Anasayfa / GENEL / 28 Şubat darbesindeki Feto rolü!
gulen-28subat

28 Şubat darbesindeki Feto rolü!

Bir dönem Paralel örgüt lderi Fetullah Gülen’e yakın isimlerden biri olan Hüseyin Gülerce, 28 Şubat’ın yıldönümünde Fetullah Gülen’in o süreçteki duruşunu anlattı.


Gazeteci Hüseyin Gülerce 28 Şubat sürecinde Fetullah Gülen’in askeri haklı gösterdiğini ifade ederek, “Zaman gazetesinin yayını daima Fetullah Gülen’e bağlı olmuştur. Manşetler direkt olarak onun kararıyla, onayıyla çıkıyordu” dedi.

Gazeteci-Yazar Hüseyin Gülerce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, o dönem Zaman gazetesinde görev yapan üst düzey yayıncıların ve yöneticilerin, kendisi de dahil olmak üzere askerin bir darbeye hazırlandıklarını sezdiğini söyledi.

Ortamı yumuşatma adına bir yayın politikası izlenmesinin istediğini, darbelerin çok can yaktığından dolayı kendisinin de vicdanen bu anlayışa iştirak ettiğini belirten Gülerce, şöyle konuştu:

“‘Ortamı yumuşatalım’ diye Fetullah Gülen’in bazı televizyon kanallarına çıkarak yaptığı konuşmalar demokrasi anlayışı bakımından tarihe çok kötü bir not bırakmış oldu. Çünkü Fetullah Gülen, askerlerin yaptıklarının doğru olduğunu konuştu. 28 Şubat’taki demokrasi dışı baskıları, uygulamaları askerin hakkı gibi gösterdi, normal gibi gösterdi, bu çok yanlış bir şeydi. Bir darbeyi önleme adına yumuşak davranmak, öyle bir çizgi takip etmek doğruydu, ilkeleri terk etmek ve demokrasiye zarar vermek üzere olan insanları haklı göstermeye çalışmak Fetullah Gülen’in en büyük yanlışıydı.

28 Şubat’ta sivil bir direniş vardı ve Fetullah Gülen’in çıkışları direnişi zayıflattı. Ben gazetede yayından değil idareden sorumluydum, genel müdür olarak. Görünüşte yayın da genel müdüre bağlıymış gibi gözüküyordu ama Zaman gazetesinin yayını daima Fetullah Gülen’e bağlı olmuştur. Manşetler direkt olarak onun kararıyla, onayıyla çıkıyordu. O dönemki manşetlerin hepsi Fetullah Gülen’in kararı ve onayıyla atıldı. 28 Şubat sürecinde, gazetenin yayın politikasını daima Fetullah Gülen belirledi.”

“Cemaate zarar gelmesin, isterse Türkiye’ye zarar gelsin anlayışı var Fetullah Gülen’in”

Hüseyin Gülerce, Fetullah Gülen’in kendi hareketini tek doğru hareket olarak tanımladığını, diğerlerini isabetsiz, yanlış gördüğünü vurguladı.

Gülen’in kendi hareketini korumak için her şeyi yaptığını anlatan Gülerce, şunları aktardı:

“Kendi hareketini korumak için yaptı her şeyi, yani cemaate zarar gelmesin, isterse demokrasiye zarar gelsin, isterse Türkiye’ye zarar gelsin anlayışı var Fetullah Gülen’in. Bugün de aynı; cemaate zarar gelmesin, isterse Cumhurbaşkanına zarar gelsin, isterse hükümet devrilsin, isterse Türkiye batsın, yeter ki hareket zarar görmesin anlayışına sahip. Bunun sebebi; Fetullah Gülen kendisini peygamberlerin devamı gibi, bugünkü temsilcisi gibi gördüğü için, son konuşmasında var, yanındakileri de sahabe gibi gördüğü için en doğruyu o temsil ediyor, peygamberler yolundan o gidiyor sanıyor. 28 Şubat sürecinde hareketini korumak için Erbakan’a karşı çıkması gerekiyordu, askerleri savunması gerekiyordu onu yaptı. Ergenekon, Balyoz davalarında da silahlı kuvvetler mensuplarına karşı en büyük kumpasların kurulmasıyla ilgili yargılamalar oldu. Yani birbiriyle tezat bir sürü şeyi var.”

Gülerce, Gülen’e yakın kişilerin KCK operasyonlarını yaptığını ancak şimdi HDP’ye destek verdiğini, PKK’ya tavır koymadığını, 7 Haziran seçimleri sonrası Gülen’in CHP-HDP hükümeti istediğini sözlerine ekledi

MEDYAGUNDEM

feto2

Teröristbaşının şifresi çözüldü

Teröristbaşı Gülen’in 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde Amerikan gazetesine verdiği röportajında kullanılan fotoğrafın şifreleri çözüldü. …

darbe

Allah’a değil Feto’ya tapan sapıklar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1’i …

feto

Teröristbaşının son oyunu!

Teröristbaşı Fetullah Gülen, dün bir Mısır gazetesine “darbeyi Atatürkçü ve laik subaylar yaptı, bizim ilgimiz yok” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir