP Grup Başkanvekili Canikli, herhangi bir partiyle anlaşmanın olamayacağına dikkati çekerek, “Anlaşma da olmaz çünkü oylama gizli. Böyle bir oylama modelinde pazarlık olmaz, yürümez, tutmaz, işlemez. Hiçbir garanti de yok. Perdeyi çeken oyunu kullanır. Pazarlık iddiaları doğru değil” diye konuştu.

AK PARTİ KONGRESİ

Parti yönetimlerinde zaman zaman değişiklikler olabileceğini belirten Canikli, “Bu tür hadiseler, her zaman her siyasi partide olabilir. Tam anlamıyla bu tür değişiklikler, tazeleme ve daha güçlü bir şekilde yoluna devam etmek için kullanılabilir. Görevini çok iyi yapan bakan arkadaşlar ve parti yönetici de zaman zaman bayrağı arkadaşlarına devretmiştir. Normal olarak değerlendirmek gerekir” diye konuştu.

Diğer partilerdeki görev değişikliklerinin her partide sert ve nezaket kurallarının dışına çıkarak meydana geldiğini, AK Parti’nin farkının ise “son derece sakin, aklın, mantığın, kalbin hakim olduğu bir değişim” olarak gerçekleştiğini söyledi.

Parti kongresinden bir iki gün öncesinden adayın açıklanacağını belirten Canikli, beklentilerinin tek aday olacağını belirtti.

Hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin 16 ve 18 Mayıs tarihlerinde iki tur şeklinde görüşülüp oylanacağını belirten Canikli, 367’den fazla kabul oyu alması halinde yürürlüğe gireceğini, 330 ila 367 arasında bir oyla kabul edilmesi halinde referanduma götürüleceğini bildirdi.

MEDYAGUNDEM

demirel1

Demirel de ‘başkanlık’tan yana çıktı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, başkanlık sisteminin Türkiye’nin geleceği için ne …

hayir

Çatlasanız da patlasanız da milletin dediği olacak!

Referandumdan, milletin karar vermesinden bile rahatsızlar. Millete tahammülleri yok. Yeni Anayasa için milletin sandık başında …

dolar3

Döviz teröristleri tek tek tespit edilecek

Döviz üzerinden Türkiye’ye yönelik saldırı sürüyor. Hükümet, dövizdeki sert dalgalanmaların ardından dört koldan harekete geçti. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir