Anasayfa / GENEL / 619 milyar dolarlık katliam ordusu!
abd2

619 milyar dolarlık katliam ordusu!

Amerika’nın 2001 yılı sonrasındaki savunma bütçesi 1 trilyon dolar arttı. ‘İstihdam’ söylemini kullanarak savaşa milyar dolarlar harcayan ABD’nin savunma harcamaları, neredeyse tüm dünya ülkelerinin savunma harcamalarıyla eşit miktarda.

11 Eylül sonrası ABD’nin savunma bütçesi 1 trilyon dolar arttı. Irak ve Afganistan’daki savaşlar ABD’ye 1 buçuk trilyona mal oldu. ABD’nin 44’üncü Başkanı Barack Obama’nın bütçede kesintiye gitme arzusu, senatörler açısından etkileyici olmadı dolayısıyla ABD Kongresi, Savunma Bütçesi’ni artırmak için her dönem yeni faaliyetler içerisine girdi.

ABD Senatosunun bütçe silahı’: İstihdam

ABD’de siyasiler, ‘istihdam’ söylemini kullanarak, savunma bütçesini artırmayı amaçlıyor. ABD Kongresi’ndeki üyeler, ABD’ye silah ve askeri teçhizat üreten kuruluşların amaçları doğrultusunda savunma bütçesini artırmak için Senato’da lobi faaliyetleri yürütüyor. Buna karşılık bir tepki gösterildiği zaman ise, savaş uçağı, tank ve silah üreten firmaların, on binlerce kişiye istihdam sağlaması gerekçe gösteriliyor.
Para Pentagon yerine başka yerlere aktarılsa, ABD ekonomisi çok daha güçlü olur. Pentagon’la iş yapan şirketler, yıllardır iptal edilen silah sistemlerinin canlandırılması için ‘istihdam’ argümanını kullanıyor.
ABD’de bir düşünce kuruluşunun başkanı, Pentagon’un ve onunla iş yapan üretici firmaların bütçe artırmak için kullandıkları argümanları eleştirerek El-Cezire’ye verdiği bir röportajda şu ifadeleri kullanmıştı:
“Yaptıkları çalışmaları inceledim. 300 bin kişi diyorlar. Ama parayı eğitime ve alt yapıya harcarsanız, bunun bir buçuk iki katı istihdam oluşturabilirsiniz. Yani kaynaklar Pentagon yerine başka yerlere aktarılsa, ABD ekonomisi çok daha güçlü olur. Pentagon’la iş yapan şirketler, yıllardır iptal edilen silah sistemlerinin canlandırılması için ‘istihdam’ argümanını kullanıyor.

“Ülkemiz büyük risk altında”

Eski ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, geçtiğimiz dönemlerde yapılan bütçe kesintilerini eleştirerek, “Bütçe kesintileri, savunma stratejimizi bitirecek. Ülkemiz büyük bir risk altına girecek” ifadelerini kullanmıştı.
Savunma harcamalarında ilk sırada 619 milyar dolar ile ABD yer alıyor. Savunma harcamalarına göre ilk 4 sırada yer alan diğer ülkeler ise; Çin, Birleşik Krallık ve Fransa.

abd1

Obama 619 milyarlık bütçeyi geçtiğimiz günlerde onaylamıştı

ABD Başkanı Barack Obama, görevinin son günlerinde, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nı imzaladı, ancak bütçenin içinde bazı gereksiz harcamalarla ilgili beklediği düzenlemelerin yapılmadığını belirtti. ABD Kongresinin, gereksiz harcamalarla ilgili reform beklentisine cevap vermeyerek kendisini bir kez daha hayal kırıklığına uğrattığını vurgulayan Obama, daha etkili mücadele için kullanılabilecek kaynakların başka yerlere dağıtıldığını ifade etti. Bakanlığın 619 milyar dolarlık savunma bütçesi içinde denizaşırı operasyonlarda kullanılmak üzere ayrılmış 67 milyar dolarlık savaş bütçesi de yer alıyor. ABD Savunma Bakanlığının 619 milyar dolarlık 2017 bütçe tasarısı, ABD Senatosunda 7’ye karşı 92 oyla kabul edilerek Beyaz Saray’a gönderilmişti. Temsilciler Meclisinden de önceki hafta ezici çoğunlukla geçen tasarı, Kongrenin her iki kanadında da en az 3’te 2 çoğunlukla geçtiği için ABD Başkanı Obama’nın veto yetkisini aşıyordu.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

feto-abd

ABD kararını verdi; game over Feto!

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ABD Dışişleri Bakanlığının yayınladığı Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nun Türkiye bölümünde ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir