Anasayfa / GENEL / ABD Suriye’de neden müdahale etmeli?
hilal-kaplan1

ABD Suriye’de neden müdahale etmeli?

MEDYAGUNDEM.COM- Hilal Kaplan bugün Yeni Şafak’ta Batı’nın Suriye’ye müdahale etmesinin gerekliliğine dair çarpıcı tezler sıraladı.

Kaplan Mısır’da darbeye karşı durdu diye Türkiye’yi yalnız kalmakla eleştirenlerin şimdi Suriye’deki operasyon için Türkiye’yi “Amerikan taşeronu” diye suçlayanların çelişkisini şöyle kayda geçirdi:

“BM oylamasındaİran lehine oy verildiği için ‘Eksenimiz kaydı’, Mısır’daki darbeye karşı duruldu diye ‘Yalnız kaldık’ şeklinde ağlaşan-ların, Türkiye’nin 2,5 yıldır değişmeyen Suriye politikasına uluslararası güçler bir şekilde destek olsaydı,bu sefer de hükümeti ‘Amerikan taşeronu’ diye yaftalayacaklarını daha geçen hafta yazmıştık. Nitekim aynı hafta içinde tam da bu oldu. Esed rejim güçlerinin üslerine yapılacak uluslararası müdahale kesinleşince, bir günde söylem değiştirildi ve Amerika’nın kuyruğuna takıldığımız yazılıp söylendi. Geçiniz.”

“Gelelim diğer karşı tezlere” dedikten sonra da Kaplan şunları yazdı:

 ORTADA İŞGAL VARSA O DA ESED’İN ŞEBBİHALARININ YAPTIĞIDIR

1. Irak işgaline karşıydık, ne oldu da Suriye’nin işgalini destekler olduk?

Irak’a, tamamen suni sebeplerle, Saddam’ın elinde kimyasal silah olduğu yalanıyla, tüm uluslararası hukuk mevzuatının rağmına ve de bölge halkları-nın itirazlarına rağmen girildi.

Suriye’de ise kimyasal silah kullanıldığı ve toplu katliamların yapıldığı kesinleşti.

ABD, Irak’ı işgal etmek için can atıyordu. Petrol büyük bir motivasyondu.

Suriye’ye ise Obama’nın ilan ettiği ‘kırmızıçizgi’nin aşıldığı kesinleşince, bir nevi ‘madara olmamak’ için kerhen giriyor. Ve karadan hiçbir şekilde mü-dahale olmayacağı vurgulanıyor. Dolayısıyla ortada bir işgal varsa, bu 2,5 yıldır Esed’in şebbihaları eliyle halka karşı girişilmiş olandır. ABD’nin işgalcile-rin üslerini bombalaması değil.

DUYAN DA ESED’İN HALKINA GÜL YAPRAKLARI ATTIĞINI SANIR

2. Suriye’ye müdahale iç savaşa çağrıdır. Savaşa hayır!

Ciddi misiniz? Duyan da Esed 2,5 yıldır halkının kafasına SCUD füzeleri değil de, gül yaprakları atıyor sanır. Gözlerimizin önünde bir halk kıyıma uğ-radı. 120.000’den fazla kişi öldürüldü. 1.000.000’u çocuk olmak üzere milyonlarca mülteci var. Silahla mevzi kazandıkça, siyasal çözümü imkânsızlaştı-ran şımarık ve azgın bir dikta yönetimi var. Esed’e ilk kez askerî bir müdahale olacak. Ve şimdi ‘savaşa hayır’, öyle mi? Ayran da var, içer misin?

BİZ İSLAM BİRLİĞİ’Nİ KURANA KADAR ESED BİRAZ DAHA İNSAN MI ÖLDÜRSÜN?

3. Suriye’deki sorunu sadece Müslümanlar çözebilir.

Kulağa ne güzel geliyor. Türkiye de başından beri bunu yapmaya çalışıyor. Darbeyle devrilen Mursi, ilk ziyaretini bu sebeple Suudi Arabistan’a, sonraki bir ziyaretini de İran’a yapmıştı mesela. Ancak ne hikmetse, yumurta kapıya, müdahale Esed’e dayanınca İran’ın aklına Müslüman ülkelerin beraber sorunu çözebileceği fikri düştü. Müslüman ülkeler, en nihayetinde çözümün esas aktörleridir. Ancak şu anda Rusya-İran-Hizbullah desteğiyle, yani asıl ‘dış müdahale’yle sahada bu yaz fazlasıyla güç kazanmışolan Esed’e ilk defa bir gözdağı verilmesi ihtimali mevcut. Biz İslâm Birliği’ni kurana kadar, Esed biraz daha rahat rahat öldürsün mü yani?

Eğer sorunun çözülmesinden kasıt, Esed’in devrilmesiyse, müdahale bu sorunu ‘çözecek’ çapta olmayacak zaten. Ayrıca esas sorun, Esed sonrası Su-riye’nin hali olduğundan, Müslüman devletler gerçekten samimiyse, bunun üzerinde ortaklaşa çalışmalılar. Çoğunluktaki Sünniler ile, Nusayrilerin, gayri-müslimlerin, Kürtlerin ve diğer grupların hakları üzerine bütün aktörleri de bu sürece dahil edecek bir çözüm üzerine kafa yorabilirler. Müdahale buna engel değil.

KAPLAN’IN YAZISININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

idlib1

Türkiye İdlib’de ABD’ye izin yok!

Rusya, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgelerin ABD uçaklarına kapalı olacağını duyurdu. Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir