Anasayfa / GENEL / Ahmet Hakan Yavuz Bingöl’ün sözlerini bilerek çarpıttı!
ovur

Ahmet Hakan Yavuz Bingöl’ün sözlerini bilerek çarpıttı!

Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür, Yavuz Bingöl’ün Ahmet Hakan’a verdiği röportajı ve Hakan’ın o röportajı yansıtış biçiminin Bingöl’ü linç’e kadar götürdüğünü yazdı.


Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür, Yavuz Bingöl’ün Ahmet Hakan’a verdiği röportajı ve Hakan’ın o röportajı yansıtış biçiminin Bingöl’ü linç’e kadar götürdüğünü yazdı.

“Yavuz Bingöl’e yönelik saldırıları okudukça gazetelerin neden satmadığını, gazetecilerin toplumda neden güven yaratmadığını daha iyi anlıyorum. Bir sanatçıyı itibarsızlaştırmak için pusuda bekleyen bu kadar heveslinin olduğu, dünyada başka bir medya var mı bilmiyorum…” diyen Övür, ülkede, yenilmişlik ve kaybetmişliğin yarattığı nefretle siyasete ve topluma bakan, onları aşağılayan bir kesim olduğunun bilindiğini; onların, ne yazık ki, kendilerinden başka kimseyi doğru kabul etmedikleri için çağın gerisine düştüklerinin bile farkında olmadıklarını yazdı.

İşte o yazının ilgili bölümü:

GAZETECİLERİN VE GAZETECİ OLDUKLARINI ZANNEDENLERİN…

Böyle kritik bir süreç yaşanırken, gazetecinin ya da gazeteci olduğunu sanan kişilerin daha sorumlu davranması gerekiyor. Konuştuğu kişinin, konuşmanın seyri açısından rahat davranması ya da meramını tam anlatamaması gibi bir durumu olabilir. Bu durumda, gazeteci, o sözü ve açıklamayı karşı tarafa bir kez daha iletip, onay alması gerekmiyor mu?

BATI’DA İŞ AHLAKI BAŞKADIR

Batı demokrasileri örnek alınıyor ya, batıda röportaj yaptığınız kişi diyelim ki söylediklerinden son anda vazgeçti. Bunu yayına veremezsiniz…

BİZDE İSE LİNÇ EDİLİRSİNİZ: ÖRNEK YAVUZ BİNGÖL

Ama bizde, bırakın bunu yapmayı, sözünüz bile çarpıtılabilir ve siz linç edilirsiniz ama gazeteciye bir şey olmaz. Değerli sanatçı, sevgili dostum Yavuz Bingöl tam da böyle bir durumla karşı karşıya. Bu yüzden Ahmet Hakan’a gönderdiği cevabi yazısında: “Ahmet Hakan sözlerimi olduğu gibi yayımlayıp beni sizlere doğru taşısaydı” deme gereği duyuyor. Bırakın ifade özgürlüğünü, insani açıdan şu iki yaklaşımı lütfen kıyaslayın: Yavuz Bingöl’e yönelik karakter suikastına yol açan cümleyi Ahmet Hakan başlığa şöyle çıkartıyor: “Annesine küfredildi o da Berkin’in anasını yuhalattı…” Hürriyet’te böyle yer alan söz, bir gün sonra Milliyet’in birinci sayfasında şöyle sunuluyor: “Tayyip Bey sokaklarda, ölmüş annesine küfredildiği için Berkin Elvan’ın annesini yuhalattı…” Müthiş kışkırtıcı bir başlık… Bunu bir gazetecinin görmemesi mümkün değil. Bunu ancak sansasyon peşinde koşan bir gazeteci görmek istemez ya da bilinçli yapar.

GELİN YAVUZ BİNGÖL’ÜN GERÇEK SÖYLEDİKLERİNE BAKALIM

Şimdi gelin, Yavuz Bingöl’ün orijinal kasette söylediklerine bakalım: “Mesela Tayyip Bey’in ölmüş anasına küfredildiği zaman, ertesi gün o zaman Berkin Elvan’ın annesi yuhalattığı zaman… İşte o zaman sonuç ne? Yani bu çok insani, işte duygusunu işe karıştırmak!”

AHMET HAKAN BUNU BİLEREK VE İSTEYEREK YAPTI

Bingöl, bir durum tespiti yapmaya çalışıyor. Bunu da söylüyor zaten. İfade etmekte zorlanmış olabilir ama siz eğer dürüst bir gazeteciyseniz o cümleyi olduğu gibi vermeliydiniz. Kısaltmaya hakkınız yok. Bu zalimlik… Bana göre Ahmet Hakan bilerek isteyerek karakter suikastçılığı yaptı.

EN GÜZEL CEVABI DA BİNGÖL’DEN ALDI

En güzel cevabı da yine Yavuz Bingöl’den aldı: “Bu linç kolaycılığıyla hayatın hiçbir derdine deva olmayanlar, acıtanlar, kanatanlar, sabah uyanıp bugün kimi yağmalayalım diye güne başlayanlar… Sakin olun arkadaşlar! Benden size ve bu güzel insanlığa halel gelmez…”

Bu ayıpla medya tarihine geçmek de Ahmet Hakan’a yeter. Tabii işin bir de ifade özgürlüğü boyutu var ama “linç severlerin” umurunda olacağını sanmıyorum. “Bu da gelir bu da geçer” Sevgili Yavuz, seni bu halk seviyor bundan şüphem yok.

MEDYAGUNDEM

murat

Aydın Doğan’dan KK’nın FETÖ yürüyüşüne “yazar” hizmeti!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasına PKK, DHKP-C gibi terör örgütlerini alarak FETÖ için yaptığı …

kemal

Ağzındaki baklayı çıkardı; işte kaos itirafı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplumu karşı karşıya getirebilecek eylemler yapabileceklerini söyledi. Kandil’in de destek …

meral

KK’nın Akşener ile pazarlığı!

Sabah gazetesinde Mahmut Övür’ün “Kılıçdaroğlu- Akşener pazarlığı” başlıklı yazısı şöyle… Türkiye, 10 Ağustos 2014’te Cumhurbaşkanı’nı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir