Anasayfa / GENEL / ABD’nin hain planı
ypg abd 1

ABD’nin hain planı

Terör örgütü PYD’nin sözde temsilcilerinden Garib Hassou, Rakka’nın DAEŞ’ten kurtarıldıktan sonra ‘Kuzey Suriye Federasyonu’na dahil edileceği itirafında bulundu. Öte yandan Rakka operasyonuna katılan ABD’li askerlerin YPG armaları taktıkları görüldü.


ABD’nin hava desteği ile DAEŞ’in Suriye’deki sözde başkenti Rakka’ya operasyon düzenleyen terör örgütü PYD’den olay yaratacak bir itiraf geldi: PYD’nin temsilcilerinden Garib Hassou, “Rakka DAEŞ’ten kurtarıldıktan sonra Suriye’de kurduğumuz demokratik federal sistemin bir parçası olacak” dedi. İki yıldır savunma için hazırlanan DAEŞ’in en güçlü olduğu bölgelerden biri olan Rakka’ya girmeyi ne karşılığında kabul ettiği bilinmeyen PYD, bu itiraf ile akıllardaki soruyu da yanıtlamış oldu. PYD’nin silahlı kanadı YPG, ABD’nin desteği ile Rakka’nın kuzeyindeki Ayn İsa köylerine operasyon düzenleyen Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) çoğunluğunu ve ana unsurunu oluşturuyor. Terör örgütü PYD’nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki temsilcilerinden Garib Hassou, Rakka’nın DAEŞ’ten kurtarıldıktan sonra Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi’nin bir parçası olmasının çok mantıklı olacağını söyledi. Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Hassou, Suriye rejiminin DAEŞ’e karşı mücadele etkisiz kaldığını ve bu yüzden Rakka ile ilgili gelişmelere itirazda bulunamayacağını belirtti.

SIRADA DEYR EZ-ZOR VAR

Öte yandan DSG sözcülerinden Telal Selo, Rakka’nın PYD bölgesine dâhil edilmesi konusunda ‘ABD ile herhangi bir görüşme yok’ dedi. Önceki gün Rakka’nın merkezine operasyon düzenlemek için henüz hazır olmadıklarını aktaran Selo, dün de “Deyr ez-Zor ve diğer yerlerin kurtarılması için de hazırız” diye konuştu. Sözcü Telo ABD ile anlaşmayı yalanlasa da Hassou’nun açıklamaları ABD’nin PYD ile tartışmalı ilişkisini tekrar gündeme getirdi.

TERÖR ARMASI TAKTILAR

Bu tartışmalı ilişkiyi daha da alevlendirecek şekilde, dün, DSG’nin Rakka’nın kuzeyindeki Fatise köyüne yaptığı operasyona katılan Amerikan askerlerinin YPG kollukları taktıkları görüldü. ABD’den sürekli YPG ile değil DSG ile iş birliği yapıldığı yönünde açıklamalar geliyordu. Suriye Yerel Koordinasyon Komiteleri’nin (SYKK) bildirdiğine göre de ABD’li 250 asker Pazartesi Haseke’deki Rimelan Hava Üssü’ne indi. Rakka’ya yapılacak operasyon kapsamında Salı günü bu birliklerin bir kısmı Tel Abyad’a nakledildi.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

harita

AA’nın deşifresi Pentagon’u çıldırttı

ABD Savunma Bakanlığı, Anadolu Ajansı’nın Suriye’de konuşlu ABD askerlerinin yerlerini yayınlanmasına tepki gösterdi. Anadolu Ajansı, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir