Anasayfa / GENEL / Adeviyye’ye kardeş meydan Saraçhane
sarachane2

Adeviyye’ye kardeş meydan Saraçhane

Mısır’daki katliamı protesto etmek için bir araya gelen grup, Saraçhane Parkı’nda eylem yaptı.

Mısır’daki darbe karşıtlarına yönelik katliamı protesto etmek için bir araya gelen grup, Saraçhane Parkı’nda eylem yaptı.

İnsan ve Medeniyet Hareketi çatısı altındaki Genç Hareket oluşumu önderliğinde, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle örgütlenen kişiler, Mısır’daki katliama dikkat çekmek için Saraçhane Parkı’nda bir araya geldi. Gruptakiler, birlikte akşam ve yatsı namazı kıldı.

Parkın çevresine ve içine, “Eğer uğrunda ölmeye hazır değilseniz, özgürlük kavramını lugatınızdan çıkarın-Malcolm X”, “Gayemiz Allah, önderimiz Resulullah, anayasamız Kur’an, yolumuz cihad, en büyük arzumuz Allah yolunda şehit olmaktır- Hasan El-Benna”, “Bizler teslim olmayız ya kazanırız ya ölürüz-Ömer Muhtar”, “Sen özgürsün kardeşim-Seyyid Kutub”, “Allah’ım ümmetin suskunluğunu sana şikayet ediyorum-Şeyh Ahmet Yasin”, “Adeviyye şehitleri yolunuz yolumuzdur”, “Amerika’nın DemokraSİSİ” ve “Ya Müntakkim Allah! Bizi intikama memur et! Şehitler borcunu ödedi sıra şimdi bizde!” yazılı pankartlar asıldı.

Parkta, Müslüman Kardeşler’in öldürülen kurucusu Hasan el-Benna, Mısır rejimi tarafından idam edilen yazar Seyyid Kutub ve Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin fotoğraflarının bulunduğu Türkçe, Arapça ve İngilizce “Katlettiniz, Astınız, Yedirmeyiz” yazılı pankartlar yer aldı. Gruptakiler, parktaki Fatih Heykeli’ne de İngilizce ve Türkçe Kur’an-ı Kerim ayetleri astı.

Konuşmaların yapılacağı platformun arka tarafına, “Kardeşlik bedel ise Mısır’a destek zamanı”, “Adeviyye’ye kardeş meydan Saraçhane”, “Adeviyye nöbetini devralıyoruz” yazıları asılırken, platformun önünde ise üzerinde “Rabia işareti” bulunan ve “Çocuklar şehit oldu” yazan pankart yer aldı.

Platformun iki tarafına kurulan dev ekranlardan Mısır’ın değişik yerlerinde çekilmiş protesto ve katliam görüntüleri izletildi. Platformun sağına ve soluna dev Türk ve Mısır bayrakları asıldı.

Türk, Filistin, Suriye ve Mısır bayrakları ile “İbnül firavun Sisi, Askeri nizam yıkılsın” yazan ve “Rabia işareti” bulunan dövizler taşıyan gruptakiler, sık sık tekbir getirdi. Gruptakiler, zaman zaman, “Müslüman uyuma kardeşine sahip çık”, “Defol Sisi, seninleyiz Mursi”, “Şehit Esma yolun yolumuz”, “Uyan, diren, özgürleş”, “Kardeşlik, adalet, özgürlük” sloganları attı.

Bu arada, gruptaki bazı kişiler, İhvan liderlerinden Muhammed el-Bilteci’nin Rabiatul Adeviyye Meydanı’nda vurularak öldürülen kızı Esma el-Bilteci ile Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin maskelerini taktı. Bazı katılımcılar ise kollarına “r4bia” yazdı.

Üzerinde “Rabia işareti” bulunan tişörtler giyen gruptakiler, zaman zaman elleriyle “Rabia işareti” yaptı. Konuşmaların yapıldığı platformun önünde meşaleler yakılarak, üzerinde “Rabia işareti” bulunan dev afiş açıldı.

Eylem, Grup Vera solisti Kenan Dağlar’ın konseri ve yapılan duanın ardından sona erdi.

Protestonun yarın da devam edeceği belirtildi.

Antalya 

Antalya’da Mısır Dayanışma Platformunca Muratpaşa Camisi’nde düzenlenen ve Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan programda, Mısır halkı içinde dua edildi. Mısır’da yaşanılanların gösterildiği sinevizyon görüntüleri ise duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

Antalya’daki 40 sivil toplum örgütünü temsilen oluşturulan Mısır Dayanışma Platformu üyeleri sloganlar atarak katliama karşı tepkilerini dile getirdi.

“O insanların Türkiye sevdalısı olduklarını gördük”

İHH İnsani Yardım Vakfı Şube Başkanı Mehmet Yıldırım da bir süre önce Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında bulunark yaşananlara şahit olduğunu belirtti.

Büyük bir katliamın yaşandığını anlatan Yıldırım, ”Orada sokaklarda yattım. Kardeşlerimizle birlikte bulundum. O havayı teneffüs ettik. Direniş ruhlarını gördük. Anormal seviyede o insanların Türkiye sevdalısı olduklarını gördük. Türk olduğumu öğrenenlerin sıkıntı içinde olmalarına rağmen bize olan sevgilerini gördük. Pasaportumuzu gördükten sonra alnımızdan öptüler” dedi.

Sivas

Sivas’ta da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan grup adına konuşan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) Sivas Gönüllüsü Özcan Duman, Mısır’daki şehit sayısının belirtilenlerden daha fazla olduğunu söyledi.

Mısır’ın içişlerine karışılmaması tavsiyesinde bulunanların olduğunu belirten Duman, “Kahire’ye, Halep’e atılan kurşunun, Şam’a atılan bomba, Ankara’ya, Diyarbakır’a, Edirne’ye atılmıştır. Suriye, Mısır, Filistin’de şehitler verdik. Toprağa düştük, kanımız aktı, toprağı suladık, bereket verdik, birken bin olduk. Şimdi milyonlar oluyoruz. Sonra da her zulüm toprağına yürüyeceğiz, özgürleştireceğiz” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından “Rabia” işareti bulunan dövizler taşıyan gruptakiler, bir süre oturma eylemi yaptı.

Kur’an-ı Kerim okunması, Mısır’da ve diğer İslam ülkelerinde ölen Müslümanlar için dua edilmesinin ardından grup dağıldı.

MEDYAGUNDEM

kemalk

Sahibinin sesi!

Katar krizi sonrası AK Parti’ye “İhvan’dan desteğinizi çekin, Rabia’dan vazgeçin” diyen Kılıçdaroğlu’na, Dilipak’tan sert tepki …

kemal-caps1

CHP lideri değil sanki sömürge valisi!

CHP grup toplantısında, Katar kriziyle ilgili ilk kez konuşan Kemal Kılıçdaroğlu hükümeti terör örgütüne destek …

mursi

Mısır’dan ilk kez iyi haber geldi

Mısır’daki darbenin ardından tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararı temyiz mahkemesi tarafından …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir