ABD Başkan Yardımcısı Biden, “Erdoğan bana ‘Suriye konusunda siz haklıydınız’ dedi” sözleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak özür diledi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Biden, Harvard Üniversitesi’ndeki konuşmasını tavzih etme amacıyla Erdoğan’la akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın, Suriye’de IŞİD ve benzeri aşırılık yanlısı gruplara Türkiye ya da diğer müttefikler tarafından silah sağlandığı ya da destekçi olunduğu iması uyandırabilecek ifadelerinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan özür dilediği öğrenildi.

Biden, ABD olarak IŞİD ve benzeri terör örgütleriyle mücadelede Türkiye de dahil olmak üzere müttefiklerin yaptıkları katkılara ve fedakarlıklara büyük önem atfettiklerini de söyledi. Erdoğan ve Biden’ın, görüşme sırasında, IŞİD ve benzeri terör örgütlerine karşı Türkiye ve ABD’nin birlikte mücadele vermeye ve yakın temasta olmaya devam etmeleri gerektiğini de vurguladıkları öğrenildi.

Beyaz Saray’dan açıklama

Beyaz Saray da Anadolu Ajansı’na gönderdiği açıklamada, Biden’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak, Türkiye veya bölgedeki diğer müttefik ve partnerlerin kasten Suriye’de IŞİD veya diğer şiddet yanlısı aşırıcıların büyümesine destek verdiği veya imkan sağladığına yönelik oluşan herhangi bir imadan dolayı özür dilediğini bildirdi.

“Tarih olur”

Biden’ın “Erdoğan bana ‘Suriye konusunda siz haklıydınız’ dedi” şeklindeki ifadeleri için Erdoğan, “Böyle şeyler söylediyse, Biden benim için tarih olur. Benden böyle bir ifade çıkmamıştır. Esefle karşıladım. ABD’deki görüşmede de biz yanlış yaptık, vs. diye konuşmalar asla olmamıştır. Biden eğer Harward’da böyle bir açıklama yaptıysa bizden özür dilemelidir” demişti.

Erdoğan, turist vizesiyle Türkiye’ye giriş yapıp daha sonra Suriye’de gidenler olabileceğine dikkat çekerken, silahlı hiç kimsenin Suriye’ye girişine izin vermediklerini belirtti. Cumhurbaşkanı, “En ufak bir terör örgütüne en ufak bir yardımımız olamaz. Bunu kimse ispatlayamaz. Silahlı olarak sınırı geçtiğini kimseye söyleyemez. 6 bin işinin Türkiye’ye girişini yasakladı.” dedi.

Davutoğlu: Asıl sorumlu Güvenlik Konseyi

Başbakan Ahmet Davutoğlu da Kurban Bayramı namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Biden’ın Suriye ile ilgili sözlerine yanıt verdi. Davutoğlu bu eleştiriyi kabul etmenin ‘mümkün olmadığını’ belirterek şu yanıtı verdi:

“Bütün Amerikan yönetimi ve en başta Biden çok iyi biliyor ki, Türkiye 4 yıldır tek başına bütün mültecileri ağırlamaya devam ediyor, 4 yıldır yaptığımız uyarılar en başından dinlenmiş olsaydı, bugün bu acılar yaşanmazdı. Herkesin tarihi sorumluluğu var burada. Ama hiçbir tarihi sorumluluk taşımayan bir ülke aranıyorsa o Türkiye’dir. Türkiye tüm mültecileri tek başına kabul ediyor. Türkiye, mültecilerin etnik, mezhebi kimliklerine bakmamıştır. Hâlâ daha Kobani’den gelen binlerce mülteciyi ağırlıyoruz. Hiç kimsenin Türkiye’yi eleştirme hakkı yoktur. Ayrıca Türkiye başından beri yabancı savaşçıları engellemiştir. Suriye’de birilerinin sorumluluğu varsa o da 4 yıldır uyarılarımızı dinlemeyip halkın çektiği acılara sessiz kalan Güvenlik Konseyi ülkeleridir”

Biden’in sözleri

ABD Başkanı Joe Biden, cuma günü Harvard Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada Suriye’deki kriz ortamından ABD’nin bölgedeki müttefiklerini sorumlu tutup, “Türkler, ki çok iyi dostumuzdur ve benim de uzun süre vakit geçirdiğim Erdoğan’la harika bir ilişkim var. Suudiler, Emirlikler vs… Ne yapıyorlardı? Esad’ı devirme ve bir Sünni-Şii vekalet savaşı çıkarmada çok kararlıydılar” demişti.

Biden, müttefiklerin silahlı muhalif grupları desteklediği iddiasını da gündeme getirip, “Esad’la savaşacak herkese yüz milyonlarca dolar para ve on binlerce ton silah akıttılar, El Nusra, El Kaide için destek olacak, dünyanın diğer yerlerinden gelen cihadistlerin aşırı unsurlarını kabul ettiler.İşte şimdi olan ise birden bire herkes uyandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ki eski bir dosttur, bana dedi ki, siz haklıydınız, çok fazla insanın geçişine izin verdik, şimdi sınırı mühürlemeye çalışıyoruz” demişti.