Anasayfa / GENEL / 28 Şubat soruşturmasının son dalgasındaki şok detay!
28subat-dalga

28 Şubat soruşturmasının son dalgasındaki şok detay!

28 Şubat Süreci soruşturmasında bugünkü gözaltıların cuntanın dış bağlantısı ile ilgili olduğu bilgisine ulaşıldı. Savcı, zanlılara İsrail ile yapılan asker anlaşmaları sordu.

28 Şubat sürecinin soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla bugün yeni isimler soruşturma kapsamına alındı. Emekli Orgeneral Orhan Yöney, emekli Korgeneral Köksal Karabay, emekli Tümgeneral Ersin Yılmaz Ankara’da, Emekli Oramiral Hayri Bülent Alpkaya ile emekli Koramiral Altaç Atılan ise İstanbul’da gözaltına alındı.

Bugünkü gözaltılarla birlikte soruşturma 28 Şubatın dış bağlantılarına uzandı. Edindiğimiz bilgilere göre bugün gözaltına alınan emekli subaylar, daha çok cuntanın dış bağlantılarıyle ilgili sorgulanacak.

Gözaltına alınan 5 emekli subay, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Oregeneral Çevik Bir’in dış seyahatlerinde kendisine eşlik eden kişiler.

Aldığımız son bilgilere göre soruşturmayı yürüten Savcı Mustafa Bilgili, bu subaylara Çevik Bir’in sık sık ABD ve İsrail seyahatlerine çıkmasının nedenlerini sordu.

Savcı’nin ayrıca darbe sürecinde İsrail ve ABD ile yapılan askeri ve istihbarat anlaşmaları üzerinde sorduğu ve bu anlaşmalartın mahiyetini sorduğu öğrenildi.

Böylece, 28 Şubat darbe sürecinde Çevik Bir’in İsrail ile yürüttüğü temaslar ilk kez mercek altına alınmış oldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında, emekli Orgeneral Orhan Yöney, emekli Korgeneral Köksal Karabay, emekli Tümgeneral Ersin Yılmaz Ankara Adliyesi’ne getirildi.

Emekli Oramiral Hayri Bülent Alpkaya ile emekli Koramiral Altaç Atılan’ın da ifadelerine başvurulmak üzere İstanbul’dan Ankara’ya getirilecekleri öğrenildi. (HABER 10)

MEDYAGUNDEM

aksam-28subat1

Ertuğrul Özkök’ün attığı “silahlı manşet” 28 Şubat’ta!

Ankara’da görülen 28 Şubat Davası’nın dünkü duruşmasında Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanı emekli Korgeneral Köksal …

aslan-degirmenci

O gazeteciden savcılara 6 klasör belge

28 Şubat soruşturmasında ilk kez bir gazetecinin ifadesine başvuruldu. Aslan Değirmenci savcılara 6 klasör belge …

28subat-dalga1

28 Şubat’ta 4. dalga

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından yürütülen 28 Şubat Soruşturmasında 4. dalga sabah saatlerinde başladı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir