Anasayfa / GENEL / ABD’nin darbeyi başardığı ülke

ABD’nin darbeyi başardığı ülke

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, hakkında başlatılan soruşturmanın ardından Brezilya Senatosu tarafından görevinden azledildi. Görevinden alınan Roussef, “Bana siyasi darbe yapıldı” ifadelerini kullanırken, 13 yıllık sol iktidarını ABD destekli muhaliflerin bitirdiği düşünülüyor.


Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, hakkında başlatılan ‘kamu bankalarındaki kaynakları usulsüz harcadığı’ iddiasıyla başlatılan soruşturmanın ardından Brezilya Senatosu tarafından görevinden azledildi.

Kendisine ‘siyasi darbe’ yapıldığını söyleyen Rousseff’in Senato’daki açıklamasının ardından, halk sokağa dökülerek Cumhurbaşkanının görevden alınmasını protesto etti.

Ekonomik krizle eş zamanlı

Senato’da dün sonuçlanan azil müzakereleri, Latin Amerika’nın en büyük ülkesinde süren çok ağır ekonomik krizle aynı zamanda yaşandı.
Rousseff’in, Senato kararıyla dün and içerek göreve başlayan yardımcısı muhafazakar Michel Temer, Rousseff’in yetkilerinin Mayıs ayında askıya alınmasından bu yana başkanlığa vekalet ediyordu. Temer, 2018 sonuna kadar sürdüreceği görevi aldıktan sonra yaptığı televizyon konuşmasında, ülkeyi içinde bulunduğu mali kriz ve yüzde 11’i aşan işsizlikten kurtarmak için tüm halkın yardımını istedi.
Brezilya, ABD ile ilişkilerinde geleneksel olarak çok şüpheci yaklaşıyor.

Brezilya ekonomisi yükselişteydi

Son birkaç yıl öncesine kadar çok parlak bir döneme girmiş olan Brezilya ekonomisi küresel sahnede giderek güçlenen bir statü kazanmıştı.
Cumhurbaşkanlığı görevinden azledilen Roussef, hakkındaki azil davasında yaptığı savunmada sicilinin temiz olduğunu belirtti ve kendisine bir siyasi darbe yapıldığını söyledi. Roussef’i görevinden azleden muhaliflerin ABD destekli olduğu yönünde düşünceler var. Brezilya-ABD ilişkileri Temmuz 2015’te ortaya çıkan ABD’nin dinleme skandalıyla gerilmişti. ABD ile ilişkilerinde geleneksel olarak şüpheci yaklaşan ve ABD ile çok yakınlaşmanın kendileri için iyi olmayabileceğini düşünen Brezilya, ABD ile büyük anlaşmalar imzalamaktan genel olarak kaçındı.
Temmuz 2015’te ABD istihbaratının Almanya ve Fransa liderlerinden sonra Brezilya’nın Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in telefonunu da dinlediği ortaya çıktı. Wikileaks, Roussef’in telefonunun yanısıra başkanlık uçağının da dinlendiğini gösteren belge yayınladı. Yayınlanan belgelerde şu ifadeler yer almıştı;
“Belgeler sadece Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in dinlenmediğini; yardımcısının, Genelkurmay Başkanı’nın hatta devlet başkanlığı uçağının bile dinlendiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

feto-abd

ABD kararını verdi; game over Feto!

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ABD Dışişleri Bakanlığının yayınladığı Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nun Türkiye bölümünde ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir