Anasayfa / GÜNDEM / 33 tırlık ilk Suriye konvoyu dualarla yola çıktı
suriye-tır

33 tırlık ilk Suriye konvoyu dualarla yola çıktı

”Kış geldi… Suriye için bir ekmek bir battaniye” kampanyası kapsamında Suriyeli mültecilere ulaştırılmak üzere 850 ton un, 33 tırlık ilk konvoyla yola çıktı.

300 kadar sivil toplum kuruluşu, Türk Kızılayı, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) Suriye’de yaşanan trajedinin mağduru olan, ekonomik zorluklar yaşayan ve mülteci konumunda bulunan halka yönelik düzenlediği ”Kış geldi… Suriye için bir ekmek, bir battaniye” kampanyası çerçevesinde hayırseverlerin bağışları sürüyor.

Kampanya çerçevesinde un taşıyan 33 tırın Suriye’ye uğurlanması töreninde İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Suriyeli sivil halkın güvenlik içinde olmadığını, açlık ve soğuk karşısında yaşam mücadelesi verdiğini hatırlattı.

Müslümanların kardeş olduğunu belirten Yaran, ”Bu kardeşliğin gereği olarak sahip çıkıyoruz. ‘Suriye cuması’nda İstanbul’da toplanan yardımın miktarı, 2 milyon 345 bin lira oldu. Ama Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve Türkiye’nin yapacağı yardımlar elbette bundan ibaret değil. Değişik kanallardan ve daha külliyetli miktarlarda doğrudan yapılacak yardımlar var” dedi.

Un isteniyorsa, açlık var

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım da ”Ne yazık ki şu anda yaşadığımız katliamların en yoğununu Suriye’de gördük” diyerek Suriye’yi ”insanlığın artık söyleyecek sözünün kalmadığı yer” olarak nitelendirdi.

Yardım kuruluşlarının, bir bölgeyi tahlil ederken ihtiyaç listesine göre o bölgedeki durumu tespit ettiğini anlatan Yıldırım, konserve istendiğinde ”Daha açlık sınırı yok” un gibi temel gıda maddeleri istendiğinde ”Bombaların yanında insanlar açlıktan da ölmek üzere” diye düşünülmesi gerektiğini aktardı.

Herkes bu halka yardım etsin

Kampanya çerçevesinde bütün güçleriyle yardım toplamaya çalıştıklarını belirten Yıldırım, bu konuda herkesi görüş ayrılığını bir yana bırakarak yardım etmeye şu sözlerle çağırdı:

”Buradan bütün halkımıza sesleniyorum: Suriye meselesine nasıl bakarsanız bakın, ideolojik yaklaşımınız farklı olabilir; muhalefetin yanında veya Esad’ın yanında olabilirsiniz ama 2 yıldır Suriye’de konuşulmayan insani durum söz konusu. Hep siyasi olarak konuştuk. Çok yakınımızda insanlar ölürken, ideolojik yaklaşımı ne tür olursa olsun herkesin yardım etme görevi vardır. Buradan bütün siyasi partilere sesleniyorum, bütün sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunuyorum: Herkes bu halka yardım etsin.”

Yıldırım, hedeflerinin Suriye’ye bin tır göndermek olduğunu, bunun şu ana kadar 100’e yakınını tamamladıklarını bildirdi.

40 milyon Katar Riyali bağışladık

RAF Genel Başkan Yardımcısı Muhammed Salah ise kuruluş olarak Suriye’deki yardım çağrılarına kulak verdiklerini ve ”Şam bizi çağırıyor” adlı kampanya başlattıklarını açıkladı.

Salah, ”Şu anda yola çıkan tırların da içinde bulunduğu 40 milyon Katar Riyali bağışladık. Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için 40 milyon Katar Riyali içinden 15 milyon Katar Riyali tahsis ettik” dedi.

Gönderdikleri yardımları, yiyecek, sağlık malzemesi ve un şeklinde sıralayan Salah, 850 ton unu 2 bin 500 tona çıkaracaklarını söyledi. Salah, geçen hafta Gaziantep’teki Suriyeli mültecilerin bulunduğu kampta, 5 bin buzdolabı ve tıbbi malzeme dağıtıldığını kaydetti.

RAF’tan Muhammed Hasan İbrahim da Katar’ın Suriyeliler’in yanında olduğunu dile getirerek, Türk halkının Suriyeli halka yaptığı ”hayır yarışında” yalnız olmadığını söyledi.

Konvoy dualarla uğurlandı

Konuşmaların ardından 33 tıra yüklenen un, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran’ın yaptığı dua ile Mahmutbey’den Suriye’ye uğurlandı.

Suriyeli mağdurlara ekmek olacak unu taşıyan tırların, cumartesi günü Türkiye–Suriye sınırında olması planlanıyor.

Sınıra ulaşan yardımlar, Halep, Hama, Humus, Şam kırsalı, Lazkiye gibi bölgelerde sıkıntı yaşayan Suriye halkına dağıtılacak. (aa)

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

idlib1

Türkiye İdlib’de ABD’ye izin yok!

Rusya, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgelerin ABD uçaklarına kapalı olacağını duyurdu. Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir