Anasayfa / GENEL / ABD ile Rusya’nın “PYD/YPG senin metresin benim metresim” kavgası!
pentagon1

ABD ile Rusya’nın “PYD/YPG senin metresin benim metresim” kavgası!

Pentagon Sözcüsü Cook, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG ile Rusların işbirliğinin DAEŞ ile mücadelede sahadaki güçlere zarar vermesi halinde endişe duyacaklarını belirtti.


ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Suriye’nin kuzeybatısında terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG ile Rusların işbirliğinin, DAEŞ ile mücadelede sahadaki güçlere zarar vermesi halinde bundan endişe duyacaklarını belirtti.

Pentagon’da basın toplantısı düzenleyen Cook’a ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Lloyd Austin’ın Suriye’de YPG ile Rusların işbirliği yaptığını gözlemlediklerine dair açıklamaları soruldu.

Cook, “Ruslarla işbirliği sahada DAEŞ’le mücadele eden güçlere zarar veriyorsa bundan endişe duyarız” yanıtını verdi.

Suriye’de örgüte karşı savaşan yerel güçleri desteklemeyi sürdüreceklerini belirten Cook, örgütle mücadeleye dokunan adımlara ilişkin kaygıları olacağını vurguladı.

CENTCOM Komutanı Austin, Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde bugün katıldığı bir oturumda, YPG ile Rusların Suriye’nin kuzeybatısında işbirliği yaptıklarını ifade etmişti.

“Ülkenin kuzeybatısında YPG unsurları ile Rusların işbirliği yaptığını gördük. Bunu seyrek gerçekleşen bir işbirliği olarak tanımlayabilirim” diyen Austin, bir başka soru üzerine de YPG’nin, ABD’nin desteklediği Suriyeli muhalifleri hedef aldığına dair “delillerin bulunduğunu” kaydetmişti.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

harita

AA’nın deşifresi Pentagon’u çıldırttı

ABD Savunma Bakanlığı, Anadolu Ajansı’nın Suriye’de konuşlu ABD askerlerinin yerlerini yayınlanmasına tepki gösterdi. Anadolu Ajansı, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir