Anasayfa / GENEL / 3. İntifada’nın ayak sesleri
intifada

3. İntifada’nın ayak sesleri

İsrail’in Filistinlilere yönelik gittikçe artan baskısı, özellikle genç kuşakları patlama noktasına getirdi. Siyasi gözlemcilere göre, üçüncü İntifada süreci her an başlayabilir.

İsrail askerlerinin önceki gün Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyerek 30’a yakın insanın yaralanmasına yol açmasının yarattığı gerginlik, Filistin’in tüm kentlerinde ciddi bir öfke patlamasına neden oldu. Doğu Kudüs başta olmak üzere birçok bölgede Filistinlilerle İsrail güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıkarken, İsrail yönetimi Mescid-i Aksa’ya girişlere yine sınırlama getirdi. İşgal yönetiminin provokatif adımlar atmayı sürdürmesinin özellikle Filistinli gençler üzerinde büyük bir öfke oluşturduğuna dikkat çeken siyasi gözlemciler, Üçüncü İntifada sürecinin ayak seslerinin duyulduğunu kaydetti. Fransız Le Monde gazetesine değerlendirmelerde bulunan İsrail’deki Bar İlan Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Menachem Klein, “Şu anda organize olmayan, lidersiz genç kuşakların ayaklanmasına tanıklık ediyoruz” dedi. Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine çok sayıda Filistinliyi gözaltına alan İsrail yönetiminden, dün tansiyon düşürmeye yönelik açıklamalar da geldi. Başbakan Benyamin Netanyahu, Mescid-i Aksa’nın statüsünü değiştirmeyi düşünmediklerini kaydetti. İsrail’in, Mescid-i Aksa’yı ikiye bölerek, bir kısmını Yahudilerin ibadetine tahsis edeceği iddia ediliyordu.

47 YILLIK İŞGAL

1967’de yaşanan Altı Gün Savaşı’nda Kudüs’ü işgal eden İsrail, Doğu Kudüs’te yoğun bir yerleşim politikası uyguluyor. İsrail ordu birlikleri, Filistinlilerin evlerini yıkarak Yahudi yerleşimcilerin iskanı için alan açmaya devam ediyor.

‘KOCAM MESCİD-İ AKSA İÇİN ŞEHİT OLDU’
İsrail askerlerinin postallarıyla Mescid-i Aksa’nın içine kadar girmesinin yarattığı gerginliğin ardından, önceki gün aracıyla Kudüs’teki bir tramvay durağına dalarak 13 kişiyi yaralayan Filistinli İbrahim Akkari’nin eşi konuştu. Olayın hemen ardından İsrail askerleri tarafından vurularak öldürülen Akkari’nin dul eşi Amire, “Kocam Mescid-i Aksa için şehit oldu. İsrail, tüm erkeklerimizi ve çocuklarımızı öldürse de biz bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” dedi. Amire Akkari, kocasının Hamas üyesi olduğuna dair iddiaları da yalanladı.

AKSA’YA GİRİŞLER YİNE YASAKLANDI
İsrail yönetimi, dünden itibaren, 40 yaş altındaki erkeklerin Mescid-i Aksa avlusuna girmesini engelledi. Geçtiğimiz hafta da 50 yaş altındaki erkekler cuma namazı için camiye alınmamıştı. Harem-i Şerif alanında dün sadece İsrail askerleri ve onların koruması altında Yahudi ziyaretçiler vardı. 

 

MEDYAGUNDEM

karadavi

Kudüs ümmetin davasıdır

İsrail’in Kudüs’te yaptığı, terör olayları sırasında 3 Filistinli şehit oldu, İslam coğrafyası bu zulme son …

israil

İşgalci İsrail’den alçak müdahale

Kudüs’te cuma namazı sonrası yaşanan olaylarda hayatını kaybeden Filistinli sayısı üçe çıktı. İsrail güçlerinin, işgal …

tepki

Türkiye Mescid-i Aksa için ayakta

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasına yurt genelinde gösteriler ve basın açıklamalarıyla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir