Anasayfa / GENEL / ABD Türkiye’den yardım istedi
abd5

ABD Türkiye’den yardım istedi

ABD’nin Ferguson eyaletinde bir gencin polis kurşunuyla hayatını kaybetmesiyle büyüyen olaylar sonrası ABD Türkiye’den yardım istedi.

ABD’nin Ferguson Eyaleti’nde 9 Ağustos tarihinde bir gencin 6 polis kurşunuyla hayatını kaybetmesinin ardından başlayan sokak gösterileri her geçen gün büyüyor. ABD Başkanı Barrak Obama, tatilini yarıda keserek Beyaz Saray’a geri döndü. Olayları bastırmak için Ulusal Muhafız Birliği’nin Ferguson’a konuşlanacağı açıklandı.

Ferguson’daki olayları yatıştırmak için çeşitli hamleler yapan ABD yetkilileri son olarak Türkiye’den yardım istedi. Türkiye’deki gezi olayları sırasında krizi yöneten ekip içinde olan Başbakanlık Baş Danışmanı Ertan Aydın’ı arayan Beyaz Saray yetkilileri Aydın’dan Gezi olayları sırasındaki tecrübelerinden istifade etmek ve taktiksel anlamda bilgi almak için görüştü.

ABD, GEZİ OLAYLARINI DESTEKLEMİŞTİ

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayı sonlarında patlak veren Gezi Parkı olayları, bir anda dünyanın gündemine oturmuş, başta ABD olmak üzere Almanya ve bazı Avrupa ülkeleri hükümeti eleştiren açıklamalarda bulunmuştu.

17 Haziran 2013’te Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, “Türkiye’deki hadiseleri endişeyle izlemeye devam ediyoruz’ açıklaması yapmış, CNN ise gün boyu canlı yayınlarla Taksim’i dünyaya izletmişti. (HABER 7)

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

feto-abd

ABD kararını verdi; game over Feto!

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ABD Dışişleri Bakanlığının yayınladığı Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nun Türkiye bölümünde ilk …

2 Yorumlar

  1. İki Ölçüp Bir Biçelim

    Çok hassa bir konu, ‘aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen (tükürebilirsen) bıyık’ hesabı! Amerika bu olayı çok basit bir şekilde ileride istismar etmesi mümkün, yardım yapıldığında ülke içerisinde istismarı daha da kolay bir konu olduğunu umarım devlet büyüklerimiz dikkate alır. Ülke hassasiyetleri de dikkate alınarak karar verilmesi gereken bir konuda ‘ne var bunda canım yardım edelim’ denmeyecek kadar, ‘iki ölçüp bir biçilmesi’ gerekecek kadar hassas bir konuya dikkat!

  2. ABD Türkiye den Gezi olaylarını nasıl bastırdınız diye yardım talep etmiş. Şunu anlamaları gerekir ki Gezi olayları asla ve asla haklı bir sebebe dayanmıyor, başta İngilizler olmak üzere Almanya, Fransa, ABD ve İsrail ajanları tarafından meydanlara halkı çekebilmek için içerideki bir kısım ihanet şebekeleri vasıtasıyla yoğun bir faaliyet yürütülüyordu. O gösterilere katılan sırdan vatandaşlarımız masumdu ama onları yönlendiren hainler isteklerini ortaya koyduğunda gerçekler ve arkasındaki güçler gün gibi beliriverdi. Hedef Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümetin çılgın projeleriydi. Yani doğrudan Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN idi. 3.Havalimanı-Kanal İstanbul-Nükleler Santallere karşı çıkan hainlerin farkına varan vatanını ve milletini seven protestocular meydanı terk etti, kalan aşırı sol terör örgütleriyle başa çıkmak ise çok kolay oldu. şimdi ABD de yaşanan olaylarla gezi eylemlerinin bir benzerliği yok. ABD de devlet resmen ırkçılık yapıyor ve siyah tenli insanlara karşı tahammül göstermiyor. Üstelik bu ilk de değil, son da olmayacak bunu böyle bilmeli. Onun için ABD nin olayı çözmek için yapması gereken iş; madem ki sen dünyanın süper gücü olduğunu iddia ediyorsun öyleyse en önce adaletle hükmetmeyi öğreneceksin. Irkçılık yapmayacak, İsrail’in kendini savunma hakkını ısrarla savunurken Gazze’nin de, Filistin’in de hatta dünyanın en küçük bir topluluğunun da kendini savunma hakkı olduğu, zulmedilemeyeceğini kabul edecek ve zalimlere asla arka çıkmayacak, her zaman mazlumların yanında olacaksın. Çözüm bu, ABD böyle devam ederse kısa bir süre içinde parçalanacak, iç karışıklıklarla uğraşacak, ekonomisi bozulup sıradan bir ülke haline gelecektir. Çünkü devletlerin ömürlerinin uzunluğu ancak adaletle hükmetmelerine bağlıdır. Adaletten ayrıldınız, zulme destek oldunuz artık yıkılmayı bekleyedurun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir