Anasayfa / GENEL / ABD’den ÖSO’yu bölme oyunu
abd-ypg

ABD’den ÖSO’yu bölme oyunu

Fırat Kalkanı Operasyonu’nun 26. gününde birlikler, IŞİD işgalindeki el-Bab’ın kapısına dayandı.


Harekatla birlikte Türkiye’nin güneyinde kanton birleştirme planı tehlikeye giren ABD ise muhalif gruplar arasına nifak tohumları ekiyor. ABD, Türkiye ile birlikte kurduğu, ancak 6 ay geçmeden desteğini büyük ölçüde kestiği Özgür Suriye Ordusu’nda (ÖSO), halen kontrolü altındaki bazı grupları kullanarak muhalifleri ikiye bölme çabası içine girdi. Edinilen bilgiye göre, ‘Fırat Kalkanı’ başlamadan bir hafta önce ÖSO içindeki silahlı gruplarla uzun süreli toplantılar yapıldı. Harekattan 3 gün önce ise gruplara ‘hazır olun’ talimatı gitti. Türkmen birliklere ‘mavi’, Araplara ise ‘kırmızı’ pazubandı takıldı. Türkiye’nin desteğiyle hızlı bir şekilde ilerleyen birlikler, ABD’nin telaşlanmasına yolaçtı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), bölgeye istihbarat amacıyla yerleştirdiği Mutasim ve Hamza tugaylarıyla temasa geçti. Bu temasın ardından sahada garip dedikodular yayılmaya başladı.

İDDİALAR PEŞPEŞE GELDİ
Operasyonlarda Türkiye’nin Araplardan çok Türkmenleri ön planda tuttuğu iddiaları kulaktan kulağa fısıldandı. Aynı günlerde PKK’nın yayın organında Türkiye’nin bölgede bir Türkmen özerk bölgesi kurmak istediği yönünde haberler yayınlandı. Ardından ÖSO içindeki Münbiç kökenli kırmızı pazubandlı Araplar arasında ‘operasyon neden Münbiç’e yönelmedi’ spekülasyonu yaratılmak istendi. ÖSO içindeki kaynaklar, ABD imzalı yoğun nifak çalışmasının yer yer başarılı olduğunu, bu nedenle Cerablus’ta bile sivil bir yönetimin henüz kurulamadığını dile getiriyor. ABD destekli Mutasim ve Hamza tugayları ise Coniler Çobanbey’den kovulduktan sonra bölgeden uzaklaştırılarak Azez yönüne gönderildi.

Harekat güneye yayılıyor
Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, ateş destek vasıtaları tarafından tespit edilen 67 IŞİD hedefinin 260 Fırtına, 59 Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) mermisiyle vurulduğu, 5 IŞİD mensubunun etkisiz hale getirildiği bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, dün Azaz-Rai bölgeleri arasında, muhalif unsurlardan oluşan 5 Özel Görev Kuvvet Grubu’nun, bölgeden güney yönünde ileri harekata başladığı belirtildi. Açıklamada, ayrıca Koalisyon Güçleri tarafından Baragidah, Tatimus ve Kara Kuz bölgelerinde tespit edilen IŞİD unsurlarına 3 hava harekatı yapıldığı, 5 IŞİD mensubunun etkisiz hale getirildiği ve 5 binanın imha edildiği aktarıldı.

Teröristin tek bayrağı
Suriye’nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde PKK’nın astığı ABD bayraklarından 3’ü indirildi. Mumbatıh bölgesindeki 3 noktaya asılan ABD bayrakları artık yok. Fakat sınırdan da görülen gümrük binasının üstündeki bayrak halen asılı duruyor. ABD bayrağı altında bekleyen PYD’li teröristler, ellerindeki dürbünlerle Türkiye’yi izlemekten de geri kalmıyor. Bazılarının ABD bayrağıyla özçekim yaptığı da görüldü.

-YENİ ŞAFAK-

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

harita

AA’nın deşifresi Pentagon’u çıldırttı

ABD Savunma Bakanlığı, Anadolu Ajansı’nın Suriye’de konuşlu ABD askerlerinin yerlerini yayınlanmasına tepki gösterdi. Anadolu Ajansı, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir