Anasayfa / GENEL / ABD’nin stratejik yüzsüzlüğü!
pyd-abd

ABD’nin stratejik yüzsüzlüğü!

ABD’nin Suriye’de müttefik olarak gördüğü PYD’yi önemli bir NATO belgesinde resmi olarak ‘terör örgütü’ kabul ettiği ortaya çıktı.

NATO kaynaklarından edinilen bilgiye göre, ABD ve diğer NATO üyesi ülkelerin katılımıyla Haziran 2013’te NATO Karargahı’nın bulunduğu Brüksel’de NATO Stratejik İstihbarat Dokümanı çalışmaları yapıldı. Çalışmalar sonucu ortaya çıkan belgede PYD/YPG, KCK ve PKK’nın yanısıra ‘bir terör örgütü’ olarak yer aldı. ABD de bu belgeyi kabul ederek resmen onayladı.

ANKARA KANIT SUNDU

PYD/YPG’nin stratejik bir NATO dokümanında terör örgütü olarak yeralması, Türkiye’nin girişimleri sonucu sağlandı. Türkiye, PYD/YPG’nin terör örgütü olduğuna dair diğer NATO üyesi ülkelere sağlam kanıtlar sundu. NATO ülkeleri ikna olunca, PYD de PKK’nın uzantısı bir terör örgütü olarak NATO’nun resmi belgesinde resmen kayıtlara geçti.

MC-160 DÖKÜMANI ÖNEMLİ

MC-160 olarak tabir edilen NATO stratejik istihbarat dokümanına, ortaklıkta büyük önem veriliyor. Bu dokümanın ortaya koyduğu tehdit değerlendirmelerine göre başta ABD olmak üzere NATO’ya bağlı ülkeler lojistik ve operasyon planlamalarını yapıyorlar. Yine gerekli mali bütçelerin tahsisi ve harcamaları da bu tehditlere göre belirleniyor. Yani NATO, PYD/YPG’yi NATO için bir tehdit olarak resmen görüyor. Ancak bu konuda hiçbir önlem almıyor.

ABD KENDİNİ İNKAR EDİYOR

Konuya ilişkin uzmanların değerlendirmelerine göre, ABD böyle bir belgeye imza attıysa o takdirde ABD’nin bugün Suriye’de PYD/YPG’ye gelişmiş harp silah ve malzemeleri veriyor olması ciddi bir güven sorunu teşkil ediyor. Uzmanlar, “Bu tablo gösteriyor ki, bugün karşımıza konjonktürel çıkarlar uğruna kendini inkar eden bir ABD çıkmış durumda” diyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da NATO’ya bağlı Teröre Karşı Savunma Mükemmeliyet Merkezi’nin yıllık dergisindeki makalede PKK-PYD ilişkisinin ortaya konulduğuna işaret etmişti.

-YENİ ŞAFAK-

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

kk2

KK ile PKK aynı yalanı söylüyor

PKK elebaşısı Mustafa Karasu ile Kılıçdaroğlu aynı ağızdan konuşarak 15 Temmuz’u değil, OHAL’in ilan edildiği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir